[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Mi-am facut un acvariu de 200 de litri......  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
theo
Junior member
[Avatar]

Joined: 15/02/2006 01:59:39
Messages: 38
IP:
Offline

Salut, am o problema in legatura cu acvariul pe care tocmai l-am facut....... dimensiunile lui sunt de L=90,l=38,H=60, am folosit intaritaore in partile laterale(intaritoare sunt din geam de 0.8, si au o latime de 3,5-4 cm) si la baza(nu am facut fund dublu, am pus fasii de geam la lungimea avariului in jurul bazei, pe interior lipite de fund, grosiamea geamului intaritor este de 0.8 si are o latime de 6 cm). Geamul pe care l-am folosit este geam de 0.8, cu exceptia geamului din fata care este de 0.6. Stiu ca geamul din fata este ca subtire ..... Problema este ca a cedat lipitura din spate, lipitura ditre lateral dreapta si geamul din spate....... La construirea lui am folosit un tub de silicon....... in cazul asta ce as putea sa fac? ....
Nu as vrea sa renunt la el, as vrea sa-l consolidez....... Eu m-am gandit sa mai cumpar un tub de silicon si fac o lipitura foarte sanatoasa....... Ce credeti ca ar fi bine sa fac? si cum as putea sa consolidez si mai bine geamul din fata?
[Yahoo!]
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Pai inseamna ca nu l-ai lipit bine.In primul rand are niste dimesniuni complet aiurea.Inaltimea e prea meare in comparatie cu latimea.In al doilea rand in fata ai geam de 6 mm ceea ce inseamna ca esti cu mult peste limita admisa.Din geam de 6 mm se fac acvarii de maxim 100 l si tu ai facut de 200.Parerea mea e sa desfaci tot acvariul , sa lipesti din nou geamurile foarte bine ,sa nu ramana bule intre ele.Daca a cedat inseamna ca ai facut o lipitura foarte proasta.Iar in fata sa pui tot geam de 8.Altfel risti ca in orice moment sa te trezesti cu 200 l de apa pe covor.Tu chiar poti dormi linistit ?

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
theo
Junior member
[Avatar]

Joined: 15/02/2006 01:59:39
Messages: 38
IP:
Offline

Da....... asa este cel mai bine...... oricum vroiam sa fac asa dar ........ si am sa mai pun intaritoare in partea superioara a acvariului...... pentru presiune pe latimea acvariului....... in partile laterale si un intaritor pe mijloc...... sper sa fiu pe aproape......
[Yahoo!]
theo
Junior member
[Avatar]

Joined: 15/02/2006 01:59:39
Messages: 38
IP:
Offline

Vreau sa mai revin cu o intrebare pentru marii cunoscatori........ in legatura cu geamul pe care am sa-l folosesc, de grosime 0,8 pentru un acvariu de 200 litri (L=90, l=40, H=60), stiu ca cel mai indicat este sa folosesc geam de 10, ce proncetaj de siguranta are un acvariu facut din geam de 0,8 si bineinteles cu intariturile de rigoare........ cat de posibil este sa faca bummmmmmmmm...... Avand in vedere inaltimea lui de 60 cm...... care face o presiune destul de mare......... si daca as putea sa aditionez ceva in plus ca sa mareasca rezistenta la presiune si sa reduca tensiunea.
[Yahoo!]
rally
Junior member
[Avatar]

Joined: 05/10/2005 08:35:10
Messages: 41
Location: galati
IP:
Offline

coloana de apa de 60 cm este cam mult, chiar daca ar fi fost din geam de 10. in acest din urma caz, nu pt ca n-ar rezista, ci doar nu se potriveste cu regulile de estetica in acvaristica. nu trebuie sa fie inalt ci lat, ca sa ai spatiu unde sa poti face niste aranjamente de plante, roci, cioate...
sfatul meu este, ca daca tot il desfaci, aseaza-l invers, adica l-60 h-40
astfel scapi si de problema presiunii prea mari.
spor la treaba
betta
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/07/2003 18:44:39
Messages: 1207
Location: Timisoara (Circumvalatiunii)
IP:
Offline

E recomandata sticla de 10mm daca il umpli pana sus.
...si am sa mai pun intaritoare in partea superioara a acvariului...... pentru presiune pe latimea acvariului

De la Pascal incoace: "Variatia de presiune produsa într-un punct al unui lichid aflat în echilibru în câmp gravitational se transmite integral în toate punctele acelui lichid."

