[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Ajutor piese schimb Tetratec1200EX  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
Probi_
Junior member
[Avatar]

Joined: 07/09/2010 00:36:50
Messages: 69
Location: Targu-Mures, RO
IP:
Offline

Buna tuturor!
Stiu ca s-a discutat de filtrul extern de la Tetra model 1200EX mult si bine. Am folosit search si am gasit multe pareri de cat de bune / rele sunt. Personal am luat un Tetratec 1200 second care nu a mai fost folosit de ~ 4 luni. Cert e ca de o saptamana imi curge incontinuu. Si pe la O-Ring-ul mare dar mai ales pe la Hose Adaptor Unit (am primul model de HAU cu 1 singura garnitura pe cele 2 tuburi care intra efectiv in "galeata").
Dupa multe intrebari la Gogu' si la nevertebrate.ro si la profipet.ro si la Animal World am aflat cu stupoare ca nimeni nu are de unde sa-mi aduca un O-Ring si un Hose Adaptor Unit pentru Tetratec 1200EX. Pana si pe site-ul oficial de la Tetra apare "out of stock". Asadar... ce fac in continuare ? Am nevoie de cele 2 piese. Am incercat cu teflon pe la O-Ring, acela nu mai curge insa curge intr-o veselie pe la Hose Adaptor Unit. Am pus si teflon acolo, am pus si vaselina, am incercat sa schimb si garniturile acelea dar chiar nu am gasit in Targu-Mures asa ceva.

Intrebarea nr. #1:
Are cineva cumva printr-o coincidenta mirobolanta un Hose Adaptor Unit pentru Tetratec 1200EX si un O-Ring ? Sau stie cineva de unde sa fac rost de ele ? (de care ar fi dispus sa se desparta ?)

Intrebarea nr. #2:
Ce parere aveti de filtrul de mai jos ? Merita banii ? L-a folosit cineva cu succes? Mentionez ca l-as folosi la un acvariu de 140l ce se vrea a fi plantat sanatos si populat "mediu".
http://www.nevertebrate.ro/Filtru-Extern-Aqua-Pro-1?utm_source=shopmania&utm_medium=cpc&utm_campaign=direct_link

PS: Scuzati site-urile, in nici un caz nu vreau sa fac publicitate mascata.

Multumesc anticipat!

Est modus in rebus... Sol omnibus lucet.
[Yahoo!]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Ce parere ai de link-ul asta ? http://www.ebay.co.uk/itm/TETRATEC-EX-1200-TAP-UNIT-HOSE-ADAPTER-T703362-TH30659-/190839514600?pt=UK_Pet_Supplies_Fish&hash=item2c6eebe5e8

(pare a fi vechiul HAU deoarece exista un alt anunt care vinde noul HAU).

Iar despre alte filtre ... ia un Eheim si te poti concentra pe alte chestii

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
ERSINV
Junior member

Joined: 13/04/2012 23:25:05
Messages: 75
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Orice ar fi nu Aqua Pro, l-am inlocuit cu Sun Sun 1000l/h se gasesc si sunt ieftine (200-400lei-cele de 1400-2000l/h). Oamenii sunt multumiti de ele inclusiv eu (il am de aproximativ 1 luna).
Filtrele Aqua Pro au alte probleme mai grave decat Tetratec, cu statoarele si rotoarele Se opreste curentul se opreste si filtrarea. Nu ai garantie la nimic totul este consumabila la Aqua Pro.
Daca poti este de preferat un Eheim, dar unul bun este destul de costisitor.
Am auzit lucruri bune si de JBL.
Preturi bune la JBL, Eheim si Fluval gasesti in Hornbach. Daca ai drum la Brasov sa te uiti o sa ramai placut surprins. Poti sa-i suni de cei de la Hornbach Brasov sa-i intrebi daca au modelul X.
Tu stii ce buget ai si ce iti trebuie.
Ape limpezi .
laur.c
Junior member

Joined: 31/12/2010 02:21:30
Messages: 49
Location: Tulcea, Romania
IP:
Offline

Anul trecut am primit un Tetra 1200 cu probleme.
Am schimbat hose adaptor-ul, am gasit la Zoomania.
Si oringul mare. Peste tot am folosit vaselina pentru tevi pvc cu garnituri de cauciuc la montare.
Dupa toate astea tot curgea, am gasit scurgerea la pompa de amorsare.
Am demontat capacul, am lasat tot capacul cu pompa piston intr-un vas cu apa si otet peste noapte.
Montat totul la loc. Functioneaza impecabil.
Mai apare putina apa cind il amorsez.
Functioneaza de aproape un an fara nici o problema.
Pot spune ca e foarte bun, sunt multumit de el.
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com