[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Sistem auto top off  XML
Forum Index » Hardware
Author Message
donpisote
Senior member
[Avatar]

Joined: 02/07/2010 21:51:25
Messages: 889
Location: BUCURESTI - BERCENI
IP:
Offline

Cum in urmatoarea perioada intentionez sa imi achizitionez un sistem auto top off si pe aici nu am gasit nici un topic m am gandit sa deschid eu unul.

Am vazut pe net tot felul de sisteme de la pro gen Tunze la home mede. Am zis sa intreb voi ce folositi si eventual o recomandare sau o schema ceva pentru un ato bun care sa nu ma oblige sa zugravesc apartamentele vecinilor.

Astept comentatriile cu mult interes.

ACVARIUL MEU scape by @fanta
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salut!


Uite aici o discutie care atinge si problema instalatiilor de autocompletare: http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/23081.page

- pe pagina a 2-a ai scheme puse la dispozitie de colegul nostru Mihai (Mihai Alexiu),
- tot el s-a ocupat si ne-a mesterit instalatiile aferente ... vezi pozele pe pagina a 4-a.


Eu am disponibile 2 astfel de instalatii, din cele facute de Mihai... pot sa iti ofer una dintre ele, sau pe amandoua (daca iti trebuie pentru 2 acvarii).

- ai cutia de comanda cu relee si prize si plm,
- ai cutia cu butoanele (ON-Auto-OFF).

Iti lipsesc cei 2 senzori + cablurile aferente... si pompa propriu-zisa.

- senzorii ii iei de la Mihai (pe care trebuie sa il rogi sa te si ajute cu montajul instalatiei... ca doar e facuta de el )
- pompa o cumperi de la un magazin care vinde accesorii de rulota (gasesti linkul si pozele pe pagina a 5-a a topicului).


Una peste alta, daca vrei sistem home-made, trebuie sa iei legatura cu Mihai.


Ideea e simpla:

- ai vasul de autocompletare in care sta pompa,
- ai 2 senzori: primul e pus in display (acvariul de sus), iar al doilea e pus in vasul de autocompletare (langa pompa).
- cand apa din display scade, senzorul de sus ii comanda pompei... iar asta baga apa pana la nivelul setat.
- daca se goleste apa din vasul de autocompletare (de jos), atunci senzorul ala de langa pompa o impiedica sa mearga in gol si sa se arda.
- ai o cutie cu leduri martor, care iti arata cum functioneaza sistemul si cand ramai fara apa (in vasul de jos).

In principiu, ideea e simpla si fiabila... eu am asa ceva la ambele acvarii (la cel mare, functioneaza perfect de 3 luni)... la cel mic, inca lucrez (lenes cum sunt, nu pot sa termin odata proiectul ala ).

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
 
Forum Index » Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com