[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Malawi - "The land of make-believe"  XML
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Author Message
adiradu
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 31/05/2011 21:00:58
Messages: 379
Location: Dumbravita, Timis
IP:
Offline

Salut dragilor,

Salut pe aceasta cale iubitorii de ciclide de pe acest forum si nu doar pe ei. Incep acest jurnal putin retroactiv, spun asta pentru ca multe din intamplarile din el au fost deja spuse si traite. Lucrurile inca se desfasoara si voi incerca sa prind din urma sirul faptelor trecute ca sa le aduc in prezent si sa le apropii de cele ce se vor fi intampla. Ma opresc aici cu introducerea si voi prelua cateva ganduri dintr-un jurnal al meu mai vechi, in care descriam INCEPUTUL:

* 31 decembrie 2012:

MOTTO: “Himera: inchipuire fara temei, fantezie irealizabila; iluzie, fantasma. (DEX, 1998)”

The land of make-believe… adica mai pe romaneste, “Tara himerelor”.

Cu exact un an in urma incepeam marea aventura africana. Vazusem poze si filme dar prea putin in realitate. Nu stiam aproape nimic despre ceea ce avea sa devina o boala grea: ciclidele africane. Chiar daca de mic copil am avut permanent acvarii sub ochi, nu ma jucasem pana atunci decat in zona plantatelor. Intamplarea a facut sa ma intersectez cu niste oameni sufletisti care m-au pus pe directie, cum s-ar zice. Nici macar nu-mi inchipuiam cum sa incep, chiar mi se parea o iluzie sa pot avea in realitate ceea ce visam. Aparuse himera

Am citit si intrebat mult, am si fost ajutat iar pe langa “meseria” de acvarist am facut si pe micul meserias: am fost instalator, electrician si sticlar. Mi-am raspuns de multe ori singur la intrebari si am reusit sa invat din mers, construind. Asa a luat nastere in urma cu un an primul meu acvariu cu ciclide africane, un bazin de 550 litri, care-mi parea imens la ora respectiva: mare , greu si incapator. Cu filtrare supradimensionata si schimb automat de apa, timp de un an am reusit sa am armonie in acvariu si sa nu ma lovesc de probleme deosebite.

Acestea fiind zise: voi renunta incet-incet la acest bazin care mi-a adus satisfactii deosebite si voi incepe un alt proiect, tot de ciclide africane. Nevoia de spatiu pentru pesti este tot mai mare, nevoia de provocare pentru mine este la fel de mare iar volumul noului bazin ce-l voi face va fi probabil dublu fata de cel vechi. Voi incerca sa automatizez cat mai mult si sa-l fac cat mai usor de intretinut. Am terminat aproape de pus pe hartie tot (asta era planul pentru 2012) si in primele zile din 2013 ma voi apuca de lucru efectiv.

* iunie 2013, adica azi:

Bazinul vechi de 550 litri (1900 x 550 x 550, cote ingineresti, in mm) e deja istorie, zace golit intr-un colt al camerei in asteptarea viitorului proprietar.

image

Sa incepem. Ii rog pe cei ce-au mai vazut astea sa ma ierte pentru repetitivitate, voi incerca sa extrag doar ideile principale si sa redau doar esentialul.

* 2 ianuarie 2013

Episodul 1: SUPORTUL

Pentru constructia suportului voi merge pe o solutie putin mai "serioasa" decat cea folosita la precedentul bazin. Nu ca la anteriorul as fi avut vreo problema dar totusi sustinerea a aproximativ 1.5 tone cat va avea acesta inseamna putina grija in plus... Daca in primul proiect folosisem un suport construit doar din PAL de 28, aranjat in sistem "fagure", aici voi folosi pentru schelet clasica teava patrata de dimensiune 40 x 40 x 2, sudata si mai apoi placata cu PAL pentru partea estetica, usi, etc... Am pus in spate acele intaritoare la 45 grade in ideea de a evita un eventual balans lateral dar probabil nu va fi cazul de asa ceva.



image

Deci dimensiunea finala va fi de 2700 x 800 mm, l-as fi facut mai mare dar spatiul camerei in care va sta nu prea ma lasa..
Bazinul va avea 600 mm inaltime, deci va rezulta un volum brut de 1296 litri... brrr, imens...

