[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Intrebare - Red spotted Severum  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Severus
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2012 13:43:13
Messages: 1051
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Am 4 exemplare de Red spotted Severum, 1 femela si 3 masculi.

S-a ivit posibilitatea sa schimb unul dintre masculi cu o femela si nu stiu pe care mascul sa-l dau:

  • sa dau masculul dominant, care-i alearga frecvent pe ceilalti 3 severumi ?, sau
  • sa dau unul din ceilalti masculi, mai cuminti ?

  • In primul caz as avea mai multa liniste in acvariu (cel putin pana se stabileste un nou mascul dominant ).
    Precizez ca diferenta de marime intre masculi este mica.

    Multumesc anticipat pentru sfaturi

    Festina lente !
    radu_dragan
    Senior member
    [Avatar]

    Joined: 26/12/2010 13:57:00
    Messages: 538
    Location: Bucuresti-Valea Ialomitei
    IP:
    Offline

    Salut,liniste in acvariu cred ca vei avea liniste maxim o zi,vine altul dominant
    Din cei 4 nu s au ales?
    Daca cel dominant este alesul femelei poti face schimb cu oricare din cei 2
    Ce stiu eu la americani,cand sunt 2-3 perechi nu vei avea liniste in acvariu,ori ti doar o pereche,ori doar masculi ori doar femele
    [Yahoo!]
    Severus
    Senior member
    [Avatar]

    Joined: 10/11/2012 13:43:13
    Messages: 1051
    Location: Bucuresti
    IP:
    Offline

    Inca nu s-a ales o pereche.
    Tocmai de aceea intreb cum ar trebui sa procedez ca sa am cat mai multe sanse sa se aleaga una.
    In momentul in care se alege o pereche, aceea o sa ramana singura in acvariu.

    Deci, cum as avea mai multe sanse sa se aleaga o pereche ?

  • Sa dau unul din masculi mai docili (vorba vine) si sa las masculul dominant sa aleaga intre doua femele ?
  • Sau sa dau masculul dominant si sa le ofer o sansa celorlalti pesti ?


  • Festina lente !
    radu_dragan
    Senior member
    [Avatar]

    Joined: 26/12/2010 13:57:00
    Messages: 538
    Location: Bucuresti-Valea Ialomitei
    IP:
    Offline

    Cred ca este mai bine a 2 varianta,sa dai masculul dominant
    Asta este doar parerea mea asta nu insemna ca asa si trebuie sa fie
    [Yahoo!]
    Severus
    Senior member
    [Avatar]

    Joined: 10/11/2012 13:43:13
    Messages: 1051
    Location: Bucuresti
    IP:
    Offline

    Multumesc pentru sugestie b37dra.
    Sper sa vada topicul si cineva care a mai crescut Severumi si sa-mi dea un sfat.

    Festina lente !
    koala
    Batran si obosit
    [Avatar]

    Joined: 05/03/2002 02:00:00
    Messages: 23583
    Location: Bucuresti
    IP:
    Offline

    Natura "alege" intotdeauna masculul mai puternic... asa e normal, pentru ca genele transmise mai departe puilor sa fie cat mai bune. Asa ar trebui sa faci si tu, sa pastrezi masculul dominant.

    Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
    radu_dragan
    Senior member
    [Avatar]

    Joined: 26/12/2010 13:57:00
    Messages: 538
    Location: Bucuresti-Valea Ialomitei
    IP:
    Offline

    Foarte bine a zis Koala

    Eu am facut la fel si nu a mers,bine la FH nu severum
    [Yahoo!]
    Severus
    Senior member
    [Avatar]

    Joined: 10/11/2012 13:43:13
    Messages: 1051
    Location: Bucuresti
    IP:
    Offline

    In urma comentariilor voastre, m-am si decis pe care "tolomac" o sa-l dau.
    Oricum, o sa am posibilitatea sa tin toti pestii cateva zile si daca o sa apara ceva deosebit, o sa indraznesc sa mai pun o intrebare.
    Va multumesc pentru sfaturi si va doresc ape limpezi


    Festina lente !
    Severus
    Senior member
    [Avatar]

    Joined: 10/11/2012 13:43:13
    Messages: 1051
    Location: Bucuresti
    IP:
    Offline

    Se pare ca m-am ales cu o femela isteata si frumoasa. Sunt sigur ca si masculul dominant o considera frumoasa pentru ca toata ziua se tine dupa ea, iar mai nou a inceput sa danseze si sa tremure in jurul ei.
    Din pacate, noii femele nu-i place sa stea la pozat si se ascunde printre plante de cate ori vede aparatul de fotografiat. Chiar ai asa, am reusit sa-i fac cateva poze (imi place cum incearca sa se ascund ditamai dihania de 10 cm dupa cateva fire de plante ).
    [Thumb - _Red_spotted_severum_2.JPG]

