[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
"The Twilight Zone" sau "Triunghiul Bermudelo  XML
Forum Index » General info
Author Message
bogayman
Member

Joined: 06/01/2006 23:39:01
Messages: 117
Location: Bucuresti, Berceni
IP:
Offline

Am in acvariu un Caras(mai maricel), Guppy, Neoni + Corydoras,Ancistrus si thoracata.
(Carasul e ca in imagine http://www.gpas.org/2002_show/all2002pics/Carassius%20auratus%20Calico%20Fantail.jpg)
Am avut si 2 zebre.

Problema a aparut acum 1 saptamana cand a disparut o zebra. Peste 2 zile si ultima zebra. Acum au mai disparut si inca 2 Neoni.
Precizez ca au disparut fara urma. Nu am mai gasit nici o ramasita din pesti.

Intrebarea e: sa fie de vina Carasul ? ... sau poate un peste dispare fara urma?
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

bogayman wrote:sa fie de vina Carasul ?

Da.

bogayman wrote:sau poate un peste dispare fara urma?

Nu. De obicei, ajunge in stomacul altcuiva.

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
bogayman
Member

Joined: 06/01/2006 23:39:01
Messages: 117
Location: Bucuresti, Berceni
IP:
Offline

Merci Dalles

Am priceput... am crescut un MIC Piranha ...
Acum vine o alta intrebare... de ce nu se scrie nincaieri de aceasta latura a lor? peste tot se zice ca nu sunt compatibili din cauza temperaturii, calitatii apei...
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

Se presupune ca e arhicunoscuta zicala: "Pestele mare il inghite pe cel mic".

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

bogayman wrote:Am in acvariu un Caras(mai maricel), Guppy, Neoni + Corydoras,Ancistrus si thoracata.
(Carasul e ca in imagine http://www.gpas.org/2002_show/all2002pics/Carassius%20auratus%20Calico%20Fantail.jpg)
Am avut si 2 zebre.

Problema a aparut acum 1 saptamana cand a disparut o zebra. Peste 2 zile si ultima zebra. Acum au mai disparut si inca 2 Neoni.
Precizez ca au disparut fara urma. Nu am mai gasit nici o ramasita din pesti.

Intrebarea e: sa fie de vina Carasul ? ... sau poate un peste dispare fara urma?


Era odata cineva pe forumul vechi care a zis o vorba mare - carasii nu se asociaza cu alti pesti. Si mai ales cu pestii de talie mica. Iar acest lucru l-am invatat si eu, si altii, si l-am tot repetat in nenumarate rinduri. Probabil ca nu ai vazut, nu ai citit, nu ai stiut acum, dar sa stii pe viitor.
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

... nu cred ca i-a vanat carasu' ala ... pur si simplu pestii aia au murit [ din cauze pe care doar viitorimea le va deslusi poate, intrucat nu esti deloc darnic in a ne da ceva amanunte ] iar carasul doar le-a inghitit hoiturile ... toti pestii trag la mortaciuni, nu e ceva specific unei anumite rase ... daca ai si melci prin bazin, atunci sa fii sigur ca n-au lipsit de la festin ...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
bogayman
Member

Joined: 06/01/2006 23:39:01
Messages: 117
Location: Bucuresti, Berceni
IP:
Offline

koala wrote:intrucat nu esti deloc darnic in a ne da ceva amanunt

Nu spun pentru ca mi se va face capul calendar si se deviaza de la discutie. Tin totusi sa precizez ca acestia sunt singurii pesti pe care i-am pierdut (morti sunt sigur... acum fac reconstituirea)

Dolly wrote:carasii nu se asociaza cu alti pesti. Si mai ales cu pestii de talie mica.

Acum stiu...
koala wrote:pur si simplu pestii aia au murit

Sa stii ca si asta e o versiune plauzibila... pe zebre le-am vazut cu aripioara din fata rupta(problema e cum s-au rupt? 2 zebre cu aceiasi problema ?!?! ), iar neonii erau adusi nou un acvariu... probabil a fost un soc prea puternic... dar am adus 4 deodata si ceilalti 2 traiesc si acum.

Sincer as ramane la ideia de vanatoare... Carasul mananca destul de mult...
 
Forum Index » General info
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com