[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Rog ajutor identificare pesti  XML
Forum Index » General info
Author Message
scarabell
Member
[Avatar]

Joined: 19/01/2011 16:00:06
Messages: 220
Location: Bucuresti
IP:
Offline

M-am pricopsit cu un acvariu si trei pesti de la un prieten care a schimbat un hobby (acvaristica) cu altul (schimbatul de scutece) . M-a rugat sa dau pestii si niste maruntisuri de prin acvariu insa sincer nu prea stiu ce sunt asa ca am rugamintea sa ma ajutati in identificarea lor. Atasez cateva poze.
Multumesc anticipat!
[Thumb - Picture 582.jpg]

[Thumb - Picture 595.jpg]

[Thumb - Picture 596.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 04/06/2013 22:35:53

[MSN]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Cred ca glumesti... ai 1 scalar si 2 carasi.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Severus
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2012 13:43:13
Messages: 1051
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Imi cer scuze ca indraznesc sa-l completez pe maestrul Koala, dar dupa cum arata pestii putem spune ca ai un scalar si aproape doi carasi.

Festina lente !
scarabell
Member
[Avatar]

Joined: 19/01/2011 16:00:06
Messages: 220
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Severus wrote:Imi cer scuze ca indraznesc sa-l completez pe maestrul Koala, dar dupa cum arata pestii putem spune ca ai un scalar si aproape doi carasi.

Stiu cum arata un scalar . Am pus din greseala poza aia. Am incercat sa editez mai tarziu si sa o sterg dar nu am mai putut. Am avut si carasi insa aratau total diferit fata de cei doi. Am apelat la ajutorul vostru pentru ca o cunostinta zicea ca ar putea fi koy. Cel mare are, din cap pana in varful cozii, in jur de 26-27 cm si am zis si eu ca este cam mare pentru un caras. Sunt destule diferente intre cei doi. Celalalt e putin mai mic la corp si nu are coada voalata precum celalalt.
Apropos, l-am sunat mai devreme pe proprietar si isi aduce aminte ca a cumparat pestii din Hornbch dar nu mai stie ce a luat
Severus s-ar pute sa ai dreptate cu "aproape doi carasi"dar crede-ma ca dupa dimensiuni sunt aproape 4
[MSN]
Taz
Membru de baza

Joined: 12/12/2010 18:45:41
Messages: 345
Location: Sfantu Gheorghe- Brasov
IP:
Offline

Sunt carasi "de iaz" , de asta sunt diferiti de cei aurii , cresc mai mari si au forma asta mai alungita , si sunt mai rezistenti .
[Email] [Yahoo!]
opincarul
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/08/2012 14:29:31
Messages: 1772
Location: Varteju - Magurele
IP:
Offline

scarabell wrote:
Severus s-ar pute sa ai dreptate cu "aproape doi carasi"dar crede-ma ca dupa dimensiuni sunt aproape 4


Nu cred ca Severus se referea la marimea pestelui cat la faptul ca pestele din prima poxna are coada mancata si nici inotatoarele nu par a fi mai breze.

Mama prostilor e mereu gravida!
Severus
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2012 13:43:13
Messages: 1051
Location: Bucuresti
IP:
Offline

opincarul wrote:Nu cred ca Severus se referea la marimea pestelui cat la faptul ca pestele din prima poxna are coada mancata si nici inotatoarele nu par a fi mai breze.

Corect. La starea precara a pestelui din poza a doua m-am referit (saracul nu are nici coada si nici aripioare).
Acum, daca tot l-ai luat, incearca sa-l ajuti cumva pentru ca este un peste frumos si e pacat sa se chinuie asa.
Mult succes

Festina lente !
scarabell
Member
[Avatar]

Joined: 19/01/2011 16:00:06
Messages: 220
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Severus wrote:
opincarul wrote:Nu cred ca Severus se referea la marimea pestelui cat la faptul ca pestele din prima poxna are coada mancata si nici inotatoarele nu par a fi mai breze.

