[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
carasi  XML
Forum Index » Cyprinidae
Author Message
gogu
Junior member

Joined: 21/01/2006 11:17:52
Messages: 5
IP:
Offline

am un acvariu de 80 de litri, cam populat cu tot felul de specii si as vrea sa-i mai raresc putin.Vreau sa ramana carasii si inca ceva.Am 3 carasi
spuneti-mi cu ce se pot asocia carasii si cam cati incap?
mersi
Razvan M
Member
[Avatar]

Joined: 04/02/2006 16:59:14
Messages: 157
Location: Iasi
IP:
Offline

Dupa parerea mea .. daca ai vreo 6 carasi de marime medie.. pot incapea linstiti (am vazut acvariul tau si , nu prea e incarcat.. deci probabil ar incapea..)
Mai sunt notropisii (Notropis lutrensis) ... Uite aici o poza .. nu cresc mai mari de 7.5 CM deci cred ca ar fi potriviti pentru acvariul tau ...
[WWW] [Yahoo!]
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

gogu wrote:am un acvariu de 80 de litri.....Am 3 carasi
spuneti-mi cu ce se pot asocia carasii si cam cati incap?
mersi


daca-ti plac carasii, lasa-i numai pe aia si nimic altceva ... din punct de vedere pesti ...chiar ai putea sa incepi sa te gindesti pe care din ei sa-l dai, sa ramana doar 2..

"...cu ce se pot asocia carasii si cam cati incap.."
in acvariul ala destul de mic, NU TREBUIE sa se mai asocieze si cu altceva... iar ca numar incap oriciti, pina incep sa dea pe afara
asta ca ziceai ca sti de gluma..
saryi
Junior member

Joined: 15/01/2006 22:06:15
Messages: 33
Location: constanta
IP:
Offline

parerea mea ar fi sa amenajezi acvariul doar pt carasi daca iti plac cel mai mult si sa nu pastrezi decat 2 in cei 80l...care ar trebui sa fie de fapt minim 100l pt 2 carasi!
[Yahoo!]
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

gogu wrote:spuneti-mi cu ce se pot asocia carasii si cam cati incap?
mersi


Atat poate sa creasca un caras. Raspunsul il aproximezi deja, cred...


image

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Ne tot racim gura degeaba ca acvariile de 80 litri nu-s pentru carasi . Vazind poza asta e clar de ce acvarii au nevoie carasii. Si nu-mi spuneti ca traiesc si in acvarii mici. De fapt mor incet, nu traiesc.

Poze: smilie ... Poze cu plante
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

gogu wrote:spuneti-mi cu ce se pot asocia carasii si cam cati incap?

Carasii nu se mai asociaza cu nici un alt peste. Iar in 80l nu poti tine decit unul singur. Si nici scalari sa nu te gindesti sa tii intr-un bazin atit de mic.
Alege mai bine alti pesti - neoni, rasbora, conchonius - sunt pesti de cird, mici, zglobii, colorati. Daca vei tine vivipari, o sa te umpli de pui si iti vei supraaglomera acvariul si iarasi nu e bine. Asta daca vrei un sfat/parere.
gabi_efi
Junior member

Joined: 10/02/2006 15:35:59
Messages: 31
Location: Bucuresti-Lujerului
IP:
Offline

cu ce plante se mai pot asorta carasii...defapt vreau sa stiu ce plante pot sa pun in acvariu cu carasi inafara de cele de plastic
[Email] [Yahoo!]
pretender
Junior member
[Avatar]

Joined: 03/03/2004 22:38:51
Messages: 25
Location: Laslea 147
IP:
Offline

echinodorus merge sigur. conditia e ca pestii sa fie bine hraniti. au sa traga la inceput de ele dar se plictisesc si nu mai trag dupa un timp. eu am in acvariul meu 5 specii diferite si nu am probleme cu nici una. trebuie fixate radacinile cu pietre mai mari deoarece au prostul obicei de a scurma in substrat.

poti fi orice, oricine cu conditia sa te creada ceilalti
[Email] [Yahoo!]
GeorgeT
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 04/11/2003 16:48:21
Messages: 482
Location: Timisoara(Giroc)
IP:
Offline

gabi_efi wrote:cu ce plante se mai pot asorta carasii...defapt vreau sa stiu ce plante pot sa pun in acvariu cu carasi inafara de cele de plastic

echinodorus, anubias, criptocorine, nympheea, valisneria, ..... si multe altele, cu conditia sa le dai granule speciale de carasi (Tera sau serra)

Daca o pasarica ti-a soptit ceva.....atunci inseamna ca ai inebunit pentru ca pasarelele nu vorbesc !!
[Email] [Yahoo!]
bogayman
Member

Joined: 06/01/2006 23:39:01
Messages: 117
Location: Bucuresti, Berceni
IP:
Offline

Acum ca o alta mica intrebare la subiect: in 100x40x50 (~160L doar apa) intra 3 carasi?
bogayman
Member

Joined: 06/01/2006 23:39:01
Messages: 117
Location: Bucuresti, Berceni
IP:
Offline

bogayman wrote:Acum ca o alta mica intrebare la subiect: in 100x40x50 (~160L doar apa) intra 3 carasi?


Gata ... nu mai e nevoie de raspuns. Am aflat (merci Dolly).
Dolly wrote:Unui caras matur ii trebuie cam 50l de apa pe putin.

 
Forum Index » Cyprinidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com