[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Alga alba, ca un mucegai...  XML
Forum Index » Alge
Author Message
MrRight
Junior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2006 22:25:57
Messages: 5
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Tocmai am populat un acvariu de 120 l cu 11 pui de Puntius Tetrazona si 11 de Rasbora Heteromorpha.
Prepararea apei a fost ca la carte: lasata in repaus 14 zile, pietrele si pietrisul spalate foarte bine si apoi coapte o ora in cuptor, acvariul foarte bine curatat si dezinfectat in prealabil.
Totul a mers bine pana intr-o zi cand, trecand pe la un magazin de profil, am gasit Artemia congelata.
In mod sigur nu a fost pe placul niciunui peste, insa de prima data cand am introdus questia aia in acvariu m-am procopsit cu un fel de alga sau bacterie sau mucegai necunoscute mie (nu am mai vazut-o pana acum).
E formata din mici puncte albe de 1-3 mm., distribuite peste tot pe geamul acvariului (si pe plantele artificiale, in forma unor mici sfere ca un cocon de vierme de matase)), iar apa a luat o tenta galbuie (nemaivorbind ca a capatat si o anume turbiditate).
Pestii par ca nu se simt prea bine, insa continua sa fie vioi si sa manance (parca nu atat de bine ca la inceput).

Poate cineva sa ma ajute?
Ce solutii am la indemana?

Cand ma analizez, ma detest.
Cand ma compar, ma declar multumit.
[Yahoo!]
Antoniot
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/02/2006 22:52:38
Messages: 1283
Location: bucuresti,tineretului
IP:
Offline

daca seamana cu a lui "b0gDaN3l"vezi ca el a postat o poza cu alga,seamana cu descrierea ta fiinca am avuto si eu si nu am scapat de ea decat manual.
[Yahoo!]
MrRight
Junior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2006 22:25:57
Messages: 5
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Manual insemnand sa dau pur si simplu cu racla?
Banuiesc ca nu e atat de usor.
Sincer, sunt acvarist de circa 8 ani, insa nu m-am confruntat niciodata cu o alga...
Cred ca va trebui sa iau masuri radicale.

Cand ma analizez, ma detest.
Cand ma compar, ma declar multumit.
[Yahoo!]
MrRight
Junior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2006 22:25:57
Messages: 5
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Tocmai am vazut alga lui b0gdan3l, insa... NUUUUUUUUUUUU, in nici un caz nu e asa. Aia e odioasa.
Adica a mea e inca mica
Sunt mici pete albe ca de mucegai pe peretii de sticla.
Dupa 2 zile de intuneric, vad ca s-a estompat.
Restul am s-o curat manual.

Apropo... pestii mei se ciocnesc unul de altul in intuneric
Ii mai tin doar 2 zile in bezna.

Cand ma analizez, ma detest.
Cand ma compar, ma declar multumit.
[Yahoo!]
b0gDaN3l
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 03/08/2004 10:11:54
Messages: 327
Location: Pantelimon
IP:
Offline

La mine s-a dezvoltat la intuneric alga, abia acum doua zile am conectat neoanele si am inceput sa am grija calumea de acvariu....indepartata manual si cand aspiram SS, o smulgea absortia apei pe furtun :-) Mai este putin pe alocuri da scap eu de ea si manual si oricum :scrima:
Bafta si sper sa o starpesti si tu pe a ta!

image
[WWW] [Yahoo!]
 
Forum Index » Alge
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com