[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
ciclare acvariu cu pestii in el  XML
Forum Index » Apa
Author Message
Misha
Junior member

Joined: 01/02/2006 22:49:58
Messages: 11
Location: Timisoara
IP:
Offline

pot face ciclarea cu 2 sanitari si un betta in acvariu tinand cont de faptul ca in aceeasi apa mi-au murit 5 peshtisori (zebra, guppy, xipho) ? eu cred ca au murit pentru ca nu am facut ciclarea apei si am bagat pestii in apa imediat ce i/am cumparat dupa care le/am schimbat apa extrem de des (de 3 ori in 4 zile)petru ca nu aveam filtru.
acum am filtru, incalzitor cu termostat, termometru, plante si vreau sa o iau de la capat. de data asta cu mai multe informatii.
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

Misha wrote:pot face ciclarea cu 2 sanitari si un betta in acvariu

Daca nu ai unde sa-i duci, da. Dar cu conditia sa nu mai cumperi altii daca iti mor si astia. Asteapta cele trei saptamani, pana se termina ciclarea, si abia atunci cumpara altii.

Misha wrote:mi-au murit 5 peshtisori (zebra, guppy, xipho) ? eu cred ca au murit pentru ca nu am facut ciclarea apei...

Sa fii sigur!

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
Misha
Junior member

Joined: 01/02/2006 22:49:58
Messages: 11
Location: Timisoara
IP:
Offline

In timpul ciclarii trebuie sa fac schimbul de 20% de apa in fiecare saptamana?
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

Din cauza ca ai deja pesti, da.
Schimburile saptamanale de 30% sunt mai eficiente pentru sanatatea acvariului.

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
Misha
Junior member

Joined: 01/02/2006 22:49:58
Messages: 11
Location: Timisoara
IP:
Offline

In primul rand vreau sa-ti multumesc pentru ajutor si sa mai adaug ca am facut ieri seara schimbul de 30% din apa. Betta-ul meu deja se simte mai bine, este mai jucaus si nu mai sta ascuns prin locuri intunecate.

Mai am o intrebare: eu am filtru care si oxigeneaza, trebuie sa am neaparat in acvariu plante naturale (stiu ca e mai recomandat si sanatos asa) dar am cumparat una si nu a facut radacini si e aproape pe duca. Asa cu plantele de plastic e mai usor ca pe alea doar le mai speli din cand in cand si sunt tot timpul verzi.
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

Plantele naturale nu au neaparat legatura cu aparatul care oxigeneaza apa. Poti sa ai... poti sa nu ai. In general, plantele naturale sunt mai recomandate decat cele de plastic pentru ca sunt mai frumoase si cresterea lor e o provocare pentru acvarist. Cu cat planta creste si se dezvolta mai frumos si mai armonios, cu atat reprezinta un motiv mai mare de mandrie pentru posesorul ei.
In vremea asta, cu plantele artificiale nu te poti mandri nicaieri, orice zero in acvaristica le poate "creste". Dar, e drept, nu iti dau batai de cap la fel de mari ca celelalte: neoane cu spectru special, timp de iluminat, fertilizanti, substrat, ajustarea periodica a frunzelor si tulpinii...

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
Misha
Junior member

Joined: 01/02/2006 22:49:58
Messages: 11
Location: Timisoara
IP:
Offline

In jurul ventuzelor(de cauciuc) ale incalzitorului se formeaza o chestie tare albicioasa si vascoasa. Nu se intinde prin acvariu decat daca o agit eu. Icalzitorul il am prins de peretele din spatele acvariului si ventuzele nu sunt bagate in nisip, din cauza ca substratul e mai inalt decat ventuza si nu imi mai sta incalzitorul bine. Ce poate sa fie?
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

Probabil ca e bioderma. Se formeaza deseori in acvariile "crude" sau pe obiectele inca necontaminate de nitrobacterii.
Baga cativa melci Helisoma (aia mici si negri). O papa in cel mult 2 zile.

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
Misha
Junior member

Joined: 01/02/2006 22:49:58
Messages: 11
Location: Timisoara
IP:
Offline

Melci nu as baga in acvariu, dar daca eu le tot spal (ventuzele) au sa fie vesnic "necontaminate" si o sa tot apara chestia asta alba?
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

Teoretic, da.
Incearca sa le aspiri zilnic cu un furtunel mai subtire (ca ala folosit la pompa de aer). Dupa care completezi apa scoasa.

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
Misha
Junior member

Joined: 01/02/2006 22:49:58
Messages: 11
Location: Timisoara
IP:
Offline

In fiecare zi mi se strange un fel de pojghita albicioasa (care retine si ceva din bulele de aer de la filtru) dar nu e foarte groasa. Daca o aspir a doua zi e la loc. Ce e?
E doar o problema de timp pina sa cicleaza acvariul sau o sa fie permanenta daca nu bag melci in acvariu? Mentionez ca sunt la a doua saptamana de ciclare.
Intros
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/02/2004 00:00:07
Messages: 823
Location: Bucuresti Titan
IP:
Offline

La ce perioada ar putea fi redusa ciclarea prin adaugarea de concentrate de bacterii denitrificatoare gen Sera nitrivec ?

Acei care cer minuni nu se indoiesc ca ei cer naturii intreruperea minunilor ei.
Misha
Junior member

Joined: 01/02/2006 22:49:58
Messages: 11
Location: Timisoara
IP:
Offline

Din pacate eu nu stiu, ca abia de 1 luna am acvariu. Dar cred ca am citit pe undeva ca pe la 2 sapt.
 
Forum Index » Apa
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com