[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
apa tulbure - maronie si murdara  XML
Forum Index » Apa
Author Message
alka
Junior member

Joined: 12/01/2006 02:06:23
Messages: 35
IP:
Offline

am schimbat substratul cu unul cu granulatie de 0.3 - 0.4 din ala cum au aia de la careffour am pus apa in acvariu si nu a fost nici o problema .. cand am schimbat apa dupa o sapt. apa s`a facut maronie si sunt o gramada de mizerii in suspensie in acvariu .. pentru scos clorul din apa folosesc tetra aqua safe ... la recomandarea unui "nene" am pus tetra planta min pentru ca plantele din acvariu is cam "palide" .. am pus si algu min tot de la tetra ... dupa toata chestia asta asta apa a ramas maronie si e plutesc prin ea tot felul de chestii. algu min si aqua safe am folosit pana acum fara probleme ... tot dupa asta pe plante a aparut o pelicula ca un fel de panza de paianjen maro . in concluzie am pus aqua safe, algu min si planta min toate deodata ( pe instructiuni scrie ca trebuie adaugate dupa schimbarea apei) dupa care au aparut prb. astea ... ce pot sa fac ..? sa incerc o schimbare a apei ? sau ce ?
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

alka wrote:am schimbat substratul cu unul cu granulatie de 0.3 - 0.4 din ala cum au aia de la careffour am pus apa in acvariu si nu a fost nici o problema .. cand am schimbat apa dupa o sapt. apa s`a facut maronie si sunt o gramada de mizerii in suspensie in acvariu .. pentru scos clorul din apa folosesc tetra aqua safe ... la recomandarea unui "nene" am pus tetra planta min pentru ca plantele din acvariu is cam "palide" .. am pus si algu min tot de la tetra ... dupa toata chestia asta asta apa a ramas maronie si e plutesc prin ea tot felul de chestii. algu min si aqua safe am folosit pana acum fara probleme ... tot dupa asta pe plante a aparut o pelicula ca un fel de panza de paianjen maro . in concluzie am pus aqua safe, algu min si planta min toate deodata ( pe instructiuni scrie ca trebuie adaugate dupa schimbarea apei) dupa care au aparut prb. astea ... ce pot sa fac ..? sa incerc o schimbare a apei ? sau ce ?

De filtrare nu zici nimic?
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

La asta ma gandeam si eu: probabil ca filtrul e suprasolicitat de atat murdarie rascolita si se infunda foarte repede, in numai cateva ore.

Incearca sa aspiri zilnic murdaria de pe plante si substrat, plus "paianjenii" aia de care zici. Cam 10 litri zilnic.
De asemenea, spala zilnic filtrul, pana se restabileste situatia.
Si lasa deoparte, deocamdata, chimicalele.

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
alka
Junior member

Joined: 12/01/2006 02:06:23
Messages: 35
IP:
Offline

pai parca tot de aici de pe forum stiam ca filtrul nu trebuie spalat ca in el se afla tot felul de bacterii benefice, etc. nu e asa ??
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

alka wrote:pai parca tot de aici de pe forum stiam ca filtrul nu trebuie spalat ca in el se afla tot felul de bacterii benefice, etc. nu e asa ??

Nu trebuie spalat foarte des, dar de spalat, se spala - cu apa pe care ai scos-o din acvariu cind faci schimburile de apa. Perioada poate varia in functie de marimea acvariului, debitul filtrului, numarul pestilor, etc
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

alka wrote:...stiam ca filtrul nu trebuie spalat ca in el se afla tot felul de bacterii benefice, etc. nu e asa ??

Hmm, nu e chiar asa. Buretele trebuie spalat de fiecare data cand s-a infundat. Chiar si de doua ori pe zi, in cazul tau. Iar uneori, cand nu poate fi clatit in apa de acvariu, trebuie folosit robinetul.
La robinet, buretele nu trebuie spalat cu miscari violente, cu detergenti sau cu apa fierbinte. Apa trebuie sa aiba cam 25 de grade (sa se simta racoroasa la mana), sa curga fara presiune mare iar buretele trebuie tinut asa incat sa fie curatat de jetul de apa in cadere. Bacteriile alea sunt, totusi, fixate destul de bine de materialul buretelui, nu pot fi dislocate la cea mai mica miscare. Esential e sa nu fie omorate.
Daca buretele e prea imbacsit cu mizerii poate fi strans usor in mana, dar fara sa fie stors complet, pana la ultima picatura.
De asemenea, operatiunea de curatare trebuie incheiata repede, altfel apare hipoxia.

Practic, cand cureti buretele ala, incearca sa-ti imaginezi ca esti un gigant care tine in mana un oras viu. Si caruia nu trebuie sa-i faci rau.