Corect. La starea precara a pestelui din poza a doua m-am referit (saracul nu are nici coada si nici aripioare).
Acum, daca tot l-ai luat, incearca sa-l ajuti cumva pentru ca este un peste frumos si e pacat sa se chinuie asa.
Mult succes

Acum am inteles la ce v-ati referit. Poza este execrabila si da impresia ca ar avea inotatoarele rupte insa de fapt acestea au culoarea negru transparent catre varfuri. Atasez inca o poza unde se vede mai putin bine. Pestii sunt intr-o stare foarte buna altfel nu m-as bagat in intermedierea lor.
[Thumb - Picture 590.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 06/06/2013 22:24:08

[MSN]
McDrive
Junior member
[Avatar]

Joined: 15/02/2013 21:48:43
Messages: 60
Location: suceava-udine
IP:
Offline

Shubunkin e numele speciei lor dupa parerea mea...oricum poti sa cauti "Shubunkin" cu google si vezi mai multe despre aceasta specie...bafta

This message was edited 1 time. Last update was at 08/06/2013 02:17:24


Pasiunea nu se cumpara!
[Yahoo!]
Severus
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2012 13:43:13
Messages: 1051
Location: Bucuresti
IP:
Offline

McDrive wrote:Shubunkin e numele speciei lor dupa parerea mea...oricum poti sa cauti "Shubunkin" cu google si vezi mai multe despre aceasta specie...bafta

Dupa cum ne-ai sugerat, am cautat pe google despre acesti pesti si sunt sigur ca ai avut dreptate: sunt shubunkin.
Sunt niste pesti foarte frumosi (pacat ca cresc cam mari pentru gustul meu).

Festina lente !
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Bah, pe vremea mea la "shubunkarii" astia le zicea caras-cometa... cresteau mai mult in lungime, nu faceau burta (precum carasii obisnuiti) si, unele dintre exemplare, aveau coada voalata (dar simpla, nu dubla!).


Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
scarabell
Member
[Avatar]

Joined: 19/01/2011 16:00:06
Messages: 220
Location: Bucuresti
IP:
Offline

McDrive wrote:Shubunkin e numele speciei lor dupa parerea mea...oricum poti sa cauti "Shubunkin" cu google si vezi mai multe despre aceasta specie...bafta

Am cautat pe net si ai dreptate McDrive: sunt Shubunkin. Multumesc mult tuturor pentru ajutor.
[MSN]
McDrive
Junior member
[Avatar]

Joined: 15/02/2013 21:48:43
Messages: 60
Location: suceava-udine
IP:
Offline

scarabell wrote:Am cautat pe net si ai dreptate McDrive: sunt Shubunkin. Multumesc mult tuturor pentru ajutor.

Nu ai pentru ce...doar de asta suntem o comunitate...sa ne ajutam...Ape limpezi!

Pasiunea nu se cumpara!
[Yahoo!]
scarabell
Member
[Avatar]

Joined: 19/01/2011 16:00:06
Messages: 220
Location: Bucuresti
IP:
Offline

McDrive wrote:
scarabell wrote:Am cautat pe net si ai dreptate McDrive: sunt Shubunkin. Multumesc mult tuturor pentru ajutor.

Nu ai pentru ce...doar de asta suntem o comunitate...sa ne ajutam...Ape limpezi!

Salutare din nou. Scuze ca postez intr-un topic mai vechi dar are legatura directa cu ce s-a discutat aici.
Cu ceva timp in urma am mers la niste prieteni la Centrul National Medical de Recuperare neuro-psiho-motorie pentru copii "Dr. Nicolae Robanescu" si am vazut ca au doua acvarii de aprox.200L (evaluare ochiometrica) populate cu gupy, neoni si multi melci pomacea. Acvarile sunt destul de neingrijite, pline de alge si imi este foarte greu sa estimez cand au fost curatate ultima data. Nu cred ca e cineva pe acolo care sa se priceapa la acvaristica asa ca ii inteleg.
Cum am ramas cu un singur caras (cel mai mare in dimensiuni) ma gandeam sa-l donez celor de acolo si sa-i ajut atat cat ma pricep la curatarea acvariilor. Am insa unele dubii legate de compatibilitatea carasului cu gupy, neonii si melcii pomaceea de acolo. Si mai am un dubiu legat de "compatibilitatea" carasului cu substratul de vreo 4 cm de nisip...imi e frica sa nu se apuce de sapaturi si in loc sa le fac o bucurie celor de acolo mai rau sa le dau de furca...
[MSN]
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

scarabell wrote:
McDrive wrote:
scarabell wrote:Am cautat pe net si ai dreptate McDrive: sunt Shubunkin. Multumesc mult tuturor pentru ajutor.