Sa vedem mai departe cum/de unde voi gasi sticla pentru bazin. Mai e pana acolo dar totusi mie asta mi se pare cea mai mare provocare in tot proiectul asta...

(va urma...)
[Thumb - masaacvariunou.jpg]

This message was edited 3 times. Last update was at 11/12/2015 12:35:20


Malawi - "The land of make-believe" (2013)
Tanganyika - "The Sound Of Silence" (2016)
Tanganyika - "The Insider" (2016)
Shadows - The Mammoth (2017)
[Email] [WWW] [Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Domnule, asta DA lucrare!

- sunt convins ca suportul va sustine fara probleme toata greutatea bazinului (apa+nisip+decor),
- acele intarituri (45 grade) din colturile spate-sus sunt mai mult pentru "somnul linistit", deoarece structura generala a scheletului are caracteristici bune: lungimea este mult mai mare decat inaltimea, deci eventualele forte care ti-ar solicita "diagonala" se disipa pe cei 2700 mm. Eu spun ca fierul ala "n-are moarte".
- banuiesc eu ca si acest bazin "va beneficia" de background (odata obisnuit cu asa ceva, cu greu revii la geamul gol ).


Filtrarea:

- pe ce solutie vrei sa mergi?
- sump / canistre / altceva?

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
adiradu
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 31/05/2011 21:00:58
Messages: 379
Location: Dumbravita, Timis
IP:
Offline

Continuare... episodul SUPORTUL

* 4 ianuarie 2013

Intre timp am fost la cumparaturi, am luat teava patrata 40x40 de grosime 2 mm. Sursa: Dedeman. Mi s-a parut pretul cel mai bun iar teava arata aproximativ ok, fara foarte multe urme de rugina. Cam complicat cu caratul prin magazin dar ne-am descurcat pana la urma:

P.S. Omul de la capatul tevilor nu sunt eu ci un prieten care m-a ajutat la partea logistica a operatiunii.

image

Am cumparat 5 bare de 6 m lungime pe care le-am debitat la fata locului, le-am taiat pe fiecare in cate 2 bucati ca sa le pot transporta. Scule si ce-am avut nevoie am primit de la fata locului, din magazin. Transportul a fost un pic problematic, barele au incaput cu greu in masina dar au incaput:

image

image

Urmarea: suportul e sudat in cel mai profi mod cu putinta, nu s-a tras absolut deloc la sudura si locurile de imbinare sunt perfecte si plane. Vopsirea s-a facut in camp electrostatic, intreg ansamblul arata ca si cum ar fi fost acoperit cu un material plastic si asa cum se vede mai sus e gata pentru introducere in cuptorul de polimerizare.

image

Dupa vopsire si aducerea lui acasa (modul de introducere in camera: normal ca pe geam ) am facut cateva foto de ansamblu cat si detaliu a zonelor sudate.
Concluzia: a iesit perfect, mesterul s-a intrecut pe sine :

image



image

image

[Thumb - imag0798d.jpg]

This message was edited 3 times. Last update was at 11/12/2015 12:38:34


Malawi - "The land of make-believe" (2013)
Tanganyika - "The Sound Of Silence" (2016)
Tanganyika - "The Insider" (2016)
Shadows - The Mammoth (2017)
[Email] [WWW] [Yahoo!]
adiradu
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 31/05/2011 21:00:58
Messages: 379
Location: Dumbravita, Timis
IP:
Offline

koala wrote:
- acele intarituri (45 grade) din colturile spate-sus sunt mai mult pentru "somnul linistit", deoarece structura generala a scheletului are caracteristici bune: lungimea este mult mai mare decat inaltimea, deci eventualele forte care ti-ar solicita "diagonala" se disipa pe cei 2700 mm. Eu spun ca fierul ala "n-are moarte".
- banuiesc eu ca si acest bazin "va beneficia" de background (odata obisnuit cu asa ceva, cu greu revii la geamul gol ).

Filtrarea:

- pe ce solutie vrei sa mergi?
- sump / canistre / altceva?


Intr-adevar, suportul pare rigid si vizual dar mai ales a parut de neclintit in momentele pe care le-am trait carandu-l acasa . Adevarul e ca nu structura suportului ma ingrijoreaza pe mine ci ceea ce este sub el: placa de beton a camerei in care va sta. Pentru ca un calcul rapid imi da fiori: intreg ansamblul va trece cu mult peste 1,5 tone. Dar... mergem inainte, no stress...