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
alka
Junior member

Joined: 12/01/2006 02:06:23
Messages: 35
IP:
Offline

am inteles ... mersi pentru sfaturi ... intr`adevar era de la filtru ... cel putin asa cred ... pentru ca acum s`a dus culoarea aia urata... si s`a mai limpezit apa ... am sa incerc sa fac o schimbare de apa ... ca vad ca ma napadesc algele .... .. dar asta e ....
gabi_efi
Junior member

Joined: 10/02/2006 15:35:59
Messages: 31
Location: Bucuresti-Lujerului
IP:
Offline

aceeasi broblema alte date...poate ma ajuta cineva :
-acvariu 90l fara nisip cu 2 molly 5 xipho 10 carasi 4 crapi 5 sanitari si un ancistus.
-am folosit un filtru FAN2 cu filtrare mecanica si dupa cateva zile apa era plina de impuritati si tulbure....am procedat la schimbarea filtrului dupa 2 saptamani de chin...am rearanjat acvariu..golit schimbat apa...achizitionat un fluval104 si solutie aquasafe ...minunea a durat o saptamana dupa care intr-adevar apa nu mai are pik de impuritati(filtru isi face treaba f bine) dar apa brusc s-a tulburat... culoare maronie
-de mentionat ca temperatura apei o tin la 24-25grade si nu le dau de mancare decat tubifex, fulgi tetramin si granule sera
ce sa fac???
un prten mi-a recomandat sa pun sare si sa cresc temperatura apei....zos si facut azi de dimineata....dar vad ca inca nu are nici un rezultat... smilie
[Email] [Yahoo!]
gabi_efi
Junior member

Joined: 10/02/2006 15:35:59
Messages: 31
Location: Bucuresti-Lujerului
IP:
Offline

am uitat sa zic ca am clatit dupa o saptamana exact in ziua in care a inceput apa sa se tulbure doar buretii din filtru, cu apa rece de la robinet!!!
[Email] [Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

gabi_efi wrote:acvariu 90l fara nisip cu 2 molly 5 xipho 10 carasi 4 crapi 5 sanitari si un ancistus.
-am folosit un filtru FAN2 cu filtrare mecanica si dupa cateva zile apa era

Mai bine ti se recomanda si o broasca testoasa, ca rezolva ea problema. smilie La cit s-a scris pe forumul asta despre carasi, ai fi putut sa-ti dai seama ca nu sunt pesti usor de intretinut. De crapi..ce sa ma mai zic.

Pastreaza doar molly si zipho, iar restul da-i cuiva care le poate oferi conditii decente, nu doar 90l.
gabi_efi
Junior member

Joined: 10/02/2006 15:35:59
Messages: 31
Location: Bucuresti-Lujerului
IP:
Offline

Dolly wrote:
gabi_efi wrote:acvariu 90l fara nisip cu 2 molly 5 xipho 10 carasi 4 crapi 5 sanitari si un ancistus.
-am folosit un filtru FAN2 cu filtrare mecanica si dupa cateva zile apa era

Mai bine ti se recomanda si o broasca testoasa, ca rezolva ea problema. smilie La cit s-a scris pe forumul asta despre carasi, ai fi putut sa-ti dai seama ca nu sunt pesti usor de intretinut. De crapi..ce sa ma mai zic.

Pastreaza doar molly si zifho, iar restul da-i cuiva care le poate oferi conditii decente, nu doar 90l.

pana la urma vroiam un sfat ce sa fac cu apa....daca sunt nou pe forum nu insemana ca n-am mai avut pesti....sper sa nu am intelegeti gresit....dar in situatia de fata....ce trebuie facut...daca e sa renunt la ceva la carasi si crapi nu....oricum sunt mici....si toata bucuria e sa-i vezi cum cresc...
[Email] [Yahoo!]
l3n3a
Member
[Avatar]

Joined: 09/02/2006 22:23:19
Messages: 100
Location: Slatina
IP:
Offline

gabi_efi wrote:
Dolly wrote:
Pastreaza doar molly si zifho, iar restul da-i cuiva care le poate oferi conditii decente, nu doar 90l.

pana la urma vroiam un sfat ce sa fac cu apa....daca sunt nou pe forum nu insemana ca n-am mai avut pesti....sper sa nu am intelegeti gresit....dar in situatia de fata....ce trebuie facut...daca e sa renunt la ceva la carasi si crapi nu....oricum sunt mici....si toata bucuria e sa-i vezi cum cresc...


Eu vad ca ti s-a dat un sfat foarte util de care eu iti recomand sa ti cont. Problema ta principala nu ar fi apa in acvariu ci popularea excesiva a numai 90 l apa (care s-ar putea sa fie si volum brut).
Daca iti plac intr-adevar pestisorii - si sunt convins de lucru asta - bucurate vazandu-i crescind in largul lor, nu chinuindu-se. Gindeste-te cum ar fi sa cresti intr-o camera intr-o camera de 4-5 cu inca 9 frati care stii ca in maxim un an o sa aiba fiecare 100 kg ?!

