[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Un acvariu nou.Please help  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Cip20
Junior member
[Avatar]

Joined: 14/02/2006 00:29:57
Messages: 75
Location: Ploiesti , Bucuresti - Grozavesti
IP:
Offline

Buna eu sunt Cip si am un acavriu de care nu sunt prea multumit.E dotat cu aparatura de proasta calitate si as vrea sa il schimb. Am invatat esentialul din acest forum si din experienta cu vechiul acvariu pe care il am de 1 an jumate.
As vrea sa achizitionez un acvariu Juwel coplet echipat sau ceva de o firma buna, cam de 100 L.Problema e am vizitat 3 magazine care aveau preturi extrem de diferite. Am gasit un acvariu de 54 L care costa 4.500.000 la Animax si acelasi acvariu costa 8.000.000 la Zoo Center . Mi se pare strigator la cer! Poate sa imi recomande cineva un magazin unde pot gasi un acvaiu Juwel sau de o firma buna cam de 100 L la un pret rezonabil? Voi de unde va faceti cumparaturile?
Eu locuiesc in Ploiesti dar invatz in Bucuresti asa ca mi-ar convenii ambele orase.

Cip
[Email] [Yahoo!]
Cip20
Junior member
[Avatar]

Joined: 14/02/2006 00:29:57
Messages: 75
Location: Ploiesti , Bucuresti - Grozavesti
IP:
Offline

Cam la asa ceva ma gandeam :


Juwel Rekord 80
The Rekord range is simplicity in its own field, enabling fishkeepers old and new to experience the best Juwel Aquarium facilities.

Rekord 80 AQ black
Decor: Black
Volume: approx. 80 Litres
Measurements: 81 x 41 x 31 cm
Productcode: 21080

Equipment:

1 x Monolux 80 black
1 x Pump Set 280 l/h
1 x Heater 100 Watt/230 V


avetzi o poza aici : http://www.juwel-aquarium.de/en/rekord.htm?cat=15

Cip
[Email] [Yahoo!]
hans
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/10/2002 16:30:47
Messages: 612
Location: BUCURESTI
IP:
Offline

De ce vrei neaparat un acvariu de firma ? mai bine faci unul singur sau ajutat de un "prieten" iar cu restul banilor iti iei echipamente, pesti etc. Mai citeste pe aici despre asta.
cip
Junior member

Joined: 18/01/2006 17:28:10
Messages: 68
Location: cluj-napoca
IP:
Offline

salut
sunt cip din cluj. eu mi-am facut un acvariu la comanda 80/35/40 care a costat 120 ron si cu 270 ron am cumparat un capac hagen, de 80/35 care are si un cadran inferior pe care sa pui acvariul. la asta mai adauga filtrul 50 ron si incalzitor 40 ron.
uita-te pe post-ul meu acvariul meu cel nou ca vei gasi mai multe info daca doresti si vei vedea si imagini din galeria mea, ca sa te lamuresti ca nu merita sa dai banii pe unul de-a gata, la care platesti brandul.
Cip20
Junior member
[Avatar]

Joined: 14/02/2006 00:29:57
Messages: 75
Location: Ploiesti , Bucuresti - Grozavesti
IP:
Offline

Pai am citit cam tot ce era pe aici si am urmarit rubrica acvariul meu cel nou.In primul rand am crezut k cele de firma complet echipate sunt calculate pe anumiti parametrii si in plus de asta arata si foarte bine. Dar si unul facut poate sa arate la fel banuiesc. Oricum eu as vrea unul de firma pentru ca la acvariu pe care il am in casa acum mi s-a recomdat un filtru mare, de o persoana de la un magazin de animale, care era atat de puternic ca imi lovea pestii de peretii acvariului si statea pititi pe fundul acvariului saracii pana mi-am dat eu seama ce aveau. Probabil ca pretul mai mai a determinat-o pe vanzatoare sa imi recomande asa ceva. Cert este ca a trebui sa cumpar altul mai mic si o pompa de aer mai mica. Si acum stau in sertar degeaba. Am pierdut cam un milion la "afacerea " asta. Intrebarea mea era unde gasesc produse de calitate si mai ieftine.