    [Thumb - _Red_spotted_severum_1.JPG]


    Festina lente !
    Lucian
    Administrator
    [Avatar]

    Joined: 20/12/2001 02:00:00
    Messages: 6118
    Location: Bucuresti
    IP:
    Offline

    Imbraca aparatul in rosu-portocaliu sa creada ca este un pretendent sa vezi cum o sa iasa la plimbare


    „Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
    koala
    Batran si obosit
    [Avatar]

    Joined: 05/03/2002 02:00:00
    Messages: 23583
    Location: Bucuresti
    IP:
    Offline

    Ai lasat o singura pereche in bazin?

    Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
    Severus
    Senior member
    [Avatar]

    Joined: 10/11/2012 13:43:13
    Messages: 1051
    Location: Bucuresti
    IP:
    Offline

    Inca am ambele perechi si nu m-am decis pe care sa o dau, pentru ca nu este mare diferenta intre ele.
    Prima pereche este mai linistita (deja pot sa-i mangai pe frunte cand vin sa manance).
    Perechea mai noua (daca pot sa spun asa) este mai sperioasa, dar parca este mai frumoasa si pestii provin din surse diferite. (Am sa pun niste poze cu ei pe topicul cu severumii).
    PS Multumesc pentru sfaturile anterioare.

    Festina lente !
    Severus
    Senior member
    [Avatar]

    Joined: 10/11/2012 13:43:13
    Messages: 1051
    Location: Bucuresti
    IP:
    Offline

    Sa mai zica cineva ca nu exista dragoste la prima vedere, chiar si la Severumi !
    Abia am adus-o pe tanara don'soara si ea impreuna cu inca un "inculpat" tremura, se bat cu cozile peste ochi si inoata unul in jurul celuilalt de vreo doua zile.
    Oare astia doi au ganduri serioase ?

    Ceilalati doi Severumi sunt bine ascunsi in tufe si nu apar nici la mancare.

    Am sa revin cu mai multe detalii pe topicul cu Severumi (Acvariu Red spotted Severum).

    Festina lente !
    Andpop
    Membru de baza
    [Avatar]

    Joined: 20/07/2011 12:24:28
    Messages: 329
    Location: Bucuresti
    IP:
    Offline

    Este foarte posibil In orice ce caz, se poate observa imediat o schimbare de comportament in ceea ce priveste felul in care se comporta unul cu celalalt si felul in care se comporta cu ceilalti pesti din acvariu.
    Mult succes, odata ce exista certitudinea ca e pereche, se va lasa cu pui

    http://www.youtube.com/channel/UCC5k3cGRBrdtKk475MWMDHA

    http://www.flickr.com/photos/97357370@N05/
    Severus
    Senior member
    [Avatar]

    Joined: 10/11/2012 13:43:13
    Messages: 1051
    Location: Bucuresti
    IP:
    Offline

    Andpop wrote:In orice ce caz, se poate observa imediat o schimbare de comportament in ceea ce priveste felul in care se comporta unul cu celalalt si felul in care se comporta cu ceilalti pesti din acvariu.

    Asta cam asa este. Cand nu sapa si nu curata piatra ii fugaresc pe ceilalti, dar imi place ca sunt organizati: unul ii scoate din plante, iar celalalt ii asteapta la iesire.
    Nu ma asteptam la o asa sincronizare de la niste pestani.
    Oricum, cred ca sunt pereche cu "acte in regula".

    Festina lente !
    Andpop
    Membru de baza
    [Avatar]

    Joined: 20/07/2011 12:24:28
    Messages: 329
    Location: Bucuresti
    IP:
    Offline

    Cam asa a fost si la hemichromisii mei Pentru mine s-a rezumat la urmatorul aspect: cei doi fac echipa ca sa ii "vaneze" pe ceilalti. Ceilalti vor sta mai mult ascunsi, in timp ce perechea va "cuceri" o mare parte a acvariului pentru ei. Pare a fi un semn bun
    Daca pestii sunt maturi (banuiesc ca sunt), te poti uita dupa semne ca vor sa depuna, precum curatatul unei piatre/ plante/ bucati de lemn. Un alt semn e ca stau mai mult intr-o anumita zona a acvariului (zona in care nu ii lasa pe ceilalti sa vina).

    Asteptam noutati!

    http://www.youtube.com/channel/UCC5k3cGRBrdtKk475MWMDHA

    http://www.flickr.com/photos/97357370@N05/
     
    Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
    Go to:   
    Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com