[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Buna tuturor de la un reef enthusiast  XML
Forum Index » Despre noi
Author Message
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Cel mai fain loc pentru rock pooling pe care il stiu - The Worm's Head, Rhossili, Gower Peninsula, Tara Galilor (Wales, UK):

[Thumb - 20150820_123454.jpg]

[Thumb - 20150820_123447.jpg]


___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Revin cu explicatii:

Fasia de mare dintre pamant si insula devine pamant la low tide, cu rockpools cu vietati de adancime.
Adica poti gasi vietati care nu stau in mod obisnuit in rockpools.

Curentul care trece peste fasie este atat de puternic, incat trecerea inot de pe insula pe pamant la high tide este imposibila. Cei care au incercat nu mai sunt printre noi. De unde si numele de Devil's Bridge.

http://www.nciwormshead.org.uk/

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Am adaugat un documentar despre Marea Bariera de Corali, pe care l-am ratat cand s-a difuzat pentru prima oara in ianuarie 2012 pentru ca am lucrat.

Three-part series exploring Australia's Great Barrier Reef, one of the natural wonders of the world and the largest living structure on our planet.

Monty Halls explores its full 2,000-kilometre length, from the wild outer reefs of the Coral Sea to the tangled mangrove and steaming rainforest on the shoreline; from large mountainous islands to tiny coral cays barely above sea level; from the dark depths of the abyss beyond the reef to colourful coral gardens of the shallows.

Along the way, he experiences the reef at its most dangerous and its most intriguing, and visits areas that have rarely been filmed, from the greatest wildlife shipwreck on earth to the mysterious seafloor of the lagoon, where freakish animals lurk under every rock.

The first film explores the complex structure of the coral reef itself and the wildlife that lives on it. So vast it is visible from space, the reef is actually built by tiny animals in partnership with microscopic plants. It is a place full of surprises that is always changing, responding to the rhythms of weather, tide, sun and moon.

Within this magical and intensely crowded world, this episode reveals how the amazing reef creatures compete and co-operate - from deadly fish-hunting snails to sharks that can walk on land, fighting corals and parrot fish that spin sleeping bags every night.

Remote cameras, cutting-edge underwater macro and digital time-lapse photography have captured many sequences which have never been filmed before, providing completely fresh perspectives on this extraordinary natural wonder.

Programme website
http://www.bbc.co.uk/programmes/b0198pww



https://www.dropbox.com/sh/jevfp0kcentrxq8/AAB3GtaJFurVz_PQimlAq57Xa?dl=0

This message was edited 1 time. Last update was at 21/08/2015 21:25:41


___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Superb documentar
[Email]
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Marvin_Heemeyer

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Avand in vedere tendintele bahice si excesele culinare are unor membri care imi sunt exceptional de dragi, am decis sa deschid un topic educational despre accidentul vascular cerebral. Sper sa fac asta in cat mai scurt timp.

Voi raspunde la intrebari pentru cei interesati, pentru cei care au avut un stroke sau pntru cei care au apropiati cu stroke.

Sper sa fie primita bine aceasta initiativa.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

um02122 wrote:Avand in vedere tendintele bahice si excesele culinare are unor membri care imi sunt exceptional de dragi, am decis sa deschid un topic educational despre accidentul vascular cerebral. Sper sa fac asta in cat mai scurt timp.

Voi raspunde la intrebari pentru cei interesati, pentru cei care au avut un stroke sau pntru cei care au apropiati cu stroke.

Sper sa fie primita bine aceasta initiativa.

Bunicu a avut acum cativa ani asa ceva pe motiv nervos, acum are sechele neurologice ce il fac sa creda ca are nevoie de aer desi medical vorbind nu are probleme respiratorii.....
Pentru asta de cativa ani ia un medicament pentru durere neuropata si nu mai poate conduce......
Si a avut un accident vascular cerebral minor, nici nu a avut nevoie de spitalizare deci nu e de gluma cu asa ceva.....

My nano reef



[Email]
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Am retinut.

Blue14 wrote:Parerea mea pe care mi-am insusit-o de la tatal meu este ca un pond trebuie sa fie cat mai adanc, astfel iarna nu o sa inghete si pe fund apa......problema hranitului se poate rezolva si prin folosirea unui incalzitor de pond nu foarte mare care sa nu lase gheata sa se formeze in acel loc si in acel loc sa fie hraniti pestii....
De exemplu pond-ul meu are 3 metri jumate adancime si e facut in felul urmator: beton, bitum flex, diverse materiale izolante, piatra naturala......din pacate imi propusesem sa ii fac sistem de filtrare in vara asta dar nu am avut timp, sper la prima vara sa il golesc si sa ii fac un sistem de filtrare.....
E ceva de lucru la mine avand in vedere ca de 16 ani de cand l-a facut tata nu a fost curatat......
Te-as sfatui daca il golesti si iti permiti sa il izolezi cu beton si ce mai trebuie ca sa aiba durata mai mare de viata si sa fi sigur ca nu mai ai probleme.....,
Succes!


