[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Pietre de pe calea ferata  XML
Forum Index » Apa
Author Message
elrey
Junior member
[Avatar]

Joined: 29/12/2005 21:15:51
Messages: 23
Location: West Side
IP:
Offline

Treceam pe langa o cale ferata. si brusc m-a lovit ideea: Ce frumos ar arata niste pietroaie din alea negre atent alese pe langa niste echinodorusi de un verde crud, alaturi de niste xipho rosii...? (nu ma refer la folosirea lor exclusiv pe post de substrat... ci doar asa, vreo 2-3 de "gust")
Fiind un anti-kitschos, nu mi se pare ca nu ar arata natural sau ca ar da un aspect "manelistic" recipientului cu pesti. De aceea, inainte sa ma apuc sa car pietroaie, va intreb pe voi - doctorii in ale acvaristicii - daca ati putea sa ma indrumati spre un site, sau chiar sa imi spuneti ce stiti despre aceste pietre, de unde provin, "cam" ce contin, si cel mai important... daca le pot pune in acvariu.
Daca are vreo importanta, acvariu in care vreau sa le pun are urmatoarele caracteristici100 L, 1,08W/Litru, Co2. plante: Crypto, Echinodorus, Vallisneria, Sagittaria. pesti: ancistrus, cory, guppy, xipho, black molly)
Astept sugetii de la voi. Multumesc.

Some are wise, some are... otherwise!
[Yahoo!]
elrey
Junior member
[Avatar]

Joined: 29/12/2005 21:15:51
Messages: 23
Location: West Side
IP:
Offline

sper doar ca am postat unde trebuie... daca nu, rog pe un sus-pus sa imi mute topicul acolo unde isi are locul.

Some are wise, some are... otherwise!
[Yahoo!]
aripel
Member

Joined: 04/10/2005 17:42:55
Messages: 232
Location: bucuresti
IP:
Offline

eu stiu de pietre gri...nicidecum negre ...
vezi sa nu fie negre de la "gudronu" ala care se foloseste la cai ferate.....
in caz ca e vorba de ce stiu eu (cele gri, colturoase) nu cred ca este o problema daca le pui in acvariu.
daca imi aduc aminte chiar cineva de pe forum (nu spui cine ) avea la inceput in acvariu...si nu am auzit de vreo problema.....
mai asteapta si alte pareri....

aripel is here
BLeeD
Up In Smoke
[Avatar]

Joined: 23/09/2004 01:25:22
Messages: 677
IP:
Offline

cred ca e granit si e ok in acvariu din punctul meu de vedere. Ai grija sa le speli bine si sa nu aiba pete de ulei, motorina...

image
[Email]
elrey
Junior member
[Avatar]

Joined: 29/12/2005 21:15:51
Messages: 23
Location: West Side
IP:
Offline

Spalate bine, eventual fierte un pic, nu stiu daca ar dauna cu ceva. M-am gandit sa "sacrific" un pui de xipho si sa il bag vreo saptamana intr-un acvariu cu niste pietre de-alea. Daca un pui fragil de 2 saptamani nu crapa, atunci cred ca e OK sa il pun in acvariul mare. Sper ca nu e prea barbar. Mai astept pana maine, sa vad poate mai primesc raspunsuri.

cred ca e granit si e ok in acvariu din punctul meu de vedere. Ai grija sa le speli bine si sa nu aiba pete de ulei, motorina...


BleeD, si eu cred ca e granit.

Daca ochiu nu ma inseala, parca am vazut la galeria lui razvan ceva ce semana cu granitul, dar ceva mai marunt decat ce vreau sa bag eu.

Some are wise, some are... otherwise!
[Yahoo!]
aripel
Member

Joined: 04/10/2005 17:42:55
Messages: 232
Location: bucuresti
IP:
Offline

exact despre galeria lu' razvan vorbeam si eu

aripel is here
viviparu'
Senior member

Joined: 31/08/2004 20:19:34
Messages: 1131
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Ce e nasol este ca sunt colturoase iar pestii se pot rani in ele. Ar trebui cumva slefuite.

Oare unde vom gasi atatea intrebari pentru cate solutii avem?
[Email]
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

este granit..
ala de la mine era de la terasamentul de tramvai
o fi colturoase, dar pestii nu s-au ranit in ele, desi aveam corydoras..
uscate sunt gri, in apa datorita "udaturii" se mai inegresc putin
intr-adevar se pot vedea in primul "asa" din semnatura mea

A!! si nu te-as sfatui sa le iei DE LA CALEA FERATA!!!!!!!!!!!!!!!
ai sanse sa te bage la zdup pentru "sabotaj"... vorbesc serios!!!!!!!!!!!

daca gasesti o gramada de bolovani "ne pusa in opera" .. GRAMADA!!!!!!! poti sa iei, nu cred ca se supara nimeni,
INSA NU DE LA TERASAMENT!!!!
elrey
Junior member
[Avatar]

Joined: 29/12/2005 21:15:51
Messages: 23
Location: West Side
IP:
Offline

=> ca merg bagate cu pestii. pai atunci maine dimineata trag o fuga. Nu cred ca se pune problema "infractiunii", eu fiind din "satul" Lugoj, unde nu iti are nimeni treaba + ca de unde vreau eu sa le iau, nu trece nimeni si oricum ar fi exagerat sa patesti ceva din cauza unor pietricele.
razvan wrote:A!! si nu te-as sfatui sa le iei DE LA CALEA FERATA!!!!!!!!!!!!!!!
ai sanse sa te bage la zdup pentru "sabotaj"... vorbesc serios!!!!!!!!!!!

Nici nu m-am gandit ca e ilegal. Dar ca tot ai mentionat-o, sa stii ca o sa ma uit de vreo cateva ori in stanga si in dreapta, ba chiar si in spate inainte sa comit delictul. :bgun: :18: nu de alta... da poate mai ma gineste unu' care n-are de lucru...

Some are wise, some are... otherwise!
[Yahoo!]
 
Forum Index » Apa
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com