N-as vrea sa prefatez dar ai intuit bine: va fi background, am totusi 800 mm adancime, ar fi pacat sa nu profit...

Pentru filtrare, solutia pe canistre la volumul asta de apa cred ca mi-ar creea ceva probleme, la bazinul vechi de 500 litri eram cam la limita cu un Fluval FX5 + un tetra 2400 + un Eheim Powerline intern.
Deci concluzia e: sump, clar.

Malawi - "The land of make-believe" (2013)
Tanganyika - "The Sound Of Silence" (2016)
Tanganyika - "The Insider" (2016)
Shadows - The Mammoth (2017)
[Email] [WWW] [Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

- Placa de beton va tine fara probleme, mai ales ca acvariul vine langa perete (ai o alta rezistenta langa imbinari)... m-as fi ingrijorat putin daca vedeam bazinul in mijlocul camerei, dar asa nu e cazul sa te stresezi.
- Background: DA, DA, DA
- Bun sumpul la casa omului, trebuie sa recunosc.



PS: Vopseaua aia de pe stativ o sa te tina mult, daca nu-l "julesti" cu ceva metal... am si eu pe Patrol, pe la barele de fier care-l inconjoara. "Tras in plastic" ii spune, aici, la Bucuresti.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Dan P
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/01/2009 13:11:22
Messages: 1666
Location: Brasov
IP:
Offline

"Adevarul e ca nu structura suportului ma ingrijoreaza pe mine ci ceea ce este sub el: placa de beton a camerei in care va sta."

Pai aici e simplu: daca stai la bloc vorbesti cu vecinul sa ii placa si lui acvariul, iar daca stai la casa vezi sa se potriveasca si in beci .

Acu' lasand gluma la o parte, foarte frumos si impresionant proiectul. Nu cred ca ai de ce sa iti faci probleme ca greutatea se distribuie pe o suprafata destul de generoasa. Latimea de 80 e super si ai multe posibilitati de amenajare. Abia astept sa vad ce o sa faci in continuare.

Ce ma nedumereste pe mine e de ce nu sare nici unul din voi astia cu acvarii "monstru" (in sensul bun al cuvantului daca exista), in ograda cu ciclide americane.
[WWW]
adiradu
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 31/05/2011 21:00:58
Messages: 379
Location: Dumbravita, Timis
IP:
Offline

Stau la casa si am vorbit si cu structuristul (de fapt e o "ea") si dupa aia si cu constructorul... in principiu e cam ok, zic ei. Eram ingrijorat din cauza faptului ca e o constructie facuta pe grinzi de beton iar podeaua camerei e "flotanta", sta intre grinzile de structura. Dar e armata, deci e ok, si n-are unde sa plece in jos ca pivnita nu am.

"Monstrul" e o continuare fireasca a teoriei noastre care zice ca niciodata la ciclide acvariul nu va fi suficient. A fost ala "mic" de 550 litri care si-a dovedit incapacitatea si acum, iata, e schimbat saracu'. La mine "boala" e pe Malawi de ceva vreme, de fapt despre restul - adica americani - nu prea stiu nimic iar la malawieni cu cat stiu mai mult cu atat mi se pare ca nu stiu nimic... Asa ca insisit pe astia ai mei pana m-oi lamuri putin...

Malawi - "The land of make-believe" (2013)
Tanganyika - "The Sound Of Silence" (2016)
Tanganyika - "The Insider" (2016)
Shadows - The Mammoth (2017)
[Email] [WWW] [Yahoo!]
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

... sau in ograda plina de corali

Am vazut ieri pe viu acvariul si este impresionant. Aveti rabdare sa termine Adi de povestit
si pus poze

Multumim Adi ca impartasesti si aici povestea acestui acvariu.

O zi buna,
Dragos

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
adiradu
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 31/05/2011 21:00:58
Messages: 379
Location: Dumbravita, Timis
IP:
Offline

Multam Dragos, ma bucur c-ai ajuns cu bine in gradina ta de corali, fain o fi acolo...

Continuam...