Tocmai mi-am adus aminte de modalitatea de depozitare a vinului la basarabeni.
In beci se sapa o groapa ca un ulcior, cu o gura de vreo 80 cm. Groapa se duce in jos vreo 5 metri sub nivelul beciului. Apoi groapa se cimentuieste si acopera cu vata de sticla. E nevoie de un meserias basarabean pentru treaba asta, romanii nu stiu secretul de constructie.
Apoi se lasa la uscat, se face proba cu apa. Daca tine, se poate umple cu vin.
Vinul se poate scoate cu galeata, cu sticla etc, dar trebuie sa ai grija sa nu cazi in ulcior, ca nu mai iesi (treaz).
Tata si-a facut asa ceva in beciul garajului. Avea pompa care ii aducea vinul in cana sus in garaj. Garajul era construit pe sit arheologic neexplorat din lipsa de fonduri, ca atare, cand l-a desfiintat, a umplut groapa si beciul cu pamant. Sper ca nu or sa existe fonduri prea curand pentru lucrari arheologice la Iasi, altfel vor descoperi istoricii romani cum isi tineau dacii vinul in ulcioare de doua tone

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline



Revin cu un follow up:
http://andreichira.ro/de-ce-oamenii-inteligenti-esueaza-si-prostii-reusesc-in-viata/

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Trist.


___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

Romania e prima....
Acum cateva zile un politist roman zis Dulaul s-a bagat in fata unui bolid pe care il conducea un bogatan turc si turcul era beat si a umblat cu politistul pe parbriz pana l-a ucis......
Nu e bine nici ce a facut turcul dar nici politistul nu trebuia sa i se puna in fata masinii....

My nano reef



[Email]
Ancamarketing
Senior member
[Avatar]

Joined: 31/03/2013 13:08:18
Messages: 1363
Location: Iasi
IP:
Offline

Interesant colajul. Dar e trist ce se intampla la noi.


Sunt foarte multe de spus.

This message was edited 1 time. Last update was at 28/08/2015 08:09:18


"Valoarea omului se masoara dupa greutatile pe care el le invinge." Voltaire
[Email] [Yahoo!]
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Ca fost militar de cariera, mi se pare atat de trist sa-ti scapi pistolul in timpul unui exercitiu demonstrativ. Cand faci parte din trupele anti-tero.

Daca eram eu la conducerea unitatii, as fi facut demersuri rapide ca acel film sa nu scape pe internet. Si daca a scapat, trebuia urmat rapid de demisii, destituiri si retrageri de grade.

E trist ca am ajuns sa fim dati de exemplu, parte din vina slabei pregatiri, parte din dorinta jurnalistilor romani sa faca stire cu orice pret.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

Politia asta e la pamant rau de tot.....acum a primit mama amenda ca nu avea rovinieta in aprilie desi avea.......nici macar nu au trimis amenda cu o saptamna dupa "detectarea de radar"...

My nano reef



[Email]
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Mama ta are dovada platii rovinietei, cu data cumpararii, deci poate contesta.
Se intampla si in tari civilizate, uneori sistemul informatic nu tine pasul cu platile.
O simpla contestatie ar trebui sa rezolve totul.

Eu vad lipsurile politiei in incapacitatea de a preveni si in excesul de zel in a pedepsi fara sa educe.

Avem o problema rutiera in Romania. Probabil doar Rusia ne depaseste in agresivitate si violenta si tenacitatea cu care incalcam regulile de circulatie. Si ce face Politia? Organizeaza actiuni de o zi, in care controleaza in toata tara mii de masini, dau mii de amenzi, iau zeci de carnete si certificate de inmatriculare. Invata soferii ceva din ele? Poate doar ca au fost nenorocosi sa-i prinda politia. Bugetul ia ceva bani, politistii sunt batuti pe umar si considera ca si-au facut treaba. Au adus bani la bugetul de stat.

Cum vad eu lucrurile:
- politistul trebuie sa-si schimbe mentalitatea (de organ cu putere, care taie si spanzura). Nimeni nu il respecta din cauza atitudinii. El trebuie sa se vada ca un membru al comunitatii, sa faca o misiune din a face comunitatea in care traieste un loc mai sigur si mai placut de trait. Trebuie sa faca morala celor pe care ii prinde gresind, sa le aminteasca consecintele comportamentului lor si in functie de raspuns sa hotarasca dimensiunea pedepsei.
- (in)eficienta politiei trebuie calculata pe statistici. A scazut sau a crescut numarul furturilor auto, a furturilor de buzunare, a spargerilor de masini, a acidentelor cu vatamare corporala sau deces? Norma la buget nu e un indicator fidel al performantei politiei.
- am fost amendat pentru depasirea vitezei (60 in zona de 50 la iesirea din localitate). Conversatia cu politistul de la politia rutiera a fost: eu sa-i explic de ce am marit viteza (ca sa permit unei madini de pe un drum secundar sa intre inainte sa vina coloana imensa de pe contrasent), el sa-mi explice cum pot sa platesc amenda.
- am fost oprit de un politist la intrarea in localitate, pentru ca aveam peste 50 km/h. Omul mi-a comunicat viteza, mi-a explicat ca nu am voie sa merg asa tare in localitate. Eu I-am explicat ca eram pe franare, la deal, ca de asta am putut opri imediat cand a semnalizat si ca recunosc ca eram peste viteza maxima. Mi-a dat drumul dupa ce m-a rugat sa conduc mai usor in localitate. Ceea ce fac si acum dupa cinci ani. Tot timpul conduc in localitate sub limita de viteza, recuperez in afara. Acel politist a fost om si am invatat ceva de la el. Nu ma suparam nici daca ma amenda. Apreciez ca si-a facut timp sa imi explice ce am gresit si sa incerce sa ma puna pe drumul drept.

