[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
AJUTOR!!!cam urgent  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
marinik_the_1
Junior member

Joined: 05/02/2006 21:05:30
Messages: 56
Location: CONSTANTA
IP:
Offline

salutare! am facut o prostie(nu stiu sigur cat de mare) si mi-am facut singur un acvariu(L=70,H=45,l=33) din geam de 6mm lipit cu silicon transparent (cica aderent p sticla) dar nu special pt acvarii. c credeti?o sa reziste???
[Yahoo!]
Cip20
Junior member
[Avatar]

Joined: 14/02/2006 00:29:57
Messages: 75
Location: Ploiesti , Bucuresti - Grozavesti
IP:
Offline

Din cate stiu eu siliconul transparent e rezistent la apa. Uita-te si tu pe ambalaj. Incearca sa il umpli deasupra cazii pe un scaun sau ceva care sa ii sustina tot fundul, fara denivaleri ca o sa crape. Macar sti ca nu o sa-ti treaca Dunarea prin casa.

Cip
[Email] [Yahoo!]
guleag
Junior member
[Avatar]

Joined: 06/02/2006 03:21:54
Messages: 66
Location: Piatra Neamt
IP:
Offline

citeste pe el sa nu fie toxic totusi..chiar daca e bun la lipit sticla...
RaresLuc
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/01/2006 14:34:19
Messages: 711
Location: Sibiu
IP:
Offline

Eu am doua acvarii facute de mine pe cand aveam vreo 15 ani, cu marimi aproximative de 45x40x40, lipite cu silicon care nu e special de acvarii.
De vreo sase ani nu s-au dezlipit.
Daca a avut cineva intamplari neplacute din pricina asta sa-mi spuna si mie...
Oricum pe vremuri era silicon si mai prost ca asta care l-am folosit eu si nu erau probleme.
[Email]
marinik_the_1
Junior member

Joined: 05/02/2006 21:05:30
Messages: 56
Location: CONSTANTA
IP:
Offline

multumesc baieti!!! stiti ma mai gandeam eu asa....daca trebuie sa fie ceva strat d silicon(1 mm) intre geamuri sau trebuie perfect lipite. mii d multumiri
[Yahoo!]
RaresLuc
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/01/2006 14:34:19
Messages: 711
Location: Sibiu
IP:
Offline

marinik_the_1 wrote:stiti ma mai gandeam eu asa....daca trebuie sa fie ceva strat d silicon(1 mm) intre geamuri sau trebuie perfect lipite.

Cred ca un milimetru e destul. Silicon mai mult trebuie sa fie pe margini pentru ca dupa ce se intareste tine sticla bine.
Eu pe margini nu am fost deloc zgarcit cu siliconul.
[Email]
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

S-a discutat mult despre asta.In primul rand daca nu e 100% silicon poate fi toxic pentru pesti in al doilea rand aderenta la sticla e mult mai mica deci riscul sa se dezlipeasca si sa-ti faca o "bucurie" e mult mai mare.Dezlipeste-l si lipeste-l cu silicon pentru sticla de la den braven sau bison.Te costa 150.000 in plus ,ceva munca dar macar dormi linistit.E bine sa fie o mica distanta intre geamuri dar siliconul sa fie lipit fara bule de aer in el.

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
marinik_the_1
Junior member

Joined: 05/02/2006 21:05:30
Messages: 56
Location: CONSTANTA
IP:
Offline

rezolvat,multumiri si rog inchiderea topicului
[Yahoo!]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com