[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Alge + acvariu la lumina  XML
Forum Index » Alge
Author Message
Razvan M
Member
[Avatar]

Joined: 04/02/2006 16:59:14
Messages: 157
Location: Iasi
IP:
Offline

Pentru ca tot este primul meu post pe acest forum, sa ma prezint.. ma numesc Razvan M si cam de 1 an sunt in domeniul peestilor si am niste intrebari...
In primul rand, in acvariu am alge care se depun pe plante si pe alea naturale, si pe alea artificiale...
Problema mea e ca acvariul sta intr-un colt de natura din casa mea , unde sunt si plante naturale .. etc.. (nu in acvariu , in afara lui) si nu pot sa nu las jaluzelele deschise pe timp de ... zi .. si vreau sa va intreb daca are ceva.. tinand cont ca razele soarelui nu sunt directe.. stand la bloc (etaj 1) am in fata mea alte blocuri care nu permit ca sa vina razele de soare, este doar lumina zilei care intra pe geam.. nu sunt raze ale soarelui (Nu stiu cum sa ma exprim, intelegeti voi)
Pe scurt nu vine lumina directa de la soare...
Acvariul este de 80 - 90 L si nu am nici un fel de curatator (melci negri, melci normali .. ancistrusi etc.) cu toate cam sa-mi iau .. acuma daca lumina indirecta a soarelui este daunatoare cum as putea rezolva treaba asta ?
Aa si am uitat sa precizez , este un oarecare curent in acvariu' deoarece am o pompa puternica... si am si neon ...
[WWW] [Yahoo!]
Razvan M
Member
[Avatar]

Joined: 04/02/2006 16:59:14
Messages: 157
Location: Iasi
IP:
Offline

Mersi !
Chiar ma gandeam ca eu schimb prea la 3 luni toata apa... un sfert la 3 saptamani cred ca e bine.. Apoi probabil, ca e si de la pesti.. sunt ceva.. dar sunt batrani si tin la ei, nu vreau sa-i dau , am sa-i las pana in ultimul moment.. (probabil ca nu o s-o mai duca mult )
Peste o ora plec in piata de animale si am sa iau vreo 2 melci .. (sper sa nu mi-i devoreze scalarii)
De azi am inceput "cura de slabire" (mai putina mancare la pesti)
[WWW] [Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Razvan M wrote:.. Apoi probabil, ca e si de la pesti.. sunt ceva..

Citi pesti ai?

Poze: smilie ... Poze cu plante
Razvan M
Member
[Avatar]

Joined: 04/02/2006 16:59:14
Messages: 157
Location: Iasi
IP:
Offline

Nu-ti zic ca te sperii smilie
5 scalari, 3 gurami albastrii ..
[WWW] [Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Mitica wrote:prea multe nutriente in apa.


Razvan M wrote:Nu-ti zic ca te sperii smilie
5 scalari, 3 gurami albastrii ..


Chiar vrei sa-i tii pina mor ca-s batrini ?

Renunta la ceva d-acolo ca nu-i bine.

Nu schimba un sfert din apa la trei saptamini. La citi pesti ai fa-o de doua ori pe saptamina. Da' nici asta nu te scuteste de a renunta la citiva.

Poze: smilie ... Poze cu plante
Razvan M
Member
[Avatar]

Joined: 04/02/2006 16:59:14
Messages: 157
Location: Iasi
IP:
Offline

Am sa incerc.. cu toate ca sansele is minime... este cineva care tine mult la pestii astia...
[WWW] [Yahoo!]
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

Razvan M wrote:Am sa incerc.. cu toate ca sansele is minime... este cineva care tine mult la pestii astia...

Tocmai asa poate reusesti sa vrajesti cineva-u` incercand sa-i explici ca daca tine la ei cu adevarat le trebuie o casa mai mare

SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
Razvan M
Member
[Avatar]

Joined: 04/02/2006 16:59:14
Messages: 157
Location: Iasi
IP:
Offline

Am incercat smilie
Poate totusi imi fac un acvariu mai mare si ii voi muta.. sper..
[WWW] [Yahoo!]
 
Forum Index » Alge
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com