Just me!
[Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

gabi_efi wrote:...daca e sa renunt la ceva la carasi si crapi nu....oricum sunt mici....si toata bucuria e sa-i vezi cum cresc...

Exact chestiile astea ma supara la culme smilie . Ti se spune ce sa faci, nu tii cont de sfat si vrei sa rezolvi problemele cu pestii aia in acvariu. Ei bine, nu se poate.

Crapii aia sint pentru lacuri nu pentru acvarii. Cresc pina la 65-70 cm.

Poze: smilie ... Poze cu plante
gabi_efi
Junior member

Joined: 10/02/2006 15:35:59
Messages: 31
Location: Bucuresti-Lujerului
IP:
Offline

sfaturile mi-au fost de mare ajutor...sper ca nu s-a suparat nimeni....voi incerca pe cat posibil sa iau o decizie
[Email] [Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

gabi_efi wrote:
....ce trebuie facut...daca e sa renunt la ceva la carasi si crapi nu....oricum sunt mici....si toata bucuria e sa-i vezi cum cresc...

Renunta la ambii. Aceste specii de dezvolta cel mai bine intr-un iaz sau helesteu. Iar in acvariu nu ii vei vedea crescind, ci chinuindu-se. Iar ca sa iti faci o idee, gindeste-te ca unui caras ii trebuie cel putin 50l apa...
Si eu am avut un caras auriu - o spelendoare...dar si cita mizerie facea.
gabi_efi
Junior member

Joined: 10/02/2006 15:35:59
Messages: 31
Location: Bucuresti-Lujerului
IP:
Offline

Dolly wrote:Renunta la ambii. Aceste specii de dezvolta cel mai bine intr-un iaz sau helesteu. Iar in acvariu nu ii vei vedea crescind, ci chinuindu-se. Iar ca sa iti faci o idee, gindeste-te ca unui caras ii trebuie cel putin 50l apa...
Si eu am avut un caras auriu - o spelendoare...dar si cita mizerie facea.

Am rezolvat problema cu apa....si-a revenit prin cresterea temperaturii au disparut infuzorii.....si am renuntat la molly xipho etc. am ramas doar cu carasii si crapii.....
In ceea ce priveste curatenia...fluvalul 104 face toti banii....nu ramane nimik prin acvariu....
Inac odata multumiri tuturor!!
[Email] [Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

gabi_efi wrote:Am rezolvat problema cu apa....si-a revenit prin cresterea temperaturii au ..si am renuntat la molly xipho etc. am ramas doar cu carasii si crapii....

O alegere mai buna nici ca puteai face. smilie Sa-i stapinesti sanatos!
Si ca fapt divers, carasii sunt pesti de apa rece.
aripel
Member

Joined: 04/10/2005 17:42:55
Messages: 232
Location: bucuresti
IP:
Offline

gabi_efi wrote:
Dolly wrote:Renunta la ambii. Aceste specii de dezvolta cel mai bine intr-un iaz sau helesteu. Iar in acvariu nu ii vei vedea crescind, ci chinuindu-se. Iar ca sa iti faci o idee, gindeste-te ca unui caras ii trebuie cel putin 50l apa...
Si eu am avut un caras auriu - o spelendoare...dar si cita mizerie facea.

Am rezolvat problema cu apa....si-a revenit prin cresterea temperaturii au disparut infuzorii.....si am renuntat la molly xipho etc. am ramas doar cu carasii si crapii.....
In ceea ce priveste curatenia...fluvalul 104 face toti banii....nu ramane nimik prin acvariu....
Inac odata multumiri tuturor!!

de curiozitate.... de ce ai deschis topic?....daca tu faci tot ce aveai de gand?..
plus ca asta cu ridicarea temperaturii nu ti-a sugerat nimeni in topic...plus canu ti-a sugerat nimeni ca ar fi vorba de infuzori.....deci repet:..de ce ai deschis topicul?...asa de plictiseala?
(hai ca m-am enervat)

aripel is here
aripel
Member

Joined: 04/10/2005 17:42:55
Messages: 232
Location: bucuresti
IP:
Offline

acum am vazut ca tre sa fac o precizare...nu tu ai deschis topicul...ci doar discutia despre acvariu tau ..dar in rest ce am scris mai sus ramane valabil

aripel is here
gabi_efi
Junior member

Joined: 10/02/2006 15:35:59
Messages: 31
Location: Bucuresti-Lujerului
IP:
Offline

aripel wrote:acum am vazut ca tre sa fac o precizare...nu tu ai deschis topicul...ci doar discutia despre acvariu tau ..dar in rest ce am scris mai sus ramane valabil

vroiam doar niste sfaturi ...inafara de ce stiam eu......cum am scris mai sus nu vreau sa lezez pe nimeni
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Apa
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com