[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
suporti pentru tuburi de neon care sa protejeze apa  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
Razvan M
Member
[Avatar]

Joined: 04/02/2006 16:59:14
Messages: 157
Location: Iasi
IP:
Offline

Deci cum zice si titlul .. am un capac light-glo dar din pacate are doar un neon si nu face fatza (neon de 45 cm, cu 15w nu poate mai mult..) si mai vreau sa adaug unul, dar spre nefericirea mea am avut suporti (aia in care se conecteaza neonul) neizolati la un alt capac si mi-a facut scurt (circuit) ... are cineva sau stie ceva de suporti pentru tuburi de neon care sa protejeze contactele de apa
Cititi dar dati si o mana de ajutor.. I need it
[WWW] [Yahoo!]
giostana
Member

Joined: 11/05/2005 14:36:29
Messages: 159
Location: Bucuresti/Iancului
IP:
Offline

NU STIU UNDE POTI GASI. E AIUREA CA SI EU AM PATIT LAFEL.AM UN CAPAC ARTIZANAL SI TOT LAFEL AM ARS 2 NEOANE.
EU M-AM GANDIT S-MI FAC UN CAPAC CU COMPARTIMENT PT NEON COMPLET IZILAT DE INTERIOR. DA E CAM AIUREA PT CA DIN CATE STIU SE PIERDE DIN CALITATEA LUMINII DACA PUI ALTA STICLA STICLA IN FATA NEAONELOR
[Email]
Razvan M
Member
[Avatar]

Joined: 04/02/2006 16:59:14
Messages: 157
Location: Iasi
IP:
Offline

Eu la capacul meu, Light-glo am niste garnituri la neonul lor, dar eu vreau sa mai pun unul facut de mine (defapt de MihaiCalin) si nu gasesc garnituri ca alea...
[WWW] [Yahoo!]
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Droser Aquael cu suporti din cauciuc care izoleaza foarte bine -700.000 ROL

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
Razvan M
Member
[Avatar]

Joined: 04/02/2006 16:59:14
Messages: 157
Location: Iasi
IP:
Offline

Ai de vanzare ? (eventual am sa ma duc si la 2x2, aproape singurul petshop din iasi sa intreb...)
[WWW] [Yahoo!]
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Nu ,am gasit in Bucuresti la pet-shopul din Cora.

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
BLeeD
Up In Smoke
[Avatar]

Joined: 23/09/2004 01:25:22
Messages: 677
IP:
Offline

La un Juwel am pus un neon suplimentar cu firele lipite direct pe piciorusele neonului si acoperite cu silicon. Nu mi-a facut probleme de 1 an.
Am vazut si eu suportii de la Aquael si par ok.
@giostana: nu am avut rabdare sa citesc postul tau scris cu caps look pana la capat

image
[Email]
Lazar Ginel
Ogar batran
[Avatar]

Joined: 18/01/2005 12:14:27
Messages: 1755
Location: IASI
IP:
Offline

Folositi pentru neoane sir de cleme , asa se cheama si le luati in functie de distanta dintre pinii neonului . si ca sa nu va rugineasca partea metalica a neonului puteti folosi degete de la o manusa de cauciuc cu doua gauri mici pe unde sa iasa pinii si sa vina fest pe partea metalica

Ogar batrin dar.... cu miros fin
betta
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/07/2003 18:44:39
Messages: 1207
Location: Timisoara (Circumvalatiunii)
IP:
Offline

Si nu uitati sa schimbati degetele de la manusa ca-s de unica folosintza . Nu de alta da' se "coc" urgent.

Acu' sa nu se supere cumva cineva ca atat astept ;) . Am vorbit juma' in gluma juma' in serios.
Si eu caut suporti etansi pt. neoane da' nu cu atata ardoare incat sa si gasesc :-) .
Si in acvariul meu sunt improvizatii la instalatia electrica (suportii firelor din bucati de pat de cablu s-au desprins pe alocuri) dar asta nu ma face sa recomand o improvizatie in ceea ce priveste electrosecuritatea nici in ruptul capului (de peste).

sir de cleme=cleme sir da' parca tot mai buni sunt suportii/soclurile fie ele si ordinare (si nici nu-s f. scumpi... pe la 1,5RON)

Traieste ca si când ai muri mâine! Învata ca si când ai trai vesnic!
[Yahoo!]
giostana
Member

Joined: 11/05/2005 14:36:29
Messages: 159
Location: Bucuresti/Iancului
IP:
Offline

BLeeD wrote:...@giostana: nu am avut rabdare sa citesc postul tau scris cu caps look pana la capat


Scuze! La job trebuie sa scriu cu caps si din inertie...

Annotated by betta: Nu mai da citate intregi, mai ales daca raspunsul tau e offtopic. La observatia lui BLeeD mai adaug si eu doua: Atentie la ortografie (pe asta l-am "curatzat eu") si nu mai posta de 2 ori acelasi lucru.
[Email]
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com