[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
modificari...  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
manyaku
Member
[Avatar]

Joined: 20/01/2005 22:46:44
Messages: 288
Location: Fetesti Ialomita
IP:
Offline

am si eu o intrebare....cum se pot face mai usor modificari in acvariu? eu de exemplu vreau sa adaug in acvariu o buturuga..(spalata..curatata fiarta etc )..iar pentru asta trebuie sa mut cateva plante pentru a ii face loc..
cum ziceti ca s-ar putea face aceste modificari fara a "stresa"... sa zic asa...pestii prea tare.
in nici un caz nu se pune problema scoaterii pestilor din acvariu nu?..cred ca aceasta actiune ar reprezenta "varful/culmea stresului" pestilor..
astept sugestii...caci trebuie sa schimb apa astazi...si zic ca as putea face "renovarea" azi..daca tot il "golesc"
[Yahoo!]
teddy2k
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/01/2005 14:42:19
Messages: 516
Location: Bucuresti/Obor
IP:
Offline

Pai cum sa le faci, bagi manain acvariu si redecorezi, fara sa te misti prea repede. Mai depinde si de pesti, eu cand bag mana in acvariu, pestii vin la mana mea.
manyaku
Member
[Avatar]

Joined: 20/01/2005 22:46:44
Messages: 288
Location: Fetesti Ialomita
IP:
Offline

si ai mei la fel..(sumatrani) ..vin si ma "ciupesc" de mana... dar ma gandesc ca acuma o sa fie un "deranj" mai mare....si s-ar putea speria ...

later edit: si totusi...? aceste modificari...nu pot afecta pestii? sau echilibrul existent...? poate duce una din aceste actiuni la deciclare?
[Yahoo!]
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Majoritatea bacteriilor se afl in filtru asa ca nu-ti fa probleme cu deciclarea.
In plus nu cred ca o sa moara de inima pestii tai daca le bagi o buturuga.

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
manyaku
Member
[Avatar]

Joined: 20/01/2005 22:46:44
Messages: 288
Location: Fetesti Ialomita
IP:
Offline

nu cred ca o sa moara de inima pestii tai daca le bagi o buturuga.

...gata am "renovat" ....acvariul e mai "plin" acuma..

si mai am o problema....in acvariul mic..(15litri :o ) am 4 guppy...si imi tot bat io capu de ceva vreme cum sa pun filtrul...cum sa va ezplic io voua....filtrul e mai inalt decat acvariul....iar daca il pun culcat.. acopera jumate din lungimea acvariului....ce sa fac? sa fac un filtru home-made? dar din ce? si cum ? ma ajutati si aici va rog..?
[Yahoo!]
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Pai , nu stiu ce filtru ai tu de ocupa jumate din acvariu.Esti sigur ca are 15 litri?Pune niste dimensiuni asa orientativ.Eu am un acvariu de 15 litri in care intra foarte usor cel mai mic filtru de la resun , dar poti sa folosesti o pompa de aer si un burete bolborositor tinand cont ca sunt doar 4 guppy.

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
manyaku
Member
[Avatar]

Joined: 20/01/2005 22:46:44
Messages: 288
Location: Fetesti Ialomita
IP:
Offline

pai ce sa zic....filtrul e un aquael fan 1 (cel mai mic aquael mi se pare) ...
as prefera sa pun un filtru "silentios" ...dar uite mi-a venit acu in minte...as putea sa pun pompa de aer(vibratoru) pe balcon... ...asa as scapa sigur de zgomot...nu?
[Yahoo!]
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Am mai spus - pentru bazine mici firltrele interne nu fac doi bani: nici filtrare mecanica nici biologica - doar plimba apa...
Cele mai bine in astfel de cazuri sunt vibratoarele cu burete clasic sau adaptezi la un filtru intern un burete de vibrator in locul prostiei alea cu care vin ele...
manyaku
Member
[Avatar]

Joined: 20/01/2005 22:46:44
Messages: 288
Location: Fetesti Ialomita
IP:
Offline

am pricipit...maine dupa ce ma intorc de la "intalnire" o rezolv si p'asta ...
..deocamdata nu am alte probleme sau nelamuriri....dar e destul timp sa le descopar...oricum ..va multumesc mult...
[Yahoo!]
viviparu'
Senior member

Joined: 31/08/2004 20:19:34
Messages: 1131
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Sau poti cumpara un filtru junior, costa vreo 70.000. Pui vata de perlon inauntru, il legi la pompa de aer si e ultrasuficient pentru un bazin de 15L cu 4 guppy inauntru.

Oare unde vom gasi atatea intrebari pentru cate solutii avem?
[Email]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com