[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
hexamita?  XML
Forum Index » Boli/tratamente
Author Message
alcoor
Junior member

Joined: 06/11/2005 19:08:31
Messages: 73
Location: RM. Vilcea
IP:
Offline

azi dimineata am gasit 2 corry morti ii aveam de vreo 3 luni. nu prea au crescut in tot acest timp. am observat azi ca aveau cozile franjurate. deci: acvariu de 40 litri, filtru magi-200, incalzitor, ceva plante, 3 guppy,3 platy, 1 ancistru, 4 corry( acum numai 2, care spre deosebire de ceilalti s-au dezvoltat si par ok), ceva melci. va rog pareri si eventuale solutii. multumesc!
[Email]
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

Daca ne-ai da si valorile unor teste de apa ar fi si mai bine.
La cat timp schimbi apa si in ce proportie?

De obicei, cand mor cory (unii dintre cei mai rezistenti pesti exotici) e semn de mizerie acumulata in substrat, regiunea in care traiesc ei. Cozile franjurate indica ori apa acida, ori ca au fost "degustati" de melci dupa ce au murit.

Repet, efectuarea si notarea periodica a unui minim de teste chimice sunt actiuni absolut necesare pentru buna monitorizare a unui acvariu. Sunt - daca vrei o analogie - ca geamurile la un automobil: stii pe ce lume te afli si incotro te indrepti.

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
alcoor
Junior member

Joined: 06/11/2005 19:08:31
Messages: 73
Location: RM. Vilcea
IP:
Offline

din pacate in valcea nu gasesc teste pt apa. apa o schimb saptamanal cu sifonarea substratului.cu o seara inainte unul dintre ei se ridica spre suprefata cu coada inainte, chiar mi s-a parut curios pentru un corry ca facea eforturi sa se tina la fundul acvariului.
........................
am uitat sa specific ca shimb doar 10% din apa. acum am observat ca si o platy are coada franjurata, capetele inotatoarelor anterioare albite si inoata cu capul in jos.
[Email]
alcoor
Junior member

Joined: 06/11/2005 19:08:31
Messages: 73
Location: RM. Vilcea
IP:
Offline

a intins copita si platy care era bolnava. am inceput tratamentul cu metronidazol.
[Email]
 
Forum Index » Boli/tratamente
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com