[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Cozi si inotatoare tocite (zdrentuite) la carasi aurii  XML
Forum Index » Boli/tratamente
Author Message
florind
Junior member

Joined: 06/05/2005 07:37:19
Messages: 16
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Va salut!

Am si eu o problema cu niste carasi aurii (5) care au inotatoarele si voalurile cozilor tocite. Unii au si ceva solzi lipsa, insa alte simptome nu observ cu ochiul liber. Deunazi pe unul l-al gasit decedat. Problema am observat-o de vreo doua luni. De atunci parca cozile si inotatoarele se micsoreaza tot timpul.

Detalii: Acvariu 150L (cumparat cu capac cu neon si suport), vechime 2 ani (in actuala configuratie - nu am introdus pesti sau plante noi) plante artificiale, pompa de aer cu doua furtune pentru perdea de aer, filtru Pluval 204 (extern), substrat din nisip si pietris destinat acvariilor, temparatura apei 25 grade Celsius. Populatie: 2 Leucasius, 2 Hoplosternum, 2 Fossilis, 2 Sinodontis, 1 Scalar, 3 Trichogaster leeri, 1 molly si 5 carasi. Ca hrana le dau (o data pe zi) produse Tetra (fulgi si betigase sau bastonase plutitoare - ca nu stiu cum se numesc). Apa arata destul de bine, este limpede si curata, fara alge.

Alte detalii nu imi mai trec prin minte. Am si niste poze cu ei dar deocamdata nu stiu sa le postez. Daca ma lamuresc o sa o fac.

Daca cineva poate sa ma ajute cu un sfat (banuiesc ca este o boala sau o carenta a apei insa nu am teste) ii voi fi recunoscator.
[Yahoo!]
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Pai este foarte simplu.Tu ai o ciorba intr-o oala de 150 de litri.Ai prea multe specii de pesti.De ex fosilis sunt niste pesti agresivi si este foarte posibili ca de la ei sa fie problema.De fapt asta ar fi doar una din probleme , carasii trebuie tinuti singuri in bazin fara alte specii de pesti deoarece sunt mai domoli si sunt stresati de ceilalti.Trebuie sa te gandesti bine ce ai de gand sa faci , daca iti plac carasii ramai doar cu ei si dai restul pestilor , daca nu doneaza-i cuiva care are conditii pentru ei , caci altfel or sa moara unul cate unul.

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
florind
Junior member

Joined: 06/05/2005 07:37:19
Messages: 16
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Carasii nu-mi plac in mod deosebit, dar asa am "mostenit" acvariul. O sa incerc sa-i donez. Problema este ca nu prea vad pe nimeni dispus sa se incurce cu 4 carasi posibil bolnavi. Daca as putea sa-i fac sa-si revina poate ca as avea mai multe sanse sa le gasesc un stapan mai bun decat mine. Mie imi plac pestii "urati". Cu cat mai urati cu atat mai bine. As creste numai cat-fish (ancistrus, hoplo, pleco, fossilis, sinodontis, leucasius, etc.) . Apropo: care din speciile astea sunt "safe" pentru guppy?
[Yahoo!]
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Pai stiu ca fosilis sunt cei mai periculosi , hoplo slabe sanse sa fie periculosi iar restul speciilor nu am avut si nu stiu nimic despre ei.
Fosilis am avut 5 dar i-am dat pentru ca mi-au mancat inotatoarele la scalar si din cate am inteles de pe forum se dau cam la orice peste tinand cont ca ajung si la dimensiuni de 30 cm.In caz ca nu stiaia mai sunt si veninosi pe langa asa ca nu te sfatuiesc sa-i "mangai" vreodata.
Nu cred k sunt bolnavi carasii cel mai posibil e sa fie muscati de fosilis asa ca ai putea sa incerci sa-i dai la un pet shop sau ceva.
Cel mai bine ar fi sa faci acvariul doar cu sanitari ca sa nu mai ai probleme de genul asta.

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

florind wrote:O sa incerc sa-i donez.

florind wrote:Problema este ca nu prea vad pe nimeni dispus sa se incurce cu 4 carasi posibil bolnavi.
Vindeca-i si ii dai pe urma. Separa-i pina se pun pe "picioare" daca ai posibilitatea.

Poze: smilie ... Poze cu plante
 
Forum Index » Boli/tratamente
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com