Episodul 2: STICLA

Aici a fost putin "aventura" in sensul ca toata lumea din zona cam ridica din umeri cand intrebam de sticla de 12. Ca m-am incapatanat sa fie de 12, chiar daca unii sugerau sa fie minim 15 la asa hardughie.
Faimosul calculator de pe aquatools zice cam asa, calcule facute pentru o inaltime de "doar" 550 mm.:

image

Coeficient de siguranta multumitor, "very safe" la 4.8. Deci mergem pe sticla de 12 dar inaltimea o facem de 600 mm pentru ca oricum fundul incastrat va mai manca ceva din inaltime.
Am gasit pana la urma, sursa a fost Lipoplast din TM, care a putut sa-mi furnizeze chiar sticla extra-clara pe care o cerusem pentru fata lunga a bazinului.

Rezumat: sticla de 12 pentru fetele mari si laterale, latura mare din extra-clara iar fundul din sticla de 10 dar dublat. Intarituri in forma de H, fasii de 10 cm latime din sticla de 10. Toata sticla cantuita.
Am pus comanda si m-am pus pe asteptat, ca nu-i chiar simplu sa ti se faca pe loc asa ceva...

Ca o mica observatie: greutate totala sticla, 237 kg la 12 mm.
Doar sticla de front (cea de 2700 x 60 mm) va avea 60 kg...

Trebuie sa fac antrenamente serioase inainte de a incepe lipirea...

This message was edited 1 time. Last update was at 11/12/2015 12:55:54


Malawi - "The land of make-believe" (2013)
Tanganyika - "The Sound Of Silence" (2016)
Tanganyika - "The Insider" (2016)
Shadows - The Mammoth (2017)
[Email] [WWW] [Yahoo!]
Dan P
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/01/2009 13:11:22
Messages: 1666
Location: Brasov
IP:
Offline

Extraclara cat am cautat si nu am gasit. Banui ca a fost o caruta de bani .
[WWW]
adiradu
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 31/05/2011 21:00:58
Messages: 379
Location: Dumbravita, Timis
IP:
Offline

Dan P wrote:Extraclara cat am cautat si nu am gasit. Banui ca a fost o caruta de bani .

Pretul total al sticlei pentru bazin a fost 323 EUR + TVA. Pretul include gauri, cantuire si transport la domiciliu.
Revin cum pot de repede cu schite si poze.

Malawi - "The land of make-believe" (2013)
Tanganyika - "The Sound Of Silence" (2016)
Tanganyika - "The Insider" (2016)
Shadows - The Mammoth (2017)
[Email] [WWW] [Yahoo!]
adiradu
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 31/05/2011 21:00:58
Messages: 379
Location: Dumbravita, Timis
IP:
Offline

Bun, deci suntem la partea cu sticla.

Pana a reusit furnizorul sa-mi taie si sa pregateasca sticla am inceput sa fac pregatiri pentru partea din proiect care "bucura ochiul", respectiv gandirea backgroundului. In stransa legatura cu el era faptul ca as fi vreut ca majoritatea echipamentelor sa fie ascunse. Dupa cum spuneam partea de filtrare va fi asigurata, la volumul acesta de apa, de un sump cu o capacitate de aproximativ 350 litri, despre care o sa intru in detalii putin mai tarziu. Evacuarea apei din bazin o voi face printr-un overflow-box vertical, dispus in partea dreapta-spate a bazinului, cu dimensiuni aproximative 320x180 mm. Modelul constructiv: fireste Bean Animal , solutie sigura si teren "batatorit" (multam Dragos!). Evacuarea se va face prin 3 tevi de 32mm care vor trece prin fundul bazinului prin 3 flanse de trecere ("tank connector" ii zic unii).

Gaurile pentru flansele de trecere prin placile de sticla de fund aveam pretentia sa fie coliniare (doar erau doua foi de sticla...). Ceea ce binenteles nu s-a intamplat si in realitate...

image

image

Bazinul in ansamblu, cu dispunerea casetei de overflow, plus un detaliu cu pozitionarea acesteia:

image

image

Intoarcerea apei din sump in bazin urma sa se faca in partea opusa overflow-boxului, cu ajutorul a 2 pompe de 3500 litri/ora. Inaltime de pompare fiind de aproximativ 1 metru, ar urma sa am un real cumulat de 5-6000 l/ora, adica de 4-5 ori volumul bazinului. Unii au zis ca-i insuficient, altii exact contrariul... Eu ma declar multumit, deocamdata.

