[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
alga verde  XML
Forum Index » Alge
Author Message
danyel
Junior member
[Avatar]

Joined: 30/01/2006 12:35:58
Messages: 66
Location: Pantelimon(Delfinului)
IP:
Offline

de curand am observat pe buturuga mea niste pete verzi de dimensiunea unei cirese si sincer am tot citit pe aici si nu mi-am dat seama ce este .Ideea este ca nu a aparut numai pe buturuga am vazut-o si pe niste pietre si pe o cochilie de melc -decor- . mentiuni acvariul are 150 l folosesc 2 filtre resum sp-1100l in acvariu tin 3 gurami ,5 neoni 2 sanitarii Hoplosternum thoracatum ,4 sumatrani ,5 melcii pomaceea aia galbeni si mai am inca uni mai micutii si mora aia cred ca sunt vre-o 6 .Acuma daca poate cine-va sa ma ajute si pe mine cu o idee ceva cum as putea sa fac ca sa scap de chestia respectiva ? Mentionez ca deja fac schimburi mai de se de apa in proportie de 20 % la 2 zile . Iar mancare am inceput ca sa le dau o singura data cat mananca cam in 2 min
[Email] [Yahoo!] [MSN]
Intros
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/02/2004 00:00:07
Messages: 823
Location: Bucuresti Titan
IP:
Offline

Daca este o pata verde plana doar pe decor, pietre, etc. si nu are aspect de filamente, iar pe plante nu a aparut, nu cred ca este periculoasa. Este probabil asa zisa "film algae" cum ii spun anglo-saxonii si apare in orice acvariu. Vezi mai departe ce face dupa masurile luate. Daca ramane cu acelasi aspect, repet, nu cred ca e o problema.

Acei care cer minuni nu se indoiesc ca ei cer naturii intreruperea minunilor ei.
danyel
Junior member
[Avatar]

Joined: 30/01/2006 12:35:58
Messages: 66
Location: Pantelimon(Delfinului)
IP:
Offline

deci vre-au sa mentionez ca dupa aproape 1 luna de schimbat apa la 2 zile 20% din volumul acvariului de intamplat nu sa intamplat mai nimic .Iar cand zic ca nu sa intamplat nimica ma refer la faptul ca pe plante eu nu am observat prezenta acelei alge (sau ce o fii ea ) pe pietre a mai apaut iar relativ recent am observat ca a inceput sa apara pe geamul din spate al acvariului .De observat am observat-o din greseala deoarece am un backround din folie .Ideea este ca se vede chiar misto .Cand am dat folia jos o parte din geam era verde si nu se mai vedea aproape nimica prin el deci o sa supraveghez in continuare ce sa intampla ,iar daca se vede frumos dau jos si folia aceea pe care o tin pe post de backround .
Multumesc de raspuns
[Email] [Yahoo!] [MSN]
fish_lover
Member

Joined: 15/01/2006 21:33:27
Messages: 184
Location: Iasi
IP:
Offline

si mie mi s-a pus un astfel de "covor" pe nuca de cocos ...da eu zis ca arata destul de bine .. :-) arata mai natural acvariul ...

WELCOME to FISH land
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Alge
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com