[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Juwel biofilter 3.0 - Medii filtrare.  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
realmode
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 11/02/2013 10:53:15
Messages: 340
Location: Arad
IP:
Offline

Salutari,

Va rog sa ma ajutati sa inteleg cateva chestiuni care nu imi sunt clare deloc.
Atasez imaginea filtrului impreuna cu asezarea mediilor de filtrare, exact cum sunt in imagine asa le am cu precizarea ca am renuntat la filtrul de carbon (cel negru) si am un cosulet cu CIRAX.
Vreau sa stiu care din cei 3 bureti albastrii (2 cu porozitate mica aflati in partea de jos si 1 aflat sus cu o porozitate mai mare) are rolul de filtru "biologic" si in "salasuiesc" bacteriile?

Atasez si imaginea producatorului care pe mine cel putin ma induce in eroare.

image

Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Imi pare rau sa te dezamagesc dar niciunul sau mai exact "rol de filtru biologic" poate sa-i dea orice regizor de marketing al producatorilor, mai ramane de vazut daca si stie sa joace acest rol...


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
realmode
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 11/02/2013 10:53:15
Messages: 340
Location: Arad
IP:
Offline

Lucian wrote:Imi pare rau sa te dezamagesc dar niciunul sau mai exact "rol de filtru biologic" poate sa-i dea orice regizor de marketing al producatorilor, mai ramane de vazut daca si stie sa joace acest rol...


Pe scurt nici cosuletul cu Cirax nu are acel rol? Totusi unde sunt bacteriile adunate?
Intreb pentru ca uneori vad ca exista niste particule in suspensie, odata la luna si nu stiu exact care burete pot sa il storc mai sanatos in apa scoasa din acvariu.
Nu as vrea sa storc mai temeinic buretele care are bacteriile necesare...
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Acum am cautat si se pare ca doar ala este un mediu bun pentru bacterii. In rest poti sa speli linistit buretii bine de tot (eventual pe rand o saptamana cei de sus saptamana urmatoare cei de jos). Nu inteleg ce spui despre stoarcere, etc. smilie
Daca poti sa pui si altceva decat buretii de jos (daca permite filtrul), cumpara medii de filtrare biologica (cum ar fi Sera Siporax) si pune-i acolo pana cumperi filtrul extern Ramai doar cu buretii de sus pentru filtrare mecanica.

This message was edited 1 time. Last update was at 24/06/2013 14:41:44



„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
realmode
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 11/02/2013 10:53:15
Messages: 340
Location: Arad
IP:
Offline

Lucian wrote:Acum am cautat si se pare ca doar ala este un mediu bun pentru bacterii. In rest poti sa speli linistit buretii bine de tot (eventual pe rand o saptamana cei de sus saptamana urmatoare cei de jos). Nu inteleg ce spui despre stoarcere, etc. smilie
Daca poti sa pui si altceva decat buretii de jos (daca permite filtrul), cumpara medii de filtrare biologica (cum ar fi Sera Siporax) si pune-i acolo pana cumperi filtrul extern Ramai doar cu buretii de sus pentru filtrare mecanica.


Cand am spus stors, ma refer nu doar la o strangere simple a buretelui scufundat in apa scoasa din bazin. Strans consecutiv de 3-4x pana observ ca nu mai lasa mizerie multa.
Urmeaza filtrul JBL e901, insa nu cred ca am sa renunt la cel intern, am sa il folosesc pe post de filtrare mecanica.
Problema este cum rezolv curentii de apa, probabil sorb-ul in pun in dreptul filtrului intern, insa returul sau spray bar-ul dupa cum gandesc eu doar pe sticla din spatele acvariului pot, sa fie in curentul stutului de la pompa interna. Altfel nu cred ca este posibil... sau ?
Black
Member
[Avatar]

Joined: 06/04/2012 19:21:45
Messages: 276
Location: Salaj,Romania
IP:
Offline

Uite un video,iti faci o idee,ai acolo si ceva bile umplute cu burete,daca sti cat de cat engleza te lamuresti rapid,daca nu este suficient sa vezi ce are omu pe masa.

http://www.youtube.com/watch?v=SOE9tpX-yoA

Eu zic sa lasi buretii mai nespalati pana se colonizeaza filtrul extern suficient pentru a mentine echilibrul,pe urma poti merge pe ideea de a spala bine buretii saptamanal la schimbul de apa pentru o filtrare mecanica buna.

Cat despre curenti,la un acvariu de mici dimensiuni ar fi bine sa fie toti pe acelasi sens pentru a face circulatie buna de la in la out si pentru a nu da pestii "peste cap".