Nu ai pentru ce...doar de asta suntem o comunitate...sa ne ajutam...Ape limpezi!

Salutare din nou. Scuze ca postez intr-un topic mai vechi dar are legatura directa cu ce s-a discutat aici.
Cu ceva timp in urma am mers la niste prieteni la Centrul National Medical de Recuperare neuro-psiho-motorie pentru copii "Dr. Nicolae Robanescu" si am vazut ca au doua acvarii de aprox.200L (evaluare ochiometrica) populate cu gupy, neoni si multi melci pomacea. Acvarile sunt destul de neingrijite, pline de alge si imi este foarte greu sa estimez cand au fost curatate ultima data. Nu cred ca e cineva pe acolo care sa se priceapa la acvaristica asa ca ii inteleg.
Cum am ramas cu un singur caras (cel mai mare in dimensiuni) ma gandeam sa-l donez celor de acolo si sa-i ajut atat cat ma pricep la curatarea acvariilor. Am insa unele dubii legate de compatibilitatea carasului cu gupy, neonii si melcii pomaceea de acolo. Si mai am un dubiu legat de "compatibilitatea" carasului cu substratul de vreo 4 cm de nisip...imi e frica sa nu se apuce de sapaturi si in loc sa le fac o bucurie celor de acolo mai rau sa le dau de furca...

Cand am inceput acvaristica, cu un acvariu de 20 de litri mi-am luat vreo 40-50 de pesti, in care aveam carasi, guppy, scalari, ancistrusi, zebre, tetra, melci pomacea, betta, xifo, molli dar nu am avut neoni, dupa 2-3 zile vazand ca e prea mic acvariul pentru atatia pesti mi-am luat un acvariu de 60 de litri in care am pus toti pesti inafara de guppy, iar dupa un timp am pus si guppy, carasi nu aveau nimic cu ei, doar betta caruia i-am luat un bol, carasi mancau pana se ridicau cu burta in sus, nu mureau dar se umflau, isi reveneau, dar nu mancau guppy sau alti pesti, ci doar plante si mancare pentru pesti, deci poti pune carasul.

My nano reef



[Email]
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2473
Location: pitesti
IP:
Offline

@Andrei1234 Nu e bine sa fac aceasta combinatie, din mai multe considerente. Daca tu la un moment dat ai avut 40 pesti in in 60 litrii asta nu inseamna ca alcineva trebuie sa faca asa. Carasii sunt pesti de apa mai rece, fac multa mizerie, iar bazinelor acelea cu siguranta nu le va face nimeni mentenanta. In pietrisul acela se va acumula detitrus si vor fi in continuare numai probleme. Sa nu mai vorbesc de faptul ca poate la un moment dat copii aceia pot asista la scene unde carasul are 2 cozi(una o are in gura), le va piere cheful sa se mai uite la baizn. Daca erai mai atent, observai ca acela este un centru de recuperare pentru copii cu probleme neuro-psiho, totul trebuie sa se desfasoare intr-o relaxare totala, iar acvariile sa fie un punct de recreere nu de stres.


@scarabell Daca vrei cu adevarat si ai timpul necesar, poti da un ajutor la curatenie, scoti pietrisul acela si amenajezi doar pentru 4, 5 carasi. Sau alta varianta care sa fie o reusita, nu un esec.
[ICQ]
geani
Membru de baza

Joined: 25/11/2012 11:44:20
Messages: 443
IP:
Offline

Nu carasului in acel acvariu. Este prea mare, va dace ravagii, va manca ceva guppy, neoni...cam tot ce îi intra in gura. Doneaza-l altcuiva.
[Email]
 
Forum Index » General info
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com