In UK politistii au o arma puternica in educarea publicului: pedepse variabile pentru nereguli rutiere. Cu unele sunt mai intelegatori in functie de reactia soferului si cat de cooperant esti. Cu unele sunt inflexibili.
Am fost socat sa aflu ca nepurtarea centurii ii face de-a dreptul furiosi. Motivul: acel accident la care au fost chemati in mijlocul noptii, la iesirea din tura, cand soferul sau pasagerii au trecut prin parbriz si s-au facut bucatele pe camp dupa ce au izbit un copac, iar el a teebuit sa fie prim respondent, sa stranga bucati de mana si picioare de pe camp etx etc. Adica reactia normala a unui OM care a fost ingrozit de consecintele unui accident. Desigur, nu toti au trecut prin asta, dar tuturor li se aminteste astfel la cursuri. Inclusiv soferilor la cursurile de speed awareness, li se prezinta si poze de la scenele accidentelor.
Nu am fost oprit niciodata de politie in UK. Am vazut insa oameni opriti. Este intimidant. Nu neplacut.
Faza faina e ca functie de circumstante, poti scapa cu o mustrare verbala, cu un avertisment scris, cu o amenda modica sau cu o citatie la tribunal, unde curtea cu judecatorul decide daca stai si o luna dupa gratii. Motiv pentru care te caiesti sincer, promiti ca nu mai faci si chiar esti sincer fata de politist.

In UK nu am vazut radare dupa curbe, la intrarea sau iesirea din localitati. Pe autostrada, masinile nemarcate de politie nu te opresc pentru depasirea moderata a vitezei legale (80-85 mph fata de limita de 70), dar te opresc pentru condus agresiv (sa te bagi in fundul cuiva, sa schimbi benzile des, claxonat nejustificat etc. De asta nu prea face nimeni asta.

Flashurile se folosesc ca sa ii spui colegului de drum ca l-ai vazut si-i dai timp sa faca o manevra la care nu avea prioritate. Inseamna "I see you".

This message was edited 1 time. Last update was at 28/08/2015 10:43:05


___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

As vrea sa nu mai aud idioticul "pe fondul nerespectarii regimului viteze, neadaptarii vitezei la conditiile de trafic bla bla bla" si sa inceapa sa caute cauzele reale ale producerii accidentului.
Pariez ca sunt locuri unde se intampla sute de accidente din aceeasi cauza si nimeni nu-si bate capul sa afle cauza si cum sa schimbe ceva sa previna pe viitor.

Aici cand simt ca ceva nu merge, nu rareori vad la scurt timp o schimbare. Ce ma enerveaza pe mine, il enerveaza si pe politist, si pe cel de la drumuri si ceva se face. Dar trebuie sa gandesti asa si sa fie facil sa faci schimbari.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Noroc ca Biserica isi continua misiunea ancestrala de educare.
Cu profesori slab platiti, dar multe biserici si preoti, poate o solutie ar fi reintoarcerea la invatamantul in cadrul bisericii. Tot ii numim pe invatatori si profesori dascalii nostri, poate ar trebui asimilati de BOR. Poate totusi renuntam la cei de Biologie, ca tot o dau cu tampenia Darwiniana despre evolutie, si pe cei de astronomie si fizica, din motive la fel de intemeiate. Minunile exista, scrie in Biblie, WTF?

[youtube]http://www.youtube.com/watch?t=119&v=ZLdcVG9aUYQ[/youtube]

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline



This message was edited 1 time. Last update was at 29/08/2015 09:24:19


___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Pregatesc un documentar BBC nou in trei episoade despre o expeditie stiintifica in Noua Zeelanda.
Website program: http://www.bbc.co.uk/programmes/b00m82h7

This message was edited 1 time. Last update was at 02/09/2015 17:46:19


___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Eu nu gasesc un veterinar care sa-mi prescrie antibiotice pentru pestii mei.
In State, astia isi opereaza pestii bolnavi. Dupa ce ii diagnosticheaza la XRay.
http://www.advancedaquarist.com/blog/operation-angelfish

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
 
Forum Index » Despre noi
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com