Succes !

http://www.youtube.com/watch?v=3pfTFevnEMU
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24485.page
[WWW]
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Black wrote:Uite un video,iti faci o idee,ai acolo si ceva bile umplute cu burete,daca sti cat de cat engleza te lamuresti rapid,daca nu este suficient sa vezi ce are omu pe masa.

http://www.youtube.com/watch?v=SOE9tpX-yoA

110% marketing. Buretii mai pot gazdui colonii de bacterii dar plasticele=0. Cat despre celelalte... Daca imi demonstreaza si mie cineva cum ajunge apa in mijlocul acelor carnaciori ceramici de 1cm diametru dau o bere. Cand aud si citesc material de marketing cu Km patrati de suprafata, bla, bla... dar nimeni nu dovedeste cum circula apa prin acele cavitati micrometrice si de ce ele nu se colmateaza???

Iti recomand sa mergi pe materiale clasice si testate: inele ceramic din care Siporax-ul este ieftin si bun sau spre premium EHEIM Substrat Pro Biomedium... dar mai intai cumpara-ti filtrul extern


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
realmode
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 11/02/2013 10:53:15
Messages: 340
Location: Arad
IP:
Offline

Lucian wrote:
Black wrote:Uite un video,iti faci o idee,ai acolo si ceva bile umplute cu burete,daca sti cat de cat engleza te lamuresti rapid,daca nu este suficient sa vezi ce are omu pe masa.

http://www.youtube.com/watch?v=SOE9tpX-yoA

110% marketing. Buretii mai pot gazdui colonii de bacterii dar plasticele=0. Cat despre celelalte... Daca imi demonstreaza si mie cineva cum ajunge apa in mijlocul acelor carnaciori ceramici de 1cm diametru dau o bere. Cand aud si citesc material de marketing cu Km patrati de suprafata, bla, bla... dar nimeni nu dovedeste cum circula apa prin acele cavitati micrometrice si de ce ele nu se colmateaza???

Iti recomand sa mergi pe materiale clasice si testate: inele ceramic din care Siporax-ul este ieftin si bun sau spre premium EHEIM Substrat Pro Biomedium... dar mai intai cumpara-ti filtrul extern



Este pe drum un E901 JBL. Ma doare putin sufletul ca imi doream EHEIM professional 3 350 (2073) dar nu aveam loc pentru el in mobilier. Varianta cu tinutul langa mobilier a cazut (sotia )
Cate sertare sa umplu cu EHEIM Substrat Pro Biomedium? Sunt disponibile 3 la JBL E901.
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Toate 3 daca sunt fonduri dar iti garantez satisfactie si cu Siporax-ul (2 cu siporax si unul cu EHEIM Substrat Pro Biomedium).
Dupa o perioada fac pariu ca vei scoate filtrul intern si vei pune un sertar cu bureti pentru filtrare mecanica, Vei vedea un alt acvariu: mai mult spatiu si alt aspect
Dar daca tot iti iei un filtru extern poti sa faci aspiratia printr-un JBL TopClean II. Vei scapa pentru totdeauna de problema biofilmului.


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
Severus
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2012 13:43:13
Messages: 1051
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Filtrele Bioflow cu care vin dotate acvariile din seria Rio au inclus in ele si "surface skimmer".
Stiu eu daca merita schimbat filtrul ... ?


Festina lente !
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Severus wrote:Filtrele Bioflow cu care vin dotate acvariile din seria Rio au inclus in ele si "surface skimmer".
Stiu eu daca merita schimbat filtrul ... ?


Severus: daca te uiti ce este JBL TopClean II vei vedea ca este o piesa pusa pe aspiratia filtrului extern (inlocuieste tubul de aspiratie cu care vine un filtru nosmal), si realizeaza o aductie de apa de la suprafata acvariului, indiferent de nivelul apei avand o piesa care pluteste. Mai are un un sistem de reglare a debitului care este tras de filtru de la suprafata vs cel tras de jos. Nu inteleg la ce schimbare de filtru te referi


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
realmode
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 11/02/2013 10:53:15
Messages: 340
Location: Arad
IP:
Offline

Severus wrote:Filtrele Bioflow cu care vin dotate acvariile din seria Rio au inclus in ele si "surface skimmer".
Stiu eu daca merita schimbat filtrul ... ?



Are un skimmer care nu este foarte eficient. Daca cel mult la 2 zile nu curat sau schimb acel burete de perlon nu mai trage asa de bine apa de deasupra (nu se formeaza o suctie buna la suprafata) rezultand un biofilm care il elimin prin valuirea suprafetei cu acei spray din filtru care pot sa il directionez cum vreau.
Filtrul intern o sa ramana, vreau sa imbunatatesc filtrarea biologica adaugand un filtru extern.
realmode
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 11/02/2013 10:53:15
Messages: 340
Location: Arad
IP:
Offline

Lucian wrote:Dar daca tot iti iei un filtru extern poti sa faci aspiratia printr-un JBL TopClean II. Vei scapa pentru totdeauna de problema biofilmului.


