[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Chestiune variatie pH  XML
Forum Index » Discutii generale
Author Message
gengiskhan
Moderator
[Avatar]

Joined: 22/02/2008 20:43:44
Messages: 1509
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Am observat un lucru interesant in acvariu in ceea ce priveste variatia pH-ului.

Povestea e dupa cum urmeaza:
Am fost plecat in concediu o perioada de 2 saptamani cu o intoarcere pe-acasa la mijloc (adica dupa prima saptamana).
Detin o treaba de-aia de la Seneye pentru monitorizare. Oricat de dubioase ar fi masuratorile inregistrate de jucaria asta, macar se poate observa un trend si o variatie in timp, chiar daca nu sunt exacte valorile in sine. Mentionez aici ca eu personal am verificat valorile masurate cu test de ph si este destul de foarte aproape de ce-mi arata "divaisul" asta. Dar sa spunem ca nu luam in calcul valorile in sine, ci doar variatiile.

Facut schimb de apa inainte sa plec. Urmarit variatia ph-ului in prima saptamana - s-a comportat excelent. Venit acasa dupa o saptamana, facut un schimb de apa si plecat apoi pentru inca o saptamana, timp in care iar am urmarit valorile.
Odata cu schimbul de apa, evident, am curatat si peretii acvariului de algele depuse. In momentul de fata, am niste mici probleme cu ciano si probabil si alte alge de-astea de se depun pe sticla (alge verzi, si/sau diatomee). Cauzele le presupun, nu sunt subiectul problemei momentan.
Ce am observat: dupa curatarea algelor de pe geam (care da, erau destul de murdare!) ==> o scadere destul de drastica a ph-ului! Asta s-a intamplat dupa prima saptamana in care acvariul a mers de capul lui si apoi si dupa a doua saptamana, cand m-am intors.

O poza cu tot ce-am povestit mai sus:
image

Pe 18 am trecut pe-acasa si am curatat geamurile ==> scadere drastica de ph. Pe 19 facut schimb de apa si plecat mai departe ==> ph-ul si-a revenit incet si a devenit stabil (variatie de .15 intre zi si noapte). Pe 25 m-am intors acasa si am curatat peretii bazinului (cu magnet de-ala), fara sa mai fac schimb de apa (ca am ramas momentan fara sare). Se observa clar cum s-a dus dracu' ph-ul si cum nu si-a revenit nici in zilele urmatoare. Am CO2 scrubber care, daca si-ar fi pierdut efectul, s-ar fi vazut mult mai lent, nu asa de brusc.

Vreau sa stiu daca a mai observat cineva treaba asta si daca aveti vreo explicatie.
Nu-mi fac probleme pentru valorile ph-ului, sunt inca in limite foarte ok, dar nu-mi explic ce se intampla si nu am de ce sa leg treaba asta decat de curatatul geamurilor...

I can't brain today ... I have the dumbs.
[WWW] [Yahoo!]
edyr
Senior member

Joined: 23/09/2009 10:18:42
Messages: 680
Location: Iasi
IP:
Offline

La cum arata valorile dupa ce ai venit acasa,eu zic sa iti cauti de treaba in continuare in alte parti ;)

BKA member 551-11
Romanian Killifish Association member 004
www.audiohifi.ro
[Email] [WWW] [Yahoo!]
Gabriel
<'))))<
[Avatar]

Joined: 23/11/2001 02:00:00
Messages: 2030
Location: Constanta
IP:
Offline

Intervalul mare de timp intre curatari este problema. Intre curatari populatia de bacterii se stabilizeaza la un anumit numar.
La curatare eliberezi brusc nutrienti in cantitate suficient de mare [din cauza intervalului mare de timp dintre curatari] ca sa produca o crestere a
populatiei de bacterii iar activitatea acestora sa duca implicit la scaderea [tot brusca] a ph-ului.

To live you must learn to die
Boga
Junior member

Joined: 18/12/2013 06:43:45
Messages: 26
Location: Ontario, Canada
IP:
Offline

Intodeauna mi-au placut graficele. Sunt de accord cu edyr ca suntem aici numai ca despicam firul in patru. Sunt de accord cu explicatia lui Gabriel.

Pentru spiritul de conversatie si pentru ca tot suntem plictisiti din lipsa de subiecte, ai putea sa postezi te rog perioadele dinainte de plecare si inca doua saptamani dupa sosire?

Pe langa ce a mentionat Gabriel, am observat in sistemul meu efectele dioxidului de carbon din camera asupra sistemului. Balanta CO2 vs O2. Daca ai plante sau nu, daca la sosire ai deschis geamurile ca sa aerisesti sau nu, CO2 emanat de noi prin respiratie, etc. Poate si variatiile de temperatura au influentat pH-ul.

multumesc,
Bogdan
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

@Bogdan, Radu foloseste scubber de CO2 asa incat nu are probleme cu CO2-ul din apa.
Explicatia lui Gabi mi pse pare cea mai apropiata de adevar. Un topic interesant despre
scubberul de CO2 gasesti pe forum.

O zi buna,
Dragos

LE Topicul despre CO2 scrubber il gasesti aici:

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24206.page

This message was edited 1 time. Last update was at 23/12/2013 15:31:29


Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

As interpreta asa :

Mai putine alge verzi -> mai mult co2 in apa -> pH mai mic.
Apoi, ca isi revine dupa schimbul de apa, inseamna ca algele incep sa creasca inapoi - ar fi interesant cum ti se par geamurile acvariului daca nu faci un schimb de apa sa zicem 2-3 saptamani ?

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
 
Forum Index » Discutii generale
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com