[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
ce pesti ati pune in acest acvariu?  XML
Forum Index » General info
Author Message
ioi
Junior member

Joined: 29/01/2006 12:34:40
Messages: 18
Location: Buc - Vitan
IP:
Offline

Poza acvariu aici - nu e chiar cea mai clara poza, nu e aranjat de pozat.

Acvariul are 350 litri (total, nu real), are abia vreo 7 zile, mai sunt plante de pus si de aranjat, oricum aranjamentul o sa se invarta in jurul celui din poza de mai sus.

Faza e ca acum imi dau seama ca nu stiu ce pesti vreau sa pun (peste vreo 2 saptamani), poate aveti voi niste sugestii. Stiu ce nu vreau sa pun: vivipari, neoni, zebre, tetrazoane & restu "zoanelor" (no offense), carasi, scalari, gurami, ciclide mari, scafandrii, etc.

In principiu ma invart in jurul urmatoarelor variante:
- 2 perechi discus;
- 2 perechi discus + un card mic de shuberti;
- card mare (20-30) de shuberti si/sau rasbora;
- 2-3 perechi de meeki albinosi (daca gasesc).

Va rog si eu sa va datzi cu parerea, ce ati pune in acvariul asta... fie din cele de mai sus, fie alte variante (care totusi sa se gasesca si la noi).
Roscata
Junior member
[Avatar]

Joined: 31/01/2006 18:08:44
Messages: 16
Location: Bucuresti Crângasi
IP:
Offline

As scapa de piatra aia si as pune niste buturugi... ar face apa mai moale -= 2 perechi discus si atat =-

Substrat încalzit. Lumina. Stabilitatea parametrilor. Fertilizant. Filtrare biologica. Schimburi de apa. Plante dese. Putini pesti. Hrana, atat cat consuma. Controlul variabilelor.
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

... acvariul ala arata promitator ... uite cum vad eu lucrurile :

* 2-3 perechi de nigrofasciatum albino iti pot oferi eu ... insa nu cred ca o sa-ti lase plantele in pace ... deci, daca vrei bazin plantat, renunta la ideea cu cichlidaele americane ! [ nici cu meeki nu mi-e rusine, la fel se comporta in perioada de reproducere ] ...
* pentru discusi ar trebui sa cam incalzesti apa [ minim 28 grade Celsius ] si nu toate plantele or sa fie incantate ... basca, discusii sunt pesti indeobste timizi si sfiosi -> or sa stea mai mult ascunsi in desis ...

Concluzie ?
... eu as pune acolo 2 perechi de scalari + 6-7 corydoras + 3-4 ancistrus ...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
ioi
Junior member

Joined: 29/01/2006 12:34:40
Messages: 18
Location: Buc - Vitan
IP:
Offline

Roscata wrote:As scapa de piatra aia si as pune niste buturugi... ar face apa mai moale -= 2 perechi discus si atat =-

nu e piatra, ci decor aquael. daca e vorba doar de duritatea apei, nu e cazul, ca am cu ce sa o fac mai moale. daca e vorba de estetic, e altceva...
Razvan M
Member
[Avatar]

Joined: 04/02/2006 16:59:14
Messages: 157
Location: Iasi
IP:
Offline

In primul rand tin sa te felicit pentru acvariu, arata foarte frumos. Si cum a zis koala , as pune niste scalari.. nu sunt nici foarte pretentiosi sau timizi ... (cred ca 2-3 perechi de scalari sunt de ajuns,eventual si niste ancistrusi)
[WWW] [Yahoo!]
Roscata
Junior member
[Avatar]

Joined: 31/01/2006 18:08:44
Messages: 16
Location: Bucuresti Crângasi
IP:
Offline

Atunci singura grija ramane ca plantelor sa le priasca temperatura aia. Ar fi pacat sa asociezi discus cu altceva, asa ca, dintre variantele tale, ori discus, ori un card mare de rasbora...

Substrat încalzit. Lumina. Stabilitatea parametrilor. Fertilizant. Filtrare biologica. Schimburi de apa. Plante dese. Putini pesti. Hrana, atat cat consuma. Controlul variabilelor.
ioi
Junior member

Joined: 29/01/2006 12:34:40
Messages: 18
Location: Buc - Vitan
IP:
Offline

koala wrote:... acvariul ala arata promitator ...

multumesc

koala wrote:
deci, daca vrei bazin plantat, renunta la ideea cu cichlidaele americane ! [ nici cu meeki nu mi-e rusine, la fel se comporta in perioada de reproducere ] ...

da, mi-e groaza de ravagiile facute de ciclide, mai ales ca mai trebuie sa pun restu' de plante care sunt si mai firave...

koala wrote:
* pentru discusi ar trebui sa cam incalzesti apa [ minim 28 grade Celsius ]

initial chiar la 28 de grade o pusesem, dar era clar ca incet incet trebuia sa renuntz la o serie de plante.

koala wrote:
Concluzie ?
... eu as pune acolo 2 perechi de scalari + 6-7 corydoras + 3-4 ancistrus ...

exceptand scalarii, n-ar fi cam multzi pesti care stau de obicei pe fundul acvariului? nu-mi dau seama cum ar arata... mai ales daca o sa pun si glosso pe jos...
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

ioi wrote:exceptand scalarii, n-ar fi cam multzi pesti care stau de obicei pe fundul acvariului? nu-mi dau seama cum ar arata... mai ales daca o sa pun si glosso pe jos...