De ce 2 pompe de 3500 cand puteam lua una mai mare de 7000? Din considerente de backup si distribuirea riscului de crash in 2 echipamente, atata tot.

This message was edited 2 times. Last update was at 11/12/2015 12:57:22


Malawi - "The land of make-believe" (2013)
Tanganyika - "The Sound Of Silence" (2016)
Tanganyika - "The Insider" (2016)
Shadows - The Mammoth (2017)
[Email] [WWW] [Yahoo!]
adiradu
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 31/05/2011 21:00:58
Messages: 379
Location: Dumbravita, Timis
IP:
Offline

Buun. deci sticla e comandata, intre timp a ajuns si prima propunere pentru construirea backgroundului, arata... incurajator...

image

In final backgroundul nu va arata chiar asa, vom mai avea de lucrat pe el dar... startul e dat.

Episodul 3: FITINGURI, TUBURI, POMPE

Pentru tot ce inseamna flow de apa voi merge pe fitinguri/tubulatura de PVC-U. Comanda am dat-o in afara tarii si in aproximativ 2 saptamani aveam acasa tot:

image

Coletul frumos ambalat in exterior iar in interior toata presa germana din ultimele zile, pe post de ambalaj anti-soc :

image

...dar tuburile de 32 si 25 erau la locul lor, sub ziare:

image

In imaginile urmatoare rezumatul coletului, cu robineti, coturi, flanse, solutii de lipit, pieptene pentru overflow... in total cateva zeci de piese care aratau ca niste mici bijuterii:

image

image

image

image


Din alta directie, de aici din tara, au venit siliconul, Dow Corning 881 negru, menghine de colt care sa ma ajute la pozitionarea fetelor in timpul lipirii, spatula pentru inlaturarea exesului de silicon, banda adeziva de hartie pentru protejarea marginilor sticlei in timpul lipirii. Cea mai mare "gaselnita" pentru aceasta etapa a fost un pistol pneumatic de lipit pentru manevrarea tuburilor de silicon:

image

Tot de pe meleaguri mioritice am achizitionat cele doua pompe principale ce le voi folosi in sump pentru partea de retur.
Modelul Oceanrunner OR3500 de la AquaMedic am vazut ca avea parte de review-uri bune pe site-urile americane. Doamne-ajuta , sper sa-si faca treaba asa cum trebuie:

image

image

Intram incet-incet in linie dreapta spre lucruri tot mai serioase ; urmatorul episod va fi despre construirea sumpului.


[Thumb - fitinguri2.jpg]

This message was edited 2 times. Last update was at 11/12/2015 13:01:41


Malawi - "The land of make-believe" (2013)
Tanganyika - "The Sound Of Silence" (2016)
Tanganyika - "The Insider" (2016)
Shadows - The Mammoth (2017)
[Email] [WWW] [Yahoo!]
aLLLx
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 07/10/2010 21:32:59
Messages: 404
Location: Târgu Jiu
IP:
Offline


Pana pun tigla pe casa am de unde aduna justificari pentru monstrul pe care-l am in plan, @malawi_crys e primul tu esti al doilea.
Daca mai apare inca unul o sa pot sa sar in cap in sufragerie. Ca sugestie, sa-l pui undeva langa fereastra sa-ti poata bascula nisipul direct in el.
adiradu
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 31/05/2011 21:00:58
Messages: 379
Location: Dumbravita, Timis
IP:
Offline

aLLLx wrote:Pana pun tigla pe casa am de unde aduna justificari pentru monstrul pe care-l am in plan, @malawi_crys e primul tu esti al doilea.
Daca mai apare inca unul o sa pot sa sar in cap in sufragerie. Ca sugestie, sa-l pui undeva langa fereastra sa-ti poata bascula nisipul direct in el.

1. ca mod de folosire, pentru cel ce-l vei face : a se pune tigla dupa montarea acvariului, ca eventualele probleme ridicate de transbordarea lui pe locul final sa poata fi rezolvate direct prin acoperis, cu ajutorul unei macarale

2. oriunde l-as pune in casa, un capat tot langa fereastra va sta, e inevitabil. Deci problema basculantei e rezolvata...