Imi place gadgetul insa atita timp cat ramane filtrul intern in acvariu nu pot sa pun si un Top Clean din motive estetice in primul rand si de spatiu. Singurul loc unde as putea sa il instalez ar fi in coltul dreapta fata, inconvenabil din cauza furtunului care o sa fie frontal si foarte vizibil.
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

ramane ca o varianta cand vei renunta la filtrul intern


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
Seba Shrimp
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/10/2011 12:34:17
Messages: 804
Location: Bucuresti - Dr. Taberei
IP:
Offline

Severus wrote:Filtrele Bioflow cu care vin dotate acvariile din seria Rio au inclus in ele si "surface skimmer".


eu am rio 180,dar nu stiu unde are filtru surface skimmer daca vrei sa ma lamuresti...ms!

Edit by Lucian: editat Quote

This message was edited 1 time. Last update was at 26/06/2013 11:21:08


Seba shrimp - 0722 784 888
Severus
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2012 13:43:13
Messages: 1051
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Lucian wrote:Nu inteleg la ce schimbare de filtru te referi

Cred ca a explicat realmode ce vroiam eu sa zic (era vorba de inlocuit filtrul intern cu skimmerul JBL TopClean II).
Nu am avut ocazia sa testez comparativ skimmerul de suprafata de la filtru Bioflow cu un JBL TopClean II si nu stiam daca merita schimbarea (dar ne-a explicat realmode cum sta treaba).

PS Am o dracie (model mai vechi) care seamana cu JBL TopClean II si am inteles ce ai spus tu (adica am inteles cum vine montata).

Sectiune prin zona de intrare in filtrul Bioflow (intrarea se face printr-un gratar care pote sa joace si rolul unui skimmer de suprafata)





[Thumb - _bioflow.jpg]

[Thumb - _Juwel.jpg]

This message was edited 3 times. Last update was at 26/06/2013 11:04:48


Festina lente !
realmode
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 11/02/2013 10:53:15
Messages: 340
Location: Arad
IP:
Offline

Severus wrote:Sectiune prin zona de intrare in filtrul Bioflow (intrarea se face printr-un gratar care pote sa joace si rolul unui skimmer de suprafata)


Nu am o experienta vasta in acest domeniu, dar din ce am vazut la mine in bazin, skimmerul aduna toate balariile din acvariu (frunze etc.) insa nu si biofilmul. Odata format nu se mai sparge. Deduc ca puterea de suctie este foarte mica pentru a trage acel biofilm care defapt se cumuleaza si in interiorul filtrului dupa care sta acolo fara sa se miste. Pe scurt skimmerul aduna doar resturile din bazin insa este ineficient cand vine vorba de biofilm.
Nu stiu de ce dar am aproape convingerea ca nici JBL TOPCLEAN II sau oricare alt skimmer nu reuseste sa sparga si sa absoarba acel biofilm, cel putin nu in forma prezentata. Nu aruncati cu pietre, este parerea mea. Dar putem extrapola, chiar mi-as dori acest lucru.
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

realmode wrote:Nu stiu de ce dar am aproape convingerea ca nici JBL TOPCLEAN II sau oricare alt skimmer nu reuseste sa sparga si sa absoarba acel biofilm, cel putin nu in forma prezentata. Nu aruncati cu pietre, este parerea mea. Dar putem extrapola, chiar mi-as dori acest lucru.

Nu aruncam cu pietre, dar sa te contrazicem cred ca ne dai voie Din experienta mea cu acest produs pot spune ca JBL TOPCLEAN II isi face treaba superbine.
Pentru edificare:

This message was edited 1 time. Last update was at 26/06/2013 12:31:46



„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
Severus
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2012 13:43:13
Messages: 1051
Location: Bucuresti
IP:
Offline

realmode wrote:Nu aruncati cu pietre, este parerea mea. Dar putem extrapola, chiar mi-as dori acest lucru.

Nu da nimeni cu pietre ... ca-i spargem fatza ( glumeam - schimbam sfaturi/pareari si incercam sa ne ajutam, asa ca pietrele nu-si au rostul).
In plus, ce merge la unu' s-ar putea sa nu mearga la altu'.

La Bioflow ar trebui sa ai un cot la 45 grade. Pune-l la iesirea filtrului si indreapta-l in sus. O sa-ti sparga filmul biologic.

La filtrul extern, indreapta jetul de la iesire in sus (la 30 - 45 grade). O sa aiba acelasi efect.

LE Sau si mai bine, urmareste filmul postat de Lucian.

This message was edited 1 time. Last update was at 26/06/2013 12:35:35


Festina lente !
realmode
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 11/02/2013 10:53:15
Messages: 340
Location: Arad
IP:
Offline

Severus wrote:
La Bioflow ar trebui sa ai un cot la 45 grade.
LE Sau si mai bine, urmareste filmul postat de Lucian.


Cum am scris si mai devreme, asa este indreptat, in sus, nu valuresc prea tare suprafata sa nu scot foarte mult CO2 din apa, dar suficient cat sa nu se adune acel biofilm.
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com