[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Puntius Tetrazona. Convietuire cu alte specii.  XML
Forum Index » Cyprinidae
Author Message
MrRight
Junior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2006 22:25:57
Messages: 5
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Eu sunt un iubitor extrem de Puntius Tetrazona (Barbus Sumatramus, Tiger Barbs).
Sunt acvarist (pe baze "stiintifice") din 1998 si nu a fost moment ca in acvariul meu sa nu se afle cel putin o colonie de tetrazone.
Sunt jucausi, nonconformisti si foarte vioi. Se alearga mereu unul pe altul.
De aceea e bine ca in acvariu sa aveti minim 5 indivizi, pentru a se vana, in joaca, reciproc. In caz contrar, se pot "lega" de alti locuitori ai acvariului, ca niste mici smecheri de cartier.

Trebuie mentionat ca "ciupitura" lor scurta si energica, aplicata "ca in joaca", e destul de periculoasa pentru alte specii mai mici (neoni, Rasbora...), dar si pentru pestii mai mari (precum "Scalarii"), de ale caror filamente sunt atrasi destul de mult.

Daca respectati "regula celor minim 5", exista foarte mici sanse de accidente. O alta regula destul de importanta este aceea de a evita introducerea altor specii dupa Tetrazona in acvariu.
Eu, spre exemplu, am un acvariu 80*30*50 populat cu pui de "Tigri" si Rasbora Heteromorpha. Convietuirea lor este aproape perfecta. Cateva mici probleme au fost doar la inceput, din cauza dezorientarii si a schimbarii de mediu (trecerea de la un acvariu mai mic la unul mai mare).
Cateva minute au alergat (probabil din curiozitate) dupa ei, apoi s-au potolit, continuand sa se alerge unul pe altul.

Recomand cu caldura asocierea acestor doua specii.

Cand ma analizez, ma detest.
Cand ma compar, ma declar multumit.
[Yahoo!]
 
Forum Index » Cyprinidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com