Multam!

This message was edited 3 times. Last update was at 09/06/2013 23:13:50


Malawi - "The land of make-believe" (2013)
Tanganyika - "The Sound Of Silence" (2016)
Tanganyika - "The Insider" (2016)
Shadows - The Mammoth (2017)
[Email] [WWW] [Yahoo!]
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

aLLLx wrote:
Pana pun tigla pe casa am de unde aduna justificari pentru monstrul pe care-l am in plan, @malawi_crys e primul tu esti al doilea.
Daca mai apare inca unul o sa pot sa sar in cap in sufragerie. Ca sugestie, sa-l pui undeva langa fereastra sa-ti poata bascula nisipul direct in el.



Poti deja sa sari in cap, mai apare unul tot la Timisoara
Il gasesti aici:
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/19794.page

O seara placuta,
Dragos

Edit by Lucian: am corectat setarile de pagina ca sa se vada bine

This message was edited 2 times. Last update was at 10/06/2013 00:00:06


Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
aLLLx
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 07/10/2010 21:32:59
Messages: 404
Location: Târgu Jiu
IP:
Offline

Multumesc pentru pont! Deocamdata n-am decat sufrageria si motivul, se mai aduna apa de la ploaie dar eu vreau sa am unde sa inot cu "delfinii", nu-mi trebuie loc de dat cu capul.
adiradu
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 31/05/2011 21:00:58
Messages: 379
Location: Dumbravita, Timis
IP:
Offline

Vreau sa spun inca o data ca acest jurnal are o tenta de "retroactivitate", in sensul ca multe din componentele lui sunt deja functionale. Voi incerca sa accelerez putin ritmul si sa prezint in ritm mai alert ceea ce s-a intamplat deja. Acestea fiind zise, sa trecem la:

Episodul 4: SUMP & co.

Din istorie:
* 8 ianuarie 2013

Eee, aici e aici... Am tot citit si am vazut zeci de solutii. Se pare ca pentru asa ceva nu exista solutia ideala, cel putin eu n-am gasit-o. Cand faci asa ceva trebuie sa te bazezi pe un "best practice", sa iei ce-i mai bun de peste tot si sa faci ce-i mai bun pentru tine. Eu voi merge pe o solutie wet-dry, de filtrare biologica aproape in totalitate. Clar dimensiunea/volumul lui va trebui sa fie destul de mare ca sa faca treaba buna pentru cei peste 1000 litri de apa de deasupra. Va fi de aproape 300 litri ca volum brut; l-as fi facut mai mare dar dimensiunea e calculata ca sa-l pot introduce sub stand prin partea din fata.

Schema spre care merg:

image

Apa din bazin va ajunge in zona 1. unde se face o prefiltrare mecanica, apoi cade prin sita. in jeturi fine in zona 2. peste bio-balls (aprox.35 litri). Circuitul se face mai departe in zonele 3. si 4. in care vor fi aprox 50 litri de material biologic gen siporax. Intr cei doi pereti verticali se mai poate face o filtrare mecanica cu un burete. In ultimul compartiment, cel din dreapta vor sta pompele de retur in bazin si incalzitoarele. Voi folosi 2 pompe Ocean Runner OR3500 (scoate ceva peste 2700 litri/ora la inaltimea de 1.5 m deci voi avea un maxim real de aprox 5500 litri posibil de recirculat - cam de 5 ori volumul bazinului). Am mers pe varianta cu 2 pompe in loc de una mai puternica din considerente de backup.

* 10 iunie 2013

A fost cum s-ar zice, prima strigare. Ce era sigur era ca:
- flowul de apa catre sump va fi asigurat pe teava de 32 mm printr-un sistem Bean Animal
- dimensiunea sumpului va fi de 1500 x 500 x 500 (mm), deci 375 litri brut
- modul de lucru al sumpului va fi spre, daca nu exclusiv dar macar va contine, o parte de filtrare "wet&dry"

