[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Substart fertil si Fe  XML
Forum Index » Plante de acvariu
Author Message
Adrian Ionut
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 05/02/2004 14:24:13
Messages: 472
Location: Canada - Montreal
IP:
Offline

Am o intrebare la care nu prea am gasit raspuns... daca am substrat fertil - e vorba de Eco-Complete - care conform amblajului are 42ppm Fe, mai este necesar sa adaug Fe in forma lichida?
Am facut un test de Fe al apei si valoarea este de 0pmm... Sa inteleg ca fierul din substat va fi extras de radacini, dar ca NU va fi niciodata soubil in apa, asadar va fi necesar sa adug Fe sub forma lichida?

Merci,

Cauta si vei gasi, intreaba si ti se va raspunde. (oarecum din Biblie)
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ca la psiholog... raspunsul il ai si trebuie doar sa-l constientizezi
deci:
... fierul din substat va fi extras de radacini, dar ca NU va fi niciodata soubil in apa, asadar va fi necesar sa adug Fe sub forma lichida

Vezi ca unele tipuri de substraturi Eco-Complete maresc KH-ul GH-ul.


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
Adrian Ionut
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 05/02/2004 14:24:13
Messages: 472
Location: Canada - Montreal
IP:
Offline

Mai... nu am mai lucrat niciodata cu substraturi fertile, asa ca intreb si eu... stiind ca altii au trecut de mult pe unde sunt eu acuma

Acu daca tot te-am prins, da Eco-Completul meu creste KH-ul; fata celalalt acvariu in care am un KH de 4-5 si un pH care variaza intre 7.4 - 6.7 (dupa un schimb de apa si aditie de CO2) in acvariul nou valoarea KH-ului este cam de 8-9 la un pH de 7.6 - 8.2. Am gasit insa ca dupa 2-4 luni de zile valoarea KH-ului va scadea ceva (nu stiu exact cat). Stiu ca o astfel de valoare a KH-ului face ca riscul caderii pH-ului sa fie mai mic in cazul adaugarii de prea mult CO2, insa ma intreb daca valorile mele de pH si KH sunt OK sau ar trebui sa-mi fac planuri de a le reduce un pic... Nu mi-ar strica niste sfaturi, merci.

Cauta si vei gasi, intreaba si ti se va raspunde. (oarecum din Biblie)
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nu exista bun sau rau pentru KH. Depinde de ce vrei sa faci. Sunt pesti si plante de ape dure si altii de ape moi... Daca vei vrea sa scazi pH-ul trebuie sa treci pe apa de osmoza cu tot ce inseamna asta.


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
Adrian Ionut
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 05/02/2004 14:24:13
Messages: 472
Location: Canada - Montreal
IP:
Offline

Stiu lucrurile astea, le-am citit si bagat la cap... Ma gandeam insa sa "fur" ceva meserie de la "batrani"

Cauta si vei gasi, intreaba si ti se va raspunde. (oarecum din Biblie)
 
Forum Index » Plante de acvariu
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com