...ce procentaj de siguranta are un acvariu facut din geam de 0,8

Nici un acvariu nu este sigur 100%. Se foloseste un factor de siguranta insa. In cazul tau acest coeficient este de 2,2 (la limita inferioara).
Citeste postul de aici: http://www.acvariu.ro/forum/viewtopic.php?t=1203 iar undeva p'acolo se da si link-ul catre: http://www.fnzas.org.nz/uploads/media/GlassThicknessCE_07.xls

...si sa reduca tensiunea

Tensiunea (din sticla) nu poate fi redusa decat intr-un singur fel... prin reducerea inaltimii coloanei de apa.

Degreseaza bine muchiile inainte de lipire. Orice pata de grasime poate duce la dezlipire Succes

Traieste ca si când ai muri mâine! Învata ca si când ai trai vesnic!
[Yahoo!]
Araldq
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2003 22:16:55
Messages: 1116
Location: Brasov-Constanta
IP:
Offline

Daca folosesti sticla de 10 poti sa il faci si fara intarituri (sua mai bine doar in partea de sus), si in cazul acela sa ii si maresti latimea macar la 50
Daca il lasi la dimensiunile actuale macar ai grija sa fie toate sticlele de aceeasi grosime, bine lipite.

Be what you will, You are destiny!
[Email] [Yahoo!]
theo
Junior member
[Avatar]

Joined: 15/02/2006 01:59:39
Messages: 38
IP:
Offline

ok.....Am inteles ca este f riscant sa fac cu sticla de 0.8, dar daca fac fund dublu din sticla de 0.8, sau 0.8 si 0.6, fetele din 10mm iar lateralele sa le las de 0.8 cu intarituri ar fi destul de rezistent? si in cazul asta maresc si latimea acvariului sa mai reduc presiunea. Iar daca maresc fundul maresc si volumul...... presiunea va vi mai mare.......nu? Deci iar ar fi destul de riscant...... Am impresia ca ori cum as sucio tot degeaba ar fi....
Daca reduc inaltimea merge si sticka de 0.8...... adica sa reduc inaltimea cu 10 cm....... Ce parere aveti?........ Eu defapt vreau sa gasesc o combinatie cat mai buna sa folosesc si geamul de 0.8 pe care il am, macar sa-l folosesc la fund si in laterale, bineinteles cu intarituri.......
[Yahoo!]
Araldq
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2003 22:16:55
Messages: 1116
Location: Brasov-Constanta
IP:
Offline

La presiune conteaza doar inaltimea coloanei de apa. Si NU ar fi ok ce hibrid vre isa faci tu acolo..ar aparea diferente de tensiune prea mar, cu suprafete mici ce lipire, inestetic si oricum vrei sa ii mai zici. pune frumos sticla de 10, fa-l de 90/50/60 s io sa fi multumit (asta daca nu poti sa il faci mai mare)
sua daca vre icu sticla de 8 fa-l inalt de 50.

Be what you will, You are destiny!
[Email] [Yahoo!]
theo
Junior member
[Avatar]

Joined: 15/02/2006 01:59:39
Messages: 38
IP:
Offline

ok...... am inteles ..... merci tuturor celor care au scris pentru ajutor..... am sa-l fac inalt de 50 din sticla de 0.8...... este cel mai sigur asa...
[Yahoo!]
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com