Cip
[Email] [Yahoo!]
cip
Junior member

Joined: 18/01/2006 17:28:10
Messages: 68
Location: cluj-napoca
IP:
Offline

eu nu sunt din bucuresti, dar produse AQUAEL gasesti cu siguranta la petshopurile din bucuresti.
pentru un acvariu ca al meu ai nevoie de filtrul FAN2 si incalzitorul de 150W.
de asta ai nevoie!
un acvariu de firma nu vine cu cine stie ce dotari. eventual mai are cateva solutii de tratat apa, pe care le poti cumpara cu vreo 20 ron.
ca aspect , nu arata mai bine, daca o sa cumperi capac special asa cum ti-am recomandat.
intereseaza-te la comercianti si da comanda pt unul, dar nu inainte de a te interesa de dimensiunile capacului( in cazul in care vrei capac de firma, asa cum am facut eu)
Cip20
Junior member
[Avatar]

Joined: 14/02/2006 00:29:57
Messages: 75
Location: Ploiesti , Bucuresti - Grozavesti
IP:
Offline

Acvariul pe care il am acum are cam 55 L de apa si mi s-a recomdat o pompa de aer Elite 803 cu 4 pietre de aerare si o putere f mare, si un filtru Sicee Shark ADV 600 cu un debit de 600l/h.Sunt mult prea mari pentru ce acvariu am.Si cu tot filtrul meu imens apa tot neagra era tot timpul. Da asta se pare ca este vina mea. M-am informat si acum este clara si ramane asa. Sunt uimit!

Cip
[Email] [Yahoo!]
Cip20
Junior member
[Avatar]

Joined: 14/02/2006 00:29:57
Messages: 75
Location: Ploiesti , Bucuresti - Grozavesti
IP:
Offline

Toata lumea imi recomanda produsele Juwel. Hai k un acavariu as putea face pe comanda si capace Juwel se gasesc in comert. In legatura cu filtrele as prefera unu care mai multe medii filtrante, nu numai un buret. Nu chiar unul extern da totusi unul cu inele si filtru de carbon. Gasesc si asa ceva de la firma Juwel si chiar si incalzitor,dar facand calculu nu se merita ca ajung tot la banii care i-as da pe unu de firma complet echipat. De exemplu un acvariu Juwel complet echipar de 54 L costa la Animax 4.200.000 Rol. Asa ca facand un calcul acvariu lui Cip a costat mai mult, dar e si mult mai mare. Am inteles ca un acvariu mai mare e mai usor de intretinut, e adevarat? Ce sa aleg? Calitate sau cantitate ?

Cip
[Email] [Yahoo!]
cip
Junior member

Joined: 18/01/2006 17:28:10
Messages: 68
Location: cluj-napoca
IP:
Offline

e ca si cum ai compara un matiz cu un cielo
100l e dublu! si nu vad de ce un acvariu facut de un om care se ocupa de asa ceva si face bani din asta nu e la fel de competitiv. pentru ca restul componentelor sunt la fel. difera tank-ul.
Cip20
Junior member
[Avatar]

Joined: 14/02/2006 00:29:57
Messages: 75
Location: Ploiesti , Bucuresti - Grozavesti
IP:
Offline

Nu la acvariu ma refeream ca diferentza intre calitate sau cantitate, ci la echipamente. Din cate am vazut eu cele Juwel sunt duble fata de AquaEl, ca pret. Banuiesc ca se vede diferentza.... Si totusi sa ma ajute cineva din Buc cu locatia unui magazin, ca variatia asta de preturi ma dispera, sau vreau o recomndare de firma, Fluvial de exemplu am vazut k au produse mai scumpe, sunt si mai bune?. Putin ajutor pls!

Cip
[Email] [Yahoo!]
cip
Junior member

Joined: 18/01/2006 17:28:10
Messages: 68
Location: cluj-napoca
IP:
Offline

ideea mea era ca un acvariu mai mare e mult mai frumos(iti ofera mai mult) decat altul care e jumate cat el.
si daca nu vrei un filtru extern, cele AQUAEL cred ca isi merita pretul, ca am vazut in multe acvarii si...functioneaza. nu lasa un nume sa te influenteze intr-atat.
pe mine m-a costat acvariul de 100l 500 ron (acvariul plus accesoriile,fara plante)
sa ne zici si noua daca gasesti unul juwel la dimensiunile astea, sub 1000 ron
ok, ii las pe bucuresteni sa te ajute!
mult succes pe viitor!
Cip20
Junior member
[Avatar]

Joined: 14/02/2006 00:29:57
Messages: 75
Location: Ploiesti , Bucuresti - Grozavesti
IP:
Offline

Nu vreau ajutor de la bucuresteni neaparat, un magazin din Bucuresti asa vrea...Oricum merci mult de ajutor, apreciez.

Cip
[Email] [Yahoo!]
Cip20
Junior member
[Avatar]

Joined: 14/02/2006 00:29:57
Messages: 75
Location: Ploiesti , Bucuresti - Grozavesti
IP:
Offline

Sa zicem ca imi fac acvariul pe comanda. Dar as vrea un capac caruia ii pot seta orele la care sa stea aprins neonul, am vaut tot felul de chestii interesante la diverse capace. Are idee cineva dc e bun un asemenea produs? Niste recomadari va rog ca nu mai risc sa cumpar un produs si sa regret apoi. Filtrele externe isi merita banii, sa iau unul intern cu mai multe medii filtreante sau tot mai bun e clasicul burete cu un motaras? Cineva care are o vasta experietza in asa ceva ce sfat mi-ar da?

