[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Problema alarmanta in Maxi Pet Militari  XML
Forum Index » Characidae
Author Message
acvarist
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 21/10/2012 13:08:33
Messages: 389
Location: Bucuresti, Militari
IP:
Offline

In seara asta am fost in Maxi Pet Militari sa imi cumpar 2 pesti rodostomus bleheri ( pestele cu gurita rosie) si dupa ce am platit la casa am vazut ca pestii stateaua mai mult cu burta si cu capul in sus pe fundul pungii, m-am intors la baiatul de la acvaristica sa ii arat si el a zis ca nu sunt bolnavi si ca imi da altii, dupa ce a prins altii din acvariu si a pus in paharul de plastic sa ii puna in alta punga erau tot bolnavi. El a zis ca nu sunt bolnavi si nu a vrut sa recunoasca. Cica pestii nu se returneaza si trebuie sa dau alti bani daca vreau sa iau altii, eu avand bonul de la casa in mana.
Deci vreau sa fac un anunt alarmant sa aiba grija cine cumpara pesti din Maxi Pet Militari ca sa nu pateasca ca mine.Am vorbit si cu sefa de tura si a zis ca asta e ghinionul meu.
M-am gandit sa ma duc cu OPC-ul adica protectia consumatorului peste iei dar nu avem 100% norocul sa se rezolve ceva. Daca a mai patit cineva asa ceva astept parerea voastra.

This message was edited 1 time. Last update was at 27/08/2013 22:53:26


acvarist batran
[Yahoo!]
Pretorians
Membru de baza

Joined: 06/04/2012 16:44:40
Messages: 329
Location: Bucuresti
IP:
Offline

si eu am luat un peste bolnav de la ei care a murit in 3 zile. La hornbach sunt mult mai ok si mai profi o leaca.
oricum e bine sa ne uitam atenti inainte sa cumparam.
Ti-au murit ? i-ai pus in carantina? Sper ca nu i-ai pus cu restul populatiei !
acvarist
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 21/10/2012 13:08:33
Messages: 389
Location: Bucuresti, Militari
IP:
Offline

Au murit in punga cand mergeam spre casa si i-am aruncat la gunoi.
De acum e invatatura de minte pentru mine sa fiu atent de unde mai cumpar pesti.
La Hornbach am luat mai de mult niste ramirezi si unul avea coada cam rupta si mi-au schimbat pe loc fara discutii.
La Maxi Pet tipul de la acvaristica nu a recunoscut ca au pesti bolnavi si ma enervat.
De acum nu mai intru niciodata in Maxi-Pet.

acvarist batran
[Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Eu n-am fost la acel magazin deci nu pot sa emit vreo parere asupra starii de sanatate a pestilor. Da' pot sa-ti spun despre acesti pesti ca atunci cind sint bagati in punga fac pe mortu'. E o strategie de aparare.
Te-ai uitat cu atentie la acvariu' din magazin? Ma tem ca pestii faceau pe mortu' si-s experti la asa ceva, e aproape imposibil sa-ti dai seama ca-s vii. Neonii rosii mai fac asta.

Poze: smilie ... Poze cu plante
bobesku
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/05/2010 17:13:22
Messages: 953
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Asa e, acesti pesti mai fac si pe mortul. Si eu am patit asta, dar i-am testat "la deget" si vazand ca sunt "hotzi", am fost si eu "hotz" si i-am pus in acvariu.
Sper ca ai fost sigur ca erau morti, nu de alta, da ar fi pacat.

Bafta

Ciclide Malawi | Regatul Bettanului | Dwarf Puffers | Mr Puffini | Paradise Kingdom | Black Betta Miraje
opincarul
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/08/2012 14:29:31
Messages: 1769
Location: Varteju - Magurele
IP:
Offline

Nu sunteti primele persoane care ii spun ca pestisorii astia se prefac doar si nu—s morti defapt. Problema e ca nu are cine inteleaga asta, colegul nostru e mai multumit sa arunce cu rahat si sa ameninte cu opc—ul, ca doar e cetatean european si are drepturi, numai ca nu poate dovedi ca pestii erau bolnavi.

Mama prostilor e mereu gravida!
bobesku
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/05/2010 17:13:22
Messages: 953
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Sa nu ne pripim in afirmatii. Colegul a spus ca sunt morti, si poate chiar au fost morti in final. Nu avem cum sa dovedim ca nu e asa, si nici nu trebuie, pentru ca suntem pe un forum, in nici un caz la tribunal.
Mi-am adus si eu aportul, doar ca sa subliniez aspectul interesant al comportamentului pestilor.
Daca omul a spus ca erau morti in punga si i-a aruncat, poate ca a fost asa. Si daca nu, doar el stie asta - noi doar i-am atras atentia ca e posibil sa se fi prefacut.

Hai sa fim realisti, zilnic mor pesti, la fel de zilnic mor si oameni si alte fiinte. Important e sa invatam cate ceva, din experientele celorlalti si sa ne facem drumul catre inevitabil cat mai bogat.

Pace si prosperitate

Ciclide Malawi | Regatul Bettanului | Dwarf Puffers | Mr Puffini | Paradise Kingdom | Black Betta Miraje
baj
Member
[Avatar]

Joined: 18/03/2011 14:51:30
Messages: 151
Location: Bucuresti-Colentina
IP:
Offline

Acelasi comportament l-au avut si cand i-am cumparat pe ai mei .Erau foarte apatici si faceau pe mortul iar culoarea rosie era foarte pala,dupa aclimatizare si-au revenit aproape instant .Sunt genul de pesti care se sperie foarte repede ,din cate stiam daca sunt foarte stresati pot face stop cardiac .

image
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

La mine n-au facut pe mortii cand i-am cumparat, da' in schimb cand am vrut sa-i prind, "fugeau" ce "fugeau" prin acvariu si la un moment dat oboseau si bang cu capul in jos nemiscati, usor in deriva plutind
Am scapat cativa asa pana m-am prins ca-s niste mincinosi

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
opincarul
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/08/2012 14:29:31
Messages: 1769
Location: Varteju - Magurele
IP:
Offline

bobesku wrote:Sa nu ne pripim in afirmatii. Colegul a spus ca sunt morti, si poate chiar au fost morti in final. Nu avem cum sa dovedim ca nu e asa, si nici nu trebuie, pentru ca suntem pe un forum, in nici un caz la tribunal.
Mi-am adus si eu aportul, doar ca sa subliniez aspectul interesant al comportamentului pestilor.


Departe de mine sa fac pe avocatul diavolului in cazul asta. Tot ce am vrut sa dau de inteles este ca i s-a mai spus de comportamentul in caz de stres al rhodostomus-ilor.
Numai ca al nostru coleg nu a vrut sa inteleaga nimic din asta si sustinea, in alta parte, ca au murit imediat ce vanzatorul i-a pus in punga.


bobesku wrote:Important e sa invatam cate ceva, din experientele celorlalti si sa ne facem drumul catre inevitabil cat mai bogat.


Corect spus.


bobesku wrote:Pace si prosperitate


Si mai multa atentie in acvariile din care ne alegem pestii, in cazul in care nu ii luam de la un coleg acvarist.



Mama prostilor e mereu gravida!
 
Forum Index » Characidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com