[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Ce sistem de iluminare folositi..  XML
Forum Index » Hardware
Author Message
YDarius
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/03/2010 04:49:44
Messages: 575
Location: Dubai - UAE
IP:
Offline

Am deschis acest topic pt a usura alegerea unui sistem de iluminat a celor care inca nu l-au achizitionat sau pt cei care doresc sa il schimbe. V-as ruga sa dati detalii despre brand, costuri, avantaje, dezavantaje.
Multumesc,
Darius.
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

AiSol Blue 4 lampi, fiecare lampa are cate 8 module a cate 3 leduri de 3w Cree (1 alb, 1 albastru, 1 albastru royal)

Avantaje - pot fi dimmate cele 3 canale (alb, albastru si albastru royal) separat, nu se incalzesc, nu produc multa
caldura, ledurile sint leduri Cree (calitate deosebita), pot fi dimmate cu un controller al producatorului sau pot
fi legate la un controller gen Profilux (dar si altele), se pot inseria mai multe lampi, mi se pare ca maxim 8

Dezavantaje - pretul destul de mare (in Europa sint cam cu 50% mai scumpe decat in State iar daca se achizitioneaza
din State transportul este destul de scump), nu are decat 3 canale de dimmare, in cazul in care se inlocuiesc
unele module cu altele cu alte culori de leduri (rosu, UV, verde etc.) nu pot fi dimmate independent, vor fi dimmate pe
unul dintre cele 3 canale,

O zi buna,
Dragos

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
Cristi
POKEMBER
[Avatar]

Joined: 02/04/2013 09:02:43
Messages: 1804
Location: Satu Mare
IP:
Offline

ATI Sunpower 6x39W.(fara dimmcomputer)

Calitate excelenta a sistemului(aici incluzand si reflectoarele care sunt "the best" in categoria aceasta).
Lampi T5 superbe ca si calitate si performanta.
Posibilitatea de a-ti face orice configuratie de neoane doresti.
Raport calitate/pret foarte bun.
Sistem de racire silentios.

La dezavantaje nu prea am ce sa trec,sincer,eu fiind foarte multumit de ea.Eventual lipsa dimmcomputer-ului la modelul meu,dar asta a fost optiunea mea asa ca nu stiu daca se incadreaza la dezavantaje.

Proiect /-/ FOWLR
[Yahoo!]
donpisote
Senior member
[Avatar]

Joined: 02/07/2010 21:51:25
Messages: 889
Location: BUCURESTI - BERCENI
IP:
Offline

Lampa HQI 70 W cu bec 20000k .

Din ca am vazut pana acum lumina halidelor este cea mai frumoasa lumina . Am vazut si leduri la cineva dar parca lumina halidelor are ceva special .

Dezavantajul este ca nu poate fi dimanta in comparatie cu ledurile iar puterile sunt oarecum standard si nu te poti juca cu puterea.

Unii spun ca produce caldura multa . Da se inclzesc dar nu am avut probleme cu incalzirea apei in acvariu . Aceasta este cea de a trei a lampa dupa DUPLA 2 X 70 si JEBO 2 X 150 W .

ACVARIUL MEU scape by @fanta
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Eu folosesc un Ai Sol Nano pentru acvariul de 30L.
Mi se pare faina din multe puncte de vedere (dimming, moonlight integrat si nu doar ca stau aprinse, ci incearca sa simuleze chiar luna plina, apoi mai putin, apoi luna noua etc; e foarte simplu de controlat spunand sunshine / sunset period) dar din pacate e modelul vechi (adica nu are wireless - vad ca se merge pe wireless acum), iar cu bratul ei a trebuit sa ma chinui ca sa-l pot fixa pe acvariu - e o improvizatie facuta - bratul e nashpa (dar asta se stie). Insa imi place si ma lasa sa ma joc cu puterile sa vad cum se comporta coralii / algele la mai multa lumina, la mai putina, etc.

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
Sebastian Costin
Alchimistu'

Joined: 02/03/2010 22:53:39
Messages: 2159
Location: Satu Mare
IP:
Offline

Eu folosesc chinezii
4x24W T5 HO cu tuburi Aquamedic.
In curand am sa fac un upgrade cu o a 2-a lampa cu 2x24W, So, in total 6x24w.
Tuburile ce le voi utiliza vor fi ATI

Evolution reef - Aquaforest
Picolino – Optiwhite cube - retras
 
Forum Index » Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com