[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
De ce imi mor pestii  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Maria212212
Unripe member

Joined: 04/05/2013 13:22:47
Messages: 3
IP:
Offline

Buna!Am un acvariu de 60 de litri cu 13 pesti ( 2 sanitari,1 sanitar galben ce curata geamul,1 peste negru,5 neoni,2 scalari pui,1 suforos peste rosu,1 peste zebra)
Inainte aveam 21 ... mi-a murit un sanitar ce il aveam de aproape 6 luni,un peste zebra a disparut,a murit un sanitar galben,filtrul a cazut pe un peste negru etc)
Acvariul are cateva plante naturale si 3 plante artificiale luate de la pet shop de ceva timp aprox 4 zile.Ma intreb daca plantele artificiale l e fac rau pestilor
Am filtru,am tratat apa inainte sa am pestii,pot verifica ph apei si daca este nevoie o fac,temperatura este data pe 27 de grade (nu stiu daca e o teperatura buna) apa binenteles ca o llas in sticle peste 48 de ore inainte sa o pun in acvariu,saptamanal schimb apa acvariului 25-30/100 din ea....
Pestii au mancare de tip fulgi si bobite
Vreau sa stiu cauzele pentru care unii pesti au murit....si de ce
Si cam cati pesti ar trebuii sa am la 60 l?
mihutady
Junior member
[Avatar]

Joined: 30/07/2012 13:16:53
Messages: 83
Location: timisoara
IP:
Offline

sunt multe cauze si multe necunoscute.

la prima impresie :
-zebrele sunt pesti de grup(tu ai 1)
-temperatura e cam mare,un 23-24 de grade e suficient.temeratura mare=oxigen mai putin
-plantele de plastic pune-le la gunoi
-scalarii(nu am crescut dar nu cred ca merg cu restul pestilor)
-etc,etc

eu pun apa direct de la robinet(dupa ce potrivesc temperatura) si este foarte ok.
in mare daca tot vrei sa stii cauzele pt.care mor pestii este faptul ca nu ai idee ce sa faci cu pestii dar cu timpul o sa inveti

This message was edited 1 time. Last update was at 04/05/2013 13:47:11

viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Salut,

Eu cred ca or sa continue sa moara pana ajung la vreo 7-8 pesti ...
Problema este ca sunt extraordinar de multi pentru un acvariu de 60L - cred ca ai putea sa-ti ii doar daca faci schimburi de apa la 3 zile cate 20L ... Din cauza ca erau extraordinar de multi si dadeai mancare cat sa-i saturi, calitatea apei a decauzut foarte foarte repede - filtrul fiind probabil insuficient sa faca fata resturilor atator pesti ..

Bacteriile din filtru preiau NH4-ul pe care il fac pestii si resturile de mancare in descompunere (NH4 este foarte toxic) si il transforma incet incet in No3 care nu mai e atat de toxic, dar tot trebuie sa schimbi macar 20L de apa pe saptamana ca sa te asiguri ca nici ala nu ajunge la cote mari.

Prin urmare ori mai dai din ei .. ori cumperi un filtru extern mare, unde ai o capacitate mai mare de filtrare (loc pentur mai multe bacterii). Totusi, tot nu se merita sa chinui pestii ... mai bine ai da scalarii (care sunt oricum nepotriviti pentru un acvariu asa mic) si ai ramane doar cu niste pesti mici (sa zicem maxim 15 neoni) sau ceva asemanator.