De la prima idee, cu acel desen de mai sus mersul lucrurilor a fost cam asa:
1. facem nitrificare cu ajutorul sistemului wet&dry, bun... dar ce-ar fi ca inainte de zona biologica a sumpului sa existe si una de filtrare mecanica? N-ar strica...
2. ca sa rezolvam problema nitratilor rezultati, ce putem face? Ma rog, metoda clasica, schimburi de apa, etc. Dar la volumul asta nu-i foarte comod s-o faci des, deci hai sa incercam sa facem si putina denitrificare. Asa a luat nastere a treia zona a sumpului: reactoarele de denitrificare. Aici ne jucam in mediu anaerob cu bacteriile denitrificatoare si incercam sa le crestem. Teoretic, in prezenta lor si lipsa oxigenului, la un flow mic de apa nitratii se descompun in azot si dioxid de carbon. We will see

Aici e momentul sa mentionez contributia lui Dragos la intregul design al sumpului, cu idei, calcule si schite. Practic sumpul ar putea fi denumit "Dragos v.1.0" intrucat sunt sigur ca vor urma si alte versiuni, mult mai imbunatatite. Sa fie intr-un ceas bun!

Materialele folosite:
- pentru filtrare mecanica: burete+ BactoBalls de la Aquamedic, cam 35 litri
- pentru filtrare biologica: Seachem Matrix 20 litri, Sera Siporax 20 litri
- denitrificare: Seachem Denitrate 20 litri

Daca tot umblam la chimia apei in tot procesul asta, sa vedem de la ce plecam, adica parametri apei de la robinet:

GH = 10
KH = 16
NO2 = 0.05 mg/l
NO3 = 1 mg/l
NH3/NH4 = 0

O apa relativ perfecta pentru ciclide, norocul meu...

Rezultatul, dupa ce s-au pus cap la cap cele 3 zone intr-un tot unitar este ilustrat in desenul de mai jos:

image

Camera 1, prefiltrare mecanica. Aici cade fluxul de apa provenit de la overflow. Capacitate aprox 37 litri material filtrant.

Camera 2, contine reactoarele pentru denitrificare, pompa ce le alimenteaza (P1) si pompa care trimite apa la filtrul wet&dry (P2)

Camera 3, contine pompele de retur (P3) care intorc apa in bazinul mare.

Camera 4, filtru wet&dry, capacitate 54 litri material filtrant.

Urmeaza o etapa de bricolaj pur, lipirea sumpului, o etapa foarte bogata in imagini...

This message was edited 1 time. Last update was at 11/12/2015 13:03:11


Malawi - "The land of make-believe" (2013)
Tanganyika - "The Sound Of Silence" (2016)
Tanganyika - "The Insider" (2016)
Shadows - The Mammoth (2017)
[Email] [WWW] [Yahoo!]
adiradu
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 31/05/2011 21:00:58
Messages: 379
Location: Dumbravita, Timis
IP:
Offline

Din istorie:
* 1 februarie 2013

Azi inca un pas mare inainte: am reusit sa aduc sticla acasa!

Adevarul e ca m-am cam speriat in perioada dinainte facandu-mi griji despre ce si cum va fi cu transportul dar pana la urma n-a fost chiar asa rau cum as fi crezut... Chiar daca colile sunt mari si grele (in jur de 60 kg/bucata cele mari), in 2 oameni hotarati ele se pot cara relativ usor.

Le-am bagat in casa cu grija una cate una si le-am stivuit frumos langa perete:

image

image

... si in diverse locuri am parcat bucatile mai mici:

image

Apoi am trecut la verificari, am bifat daca am primit tot de pe lista, am mai masurat o data ce-am primit sa vad daca dimensiunile-s bune si am inceput sa fac pregatirile pentru prima operatiune: lipirea sumpului.
Totul e frumos aliniat pe masa pentru faza I, ma ard degetele sa ma apuc chiar acum dar din pacate din motive obiective trebuie sa ma opresc si va trebui sa mai astept una-doua zile marele start:

image

image

Diferenta pe muchie intre sticla normala si sticla extra-clara:

image

This message was edited 1 time. Last update was at 11/12/2015 13:06:03


Malawi - "The land of make-believe" (2013)
Tanganyika - "The Sound Of Silence" (2016)
Tanganyika - "The Insider" (2016)
Shadows - The Mammoth (2017)
[Email] [WWW] [Yahoo!]
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Super tare fotografia cu schita sump-ului pe monitorul de pe perete si pe laptop...
Ne cam fierbi... dar focul arde frumos pana acum


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
 
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com