[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Alga verde filamentoasa  XML
Forum Index » Alge
Author Message
Anubias
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/08/2004 00:35:02
Messages: 839
Location: Finlanda
IP:
Offline

Salut, ma poate ajuta cineva cu identificarea unei alge filamentoase? Este de culoare verde inchis (desi sub lumina neoanelor pare mai deschisa) si creste in niste "tufe" incalcite, indeosebi pe pietricelele din substrat. Am observat ca firele algelor se bifurca, deci nu e ca parul.

Forta cu care se prinde de pietricele este uimitoare: daca vreau sa scot o tufa de asta din substratul, o gramada de pietricele se sunt agatate de alga. Firele sunt uimitor de rezistente la rupere fata de cat de subtiri sunt. Alga a venit prima oara cu o buturuga cu java moss, si cand foloseam un betisor ca sa le colectez, nu se dadea rupta fara a misca si buturuga care era rezonabil de grea.

Mi-e greu sa fac o poza care sa iasa cu alga, sper ca nu e neaparat nevoie. Va rog sa ma ajutati cu niste nume, ca sa stiu ce sa ii fac sa scap de ea. Deja ma innebuneste, a aparut peste tot prin substrat si doar indepartarea mecanica nu mai e o solutie. Trebuie sa vad care e problema din acvariul meu de ii place asa de mult.

Sa aveti apa cristal in acvariu!
Galeria mea
Petronius
Member

Joined: 26/09/2003 19:20:00
Messages: 179
Location: Brasov
IP:
Offline

Staghorn. Succes!

"Ca nisipul femeile sint"
[Email]
Anubias
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/08/2004 00:35:02
Messages: 839
Location: Finlanda
IP:
Offline

Nu e staghorn, arata mai mult cu alga asta:
image

Din cate se vede si in poza asta, tot pe java moss sta. Stie cineva tratament ca sa scap de ea? Indepartarea mecanica nu prea e eficace, pentru ca inca nu am scapat de ea.

Sa aveti apa cristal in acvariu!
Galeria mea
Intros
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/02/2004 00:00:07
Messages: 823
Location: Bucuresti Titan
IP:
Offline

Sunt mai multe posibilitati, dar este clar ca sunt alge verzi filamentoase. Unele nu se deosebesc intre ele decat microscopic, iar tot microscopic s-a vazut ca o alga aparent unica era micro o combinatie de mai multe alge din aceeasi clasa. Dupa descriere ar putea fi la tine Rhizoclonium (din familia Cladophoraceae), sau daca sunt fire f. lungi si relativ rezistente Spirogyra. Daca sunt fine ca panza de paianjen, dar f. dese, ca un val pe plante, ar mai fi Ulothrix. Oricum ideea e sa reduci drastic fierul (fara solutiile nutritive o vreme), nitratii de masurat (la nevoie de redus mancarea la pesti), clasicele schimburi de apa, reducerea temporara a luminii si CO2 (pana se reduce amploarea invaziei), sau chiar un "black out" de 3-4 zile, in situatii disperate tratament cu apa oxigenata (dar nu prea merge la asta), sau plantele sever afectate scoase in afara acvariului si tratate cu concentratii ceva mai mari, dar cu riscurile de a pierde unele plante cu frunze fine. Replantari cu plante cu crestere rapida. Un link util pe aceasta tema.

Acei care cer minuni nu se indoiesc ca ei cer naturii intreruperea minunilor ei.
Intros
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/02/2004 00:00:07
Messages: 823
Location: Bucuresti Titan
IP:
Offline

Scuze. Acum am citit cu atentie mai mare primul text. Ma uitasem la poza de mai sus. Daca sunt mici tufe verzi, aparent nebifurcate, pe pietricele din substrat si daca o tragi se ia cu tot cu pietricele este posibil sa fie varietatea asta de Cladophora. E rea de tot. Nu cedeaza nici la competitie de nutrienti cu plantele, nici la reducerea luminii.

Acei care cer minuni nu se indoiesc ca ei cer naturii intreruperea minunilor ei.
Anubias
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/08/2004 00:35:02
Messages: 839
Location: Finlanda
IP:
Offline

Mersi de raspunsuri.

Sa aveti apa cristal in acvariu!
Galeria mea
dozer
Member
[Avatar]

Joined: 25/11/2003 00:36:52
Messages: 167
Location: Bucuresti - Aparatorii Patriei
IP:
Offline

Ei da, se pare ca am identificat si alga mea.... Asta e, din topicul asta
Acu' intrebarea e cum scap de ea. Sau mai bine zis cum o pot tine sub control, pt ca in cantitati rezonabile nu arata rau de loc in substrat. Numai ca in ultima vreme a prins curaj si a inceput sa creasca mai mult decat ar fi estetic... o mai tund la fiecare schimb de apa, dar e rebela rau...
Ceva sugestii?
[WWW]
RaresLuc
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/01/2006 14:34:19
Messages: 711
Location: Sibiu
IP:
Offline

dozer wrote:Ceva sugestii?

Baga niste melci dinaia mici si negrii acolo.
Am avut si eu o alga verde si filamentoasa (nu era dinasta, ceva mai fina) pe o frunza de echinodorus. Taota frunza era plina. Dupa ce am bagat trei melci, dimineata am gasit-o barbierita.
Daca te hotarasti pe solutia asta nu garantez ca melcii mananca alga ta...
[Email]
Anubias
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/08/2004 00:35:02
Messages: 839
Location: Finlanda
IP:
Offline

INTROS wrote:Scuze. Acum am citit cu atentie mai mare primul text. Ma uitasem la poza de mai sus. Daca sunt mici tufe verzi, aparent nebifurcate, pe pietricele din substrat si daca o tragi se ia cu tot cu pietricele este posibil sa fie varietatea asta de Cladophora. E rea de tot. Nu cedeaza nici la competitie de nutrienti cu plantele, nici la reducerea luminii.

AAAAJJUUTTOOORRRR!!!! Orice fac, nu reusesc sa scap de ea. Sunt dispus sa incerc orice metode drastice, ca m-am saturat. O am de un an si nu vrea sa plece. Inafara de alga asta, nu am nici o alga, apa este f.f. clara.

Ii place la nebunie sa se intinda pe substrat. Daca incerc sa o culeg se rupe uneori, si mai mult o ajut sa se inmulteasca. Cred ca doar o solutie chimica pot sa mai aplic, caci cea mecanica nu merge. Vre-o idee?

Va rog ajutati-ma ca cred ca o sa innebunesc!

Sa aveti apa cristal in acvariu!
Galeria mea
Intros
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/02/2004 00:00:07
Messages: 823
Location: Bucuresti Titan
IP:
Offline

Anubias wrote:
Cred ca doar o solutie chimica pot sa mai aplic, caci cea mecanica nu merge. vreo idee?
Tot intr-o situatie disperata am incercat si eu tratament chimic, pentru un Compsopogon de care nu mai scapam. A mers bine cu Protalon 707. Mi l-a adus cineva din Germania, 1 flac =9 euro. Nu stiu la varietatea ta de Cladophora cum va merge, dar se pare ca menajeaza plantele (ale mele nu au avut nimic).

Acei care cer minuni nu se indoiesc ca ei cer naturii intreruperea minunilor ei.
Anubias
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/08/2004 00:35:02
Messages: 839
Location: Finlanda
IP:
Offline

Mersi, am sa incerc. Sa vad cum pot face rost de el.

Sa aveti apa cristal in acvariu!
Galeria mea
 
Forum Index » Alge
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com