... la volumul acela de apa, mie nu mi se par deloc multi ... in fine, pune doar 3-4 cory si, daca ajungi la concluzia ca-s putini, mai poti adauga pe urma ... ancistrusii nu se pun la socoteala ...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Io zic sa te hotarasti ce-i mai important pentru acvariu' tau: plantele sau pestii. Parerea mea e ca majoritatea plantelor merg cel mai bine la 24-25 C. Your choice .
ioi wrote:glosso pe jos...
Daca pui glosso trebuie sa te gindesti sa mai adaugi lumina acolo.

Poze: smilie ... Poze cu plante
BLeeD
Up In Smoke
[Avatar]

Joined: 23/09/2004 01:25:22
Messages: 677
IP:
Offline

Superb acvariul. Baga cateva perechi de cichlide africane! Lasa plantele pe mai tarziu...

image
[Email]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

BLeeD wrote: Baga cateva perechi de cichlide africane! Lasa plantele pe mai tarziu...

Baga un cird de rasbora.

Acu, lasind gluma la o parte, tre' sa te hotarasti ce pesti iti plac tie mai mult. Fiecare cu ideile lui, cu pestii lui preferati, dar acvariul va sta la tine in casa.

Superb bazinul!
Dan_McTudor
Member
[Avatar]

Joined: 02/11/2005 09:55:44
Messages: 264
Location: Finlanda/Helsinki
IP:
Offline

Characidae... Multeeeee... Dolly are dreptate, fiecare cu "damblaua" lui, baga acolo pestii care "merg" la apa ta...
[Yahoo!]
ioi
Junior member

Joined: 29/01/2006 12:34:40
Messages: 18
Location: Buc - Vitan
IP:
Offline

MARELE ALB wrote:Io zic sa te hotarasti ce-i mai important pentru acvariu' tau: plantele sau pestii. Parerea mea e ca majoritatea plantelor merg cel mai bine la 24-25 C. Your choice .


categoric, plantele sunt mai importante ptr mine, sincer nu imi plac acvariile cu pesti frumosi dar plantate slab. daca as face acvariul ptr inmultire sau ptr ciclide, ar fi altceva, dar tot ce vreau e un colt verde in sufragerie. daca are si pesti in el, cu atat mai bine.

tocmai din cauza asta nu prea sunt hotarat ce pesti sa bag, ca acvariul l-am facut cu gandul la plante. in timp am avut tot felul de pesti (primul acvariu a fost acum vreo 25 de ani), dar din pacate nu am "dezvoltat" vreo afinitate ptr o specie anume. de asta as pune ce pesti sugerati voi ca se potrivesc

MARELE ALB wrote:Daca pui glosso trebuie sa te gindesti sa mai adaugi lumina acolo.

poza e mai intunecata decat e real, acum am 2x30 + 2x15, adica 1 aqua glo de 15, 1 sunglo de 15, 2 floraglo de 30, raportul ar fi cam de 1W la 3 litri, 12 ore/zi pe priza programabila. In plus, la toate am reflectorizante juwel si nu am geam sau altceva intre tuburi si apa. zona in care vreau sa pun glosso nu ar fi acoperita mai sus de alte plante... substratul e cu turba si pastile sera, o sa intre si o instalatie jbl de co2... crezi ca e ok ptr glosso?
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

ioi wrote:1W la 3 litri ... crezi ca e ok ptr glosso?
Cred ca lumina e slabe pentru Glosso. La inceput probabil c-o sa mearga. Cind o sa se indeseasca cred c-o sa observi cum o ia in sus in loc sa se culce cuminte pe substrat. Da' incearca asa cum e acvariul acuma si daca sesizezi ca-i nevoie sa suplimentezi lumina, o poti face oricind.

Poze: smilie ... Poze cu plante
vyrussu
Junior member
[Avatar]

Joined: 11/12/2005 10:15:29
Messages: 91
Location: Cluj-Napoca - Manastur
IP:
Offline

Din moment ce cateva plante nu suporta temperatura discusilor, eu te-as sfatui sa pui 2 perechi de scalari (negri de preferinta), 2 perechi de ramirezi , 4 corydoras si 4 ancistrusi; cred ca ar da destul de bine si ar fi si un pic de miscare :-P . oricum , acvariul arata super, felicitari

"Compasiunea faţă de animale e intim legată cu bunătatea caracterului şi se poate afirma cu siguranţă că cel crud faţă de animale nu poate fi un om bun."
Arthur Schopenhauer
[Email] [Yahoo!]
fish_lover
Member

Joined: 15/01/2006 21:33:27
Messages: 184
Location: Iasi
IP:
Offline

eu unul as pune un banc de tetrazoni verzi ...vreo 30 .....am eu ceva cu tetrazonii good luck !!!

WELCOME to FISH land
[Email] [Yahoo!]
ioi
Junior member

Joined: 29/01/2006 12:34:40
Messages: 18
Location: Buc - Vitan
IP:
Offline

fish_lover wrote:eu unul as pune un banc de tetrazoni verzi ...vreo 30 .....am eu ceva cu tetrazonii good luck !!!


mie mi s-a luat de ei, in fostul acvariu am avut 50 (in 400 litri), am coabitat 3 ani cu ei in sufragerie, n-as mai rezista si in asta nou cu tetrazoane

sa nu mai zic de general, ar face crize dupa ce am bagat ceva bani buni in acvariul asta, sa pun in el "tot pestii aia"
RaresLuc
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/01/2006 14:34:19
Messages: 711
Location: Sibiu
IP:
Offline

Eu cred ca ar merge niste killie acolo.
[Email]
Gepeto
Member
[Avatar]

Joined: 14/10/2004 15:55:17
Messages: 138
Location: United States of Europe
IP:
Offline

La cat de superb arata acvariul, clar un grup de pesti mici...in felul asta pastrezi frumusetea plantelor neatinsa si ai si "placerea unui card de pestisori"...

Salut Prieteni
 
Forum Index » General info
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com