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
Maria212212
Unripe member

Joined: 04/05/2013 13:22:47
Messages: 3
IP:
Offline

Multumesc pentru sfaturi!
Am cumparat 2 pesti zebra (unu gri si altu rosu)
Si cred ca o sa ma opresc la acest numar de pesti
Chiar acuma schimb apa
Inteleg ca sunt mult pesti dar eu chiar nu vreau sa renunt la scalari am prins drag de ei mai ales ca sunt pui
Cat despre filtrarea apei o sa mai i-au un filtru

Dar chestia e ca temperatura nu poate fi reglata asa ca din cand in cand o mai scot din priza
Trebuie neaparat sa arunc plantele artificiale l GUNOI?Adica fac un rau asa mare pestilor?
Am scos o planta artificiala mai am 2
Mai am o intrebare
Chestia ala de pe ochiul pestelui molly (cel negru) ce ii face?
Clauss_72
Junior member
[Avatar]

Joined: 01/04/2013 13:32:37
Messages: 42
Location: Norway
IP:
Offline

Buna Maria, in primul rand la 60 l de apa raportul e urmatorul: 2 l de apa pe cm. de peste adica un peste de 4 cm x 2 l apa = 8 l de apa, Fa un calcul la cati pesti ai, si mai ales sa te gandesti ca acei pestisori vor creste, si atunci sa te ti probleme. scalarii gresit sa ii ti, un singur scalar are nevoie de 50 de litri de apa sa se simta bine si sa fie sanatos, deci la tine e clar suprapopulare, din acest motiv, exces de amoniac si nitrat = decesul pestilor, schimbul de apa ajuta dar nici prea des nu e bine sa fie facut, deci primordial este stabilirea nr. de pesti. si mare atentie la supraalimentare , mancare in exces = amonic = decesul pestilor. Caldura neaparat iti trebuie un incalzitor cu termostat, variatiile de temperatura duce deseori la socuri termice si boli urmate de . pompa de aer neaparat , la cati pesti ai lipsa oxigenului e acuta, si asta duce la imbolnavirea lor.

Bafta si ape limpezi

This message was edited 1 time. Last update was at 04/05/2013 19:09:31


Ce poti face astazi, lasa pe maine, ca poate nu mai trebuie facut!
[Yahoo!]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Problema cu scalarii este ca ei au nevoie si de inaltime pe verticala .. au niste aripioare pe care trebuie sa le foloseasca. Intr-un acvariu de 30cm inaltime nu sunt conditii optime de tinut, oamenii ii cresc in acvarii de la 50cm in sus inaltime a coloanei de apa - pentru ca devin pesti foarte inalti si daca nu au loc, nu se dezvolta cum trebuie.

Daca iei un filtru extern (musai cat mai repede) atunci poti sa tii mai multi pesti (fara sa moara) dar cu o observatie: in caz ca ti se opreste curentul cateva ore vara - daca sunt prea multi pesti (si mari) vor consuma foarte repede cantitatea de oxigen prezenta in apa - iar cum luciul apei e mic nu apuca sa se faca suficient transfer de oxigen cat sa ajunga la toti pestii. Ii poti gasi morti pe toti sau letargici.. De aceea se insista pe a nu supra popula acvariul. Adica poti sa mergi bine mersi cu ei asa, dar pana apare o problema..

Bafta cu schimbul de apa si filtrul extern .. asta ar trebui sa reduca incidentele, dar cum ziceam mai sus ... atentie

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
Maria212212
Unripe member

Joined: 04/05/2013 13:22:47
Messages: 3
IP:
Offline

Nu am acvariu de 30 cm ci de 40 de cm latime si lungime: 50 cm ;)
Am 60 de litri cu aproximatie mai mult sau mai putin
O sa mai i-au un filtru si ma ocup si de temperatura
Acum ca am facut greseala cu popularea acvariului asta e.... si aprox toti sunt adulti mai putin scalarii
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Pai daca este de 40 latime si 50 lungime, inseamna ca 60L = 40 * 50 * XX unde XX = 30 cm inaltime .. (scalarii au si aripioare care ii ajuta sa se deplaseze vertical doar - si pentru asta au nevoie de 50-60 cm inaltimea coloanei de apa).

Despre temperatura - nu e critica deocamdata, doar ca apa tine mai putin Oxigen cu cat este mai calda .. peste 32 de grade devine periculoasa si trebuie un bolborositor adaugat - doar ca sa creeze "virtual" o suprafata mai mare de schimb (bulele care se sparg sus).

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com