Cip
[Email] [Yahoo!]
guleag
Junior member
[Avatar]

Joined: 06/02/2006 03:21:54
Messages: 66
Location: Piatra Neamt
IP:
Offline

Cip20 wrote:Dar as vrea un capac caruia ii pot seta orele la care sa stea aprins neonul


asta o poti face cu o priza programabila sau cum ii mai zice...cauta la magazine de electrice
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

Cip20 wrote:...Filtrele externe isi merita banii, sa iau unul intern cu mai multe medii filtreante sau tot mai bun e clasicul burete cu un motaras? Cineva care are o vasta experietza in asa ceva ce sfat mi-ar da?

Nu as numi chiar vasta experienta mea in ce priveste filtrele, dar pana acum am avut de toate - de la "clasicul burete cu un motaras" pana la canistra - si mi-am cam facut o idee. Concluzia mea este ca un filtru extern este de departe mai bun decat celelalte.

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
Cip20
Junior member
[Avatar]

Joined: 14/02/2006 00:29:57
Messages: 75
Location: Ploiesti , Bucuresti - Grozavesti
IP:
Offline

Ok, pana acum am inteles : acvariu pe comanda, capac de firma, filtru extern, incalzitor pe masura. Ce ziceti de recomadarea unei firme producatoare de asa ceva? Eventul si un magazin unde le pot gasi din zona in care ma aflu (Ploiesti & Bucuresti).Pesti am, singura problema ar mai fi plantele, ce plante frumoase as putea cumpara?Eventual unele care sa nu mi le devoreze pestii in 2 zile, si cam cat costa ca sincer pana acum nu am cumparat decat niste tufe plutitoare care nu au rezistat.

Cip
[Email] [Yahoo!]
Cip20
Junior member
[Avatar]

Joined: 14/02/2006 00:29:57
Messages: 75
Location: Ploiesti , Bucuresti - Grozavesti
IP:
Offline

Hmmm....No help.... Vad k pe altzii ii ajutati cu toate probleme lor...Pe la mine nu trece nimeni...Oricum daca trece cineva sa imi zica ce idee are de "configuratia" pe care mi-o propun sa o achizicionez:
- un capac de firma : Hagen sau Juwel de marimea aprox 100 x 30 cm
- acvariu facut pe comanda din sticla de 6 sau 8 mm, 100 x 30 x 46 (120L)
- Filtru extern Hagen Fluval 101 : 475 l/s .
- Incalzitor de 150 W
si cu restul ma descurc. (masuta, nisip, pesti)
Mai ramane o singura problema....Plantele.
Ce plante sa aleg? Niste idei pls k la astea nu ma pricep deloc.Niste nume sa incerc sa le caut in magazine.

Cip
[Email] [Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Cip20 wrote:Ce plante sa aleg? Niste idei pls k la astea nu ma pricep deloc.Niste nume sa incerc sa le caut in magazine.

www.tropica.com
Cip20
Junior member
[Avatar]

Joined: 14/02/2006 00:29:57
Messages: 75
Location: Ploiesti , Bucuresti - Grozavesti
IP:
Offline

Ms mult Dolly. Vai ce de plante! O sa ma pierd prin site-ul ala! Si habar nu am care se gasesc in Romania si care sunt cumparabile sau care costa o avere. Niste exemple clare din acvariile personale ar fi de mare ajutor. Eventual care cresc repede si nu sunt foarte pretentioase dar totusi arata bine.

Cip
[Email] [Yahoo!]
Liviutz
Member
[Avatar]

Joined: 11/12/2002 20:50:47
Messages: 116
Location: Bucuresti, Piata Alba Iulia
IP:
Offline

Salut Cip !

Nu e prea greu sa alegi plante, pur si simple cele comune (made in Romania) care exista prin magazine ar trebui sa mearga si la tine, daca le asiguri conditiile optime (lumina, fertilizant, etc).

Un criteriu ar fi temperatura maxima suportata, dar nici cu asta nu sunt mari probleme, eu tin la 28C aproape toate speciile comune de pe piata.

Un al doilea criteriu, mai important, ar fi dimensiunea maxima atinsa. De pilda, vezi ca nuferii cresc foarte mari, valisneria aia cu frunze groase se face giganta, stiu vreo 2 echinodorusi care se fac (prea) mari, etc.
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com