[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Acvariu 120 l  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
calin
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 06/10/2003 17:26:05
Messages: 349
Location: Orastie
IP:
Offline

Cu intarziere va arat si eu un acvariu de 120l.

Acvariu 120 l
Dimensiuni:L=46.l=50,h=50.
Poate nu va place ca nu are lungime mare fata de inaltime si latime dar in loc de un acvariu de 250l din lipsa de sticla de 8 sau 10 mm si din graba...(cand am gasit forumul si eu aveam doua amarate de acvarii insumate avand 70l si stiti cum e ca drogatul .Parca ma uitam si nu-mi venea sa cred asa minune cu Forumul asta!!Asa ca m-am grabit repede si mi-am facut un stelaj si cum sticla de 6 mm era accesibila in zona, si parca de la 60 l mi-era cam teama sa lipesc direct unul de 250l asa ca...) am facut doua unul de 120 si unul de 140l asezate unul langa altul.

Substrat:turba de flori si sticks-uri de la Tetra cam a treia parte de cutie de cutie(trebuia cam jumate dar se termina-se) deasupra nisip si peste pietris de 2-3 mm.

Lumina :2neoane daylight si 2 TLD 830- 30W (am preferat asa cand am pus numai TLD au explodat pur si simplu algele-deci repet langa el sub acelasi capac mai este un acvariu de 140 l)
Pesti:multi guppy voalati si vreo 6 xifo.
Plante incepand de la stg la dreapta in poza:Elodea,Bacopa,Nucus(nu stiu numele stiintific-am intrebat si pe mail cativa forumisti dar nimic),Hygrophila Corimbosa,Ludwigia(nu stiu de care tip),in fata Echinodorus Tenellus si Microsorum cred.

Cu Tenellus am avut probleme nu stiu de ce frunzele la inceput au mers bine vreo 3 saptamani si apoi s-au gaurit frunzele ca in poza.Singura explicatie e ca am stratul spalat prea gros si probabil e prea mare distanta pana la stratul nutritiv(in zona aia),caci la Ludwigia si Bacopa ii merge de minune(am dat deja cate 15 fire de fiecare in medie avand 35-40 cm lungime).Hygrophila Corimbosa din cauza ca dadeau algele puternic pe frunzele ei am taiat azi 2-3 frunze, maine iara 2-3 poimaine vreo 5 pana am taiat toate firele si vad ca au dat din tulpina dar cam incet ca a covarsit-o Ludwigia(cred ca trebuie s-o mai tai).Nucusul a crescut si el dar s-au cam gaurit frunzele in cel de 140 l nu am avut probleme cu el si a fost cam acelasi substrat (poate aici un pic mai putine sticksuri de la Tetra poate din cauza asta)??
Stati nu ma criticati cu gauritul ca zilele astea trebuie sa comand niste fertilizant lichid de la Aquamedic prin Magazinul on line de pe Forum asa ca sper sa-si revina.Dar speram ca o vreme(deci macar 60 zile de la setup) sa nu am probleme avand in vedere ca in substrat am pus si sticks-uri de la tetra.

Initial am pus inca 2 poze dupa 60 zile dar vad ca pot sa pun maxim 4 Mb .Asa ca le-am dat Delete. Daca mai deschid inca un Folder mai pot pune inca 4 Mb sau asta e tot...
[Email]
Razvan M
Member
[Avatar]

Joined: 04/02/2006 16:59:14
Messages: 157
Location: Iasi
IP:
Offline

Respect.. Imi place cum arata totusi cum ai zis si tu.. pacat de inaltime si lungime..
PS: Nu e cumva cam mic stratul de pietris ? .. Eu la acvariul meu de 80L am strat de 7 cm (asa mi-au zis unii ca trebuie, si mai ales ca tu ai acvariu inalt :rol: )
[WWW] [Yahoo!]
calin
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 06/10/2003 17:26:05
Messages: 349
Location: Orastie
IP:
Offline

Multumesc de aprecieri Razvan M.
Legat de stratul de pietris(ma rog amestec... caci cum am spus nu e numai pietris) are 6 cm in fata si mai bine de 7 cm in spate,cred ca e de ajuns.La aceeasi grosime am mai facut un setup super, pacat ca n-am apucat sa prind un aparat digital de cat catre final.

Ce am mai uitat sa va spun am injectie cu bioxid de carbon cu metoda cu drojdie.Ce sa spun degraba nici nu voi schimba sistemul daca nu voi avea acvarii mai mari ptr ca o sticla de 2.5 l ma tine aproape o luna, si mi se pare suficient in conditiile de fata.
[Email]
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com