[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Recomandare compatibilitate pesti.  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
John
Junior member
[Avatar]

Joined: 04/05/2005 03:39:16
Messages: 62
Location: Bucuresti - Bucur Obor
IP:
Offline

Am 2 acvarii : unul de 40 L ..si unul de 100 L.Asta de 100 deabea l-am cumparat.
Am urmatorii pesti :
2 scalari 7-8 cm fiecare
3 carasei max 3 cm deci micuti
2 molii 3 cm de asemenea
4 sanitari micuti
1 xipho
2 gurami 6-7 cm
2 jandarmi micuti
1 beta micut
--------------------------------------
Intrebarea mea este ..fiindca evident ca vor fi stresati si in cel de 100 daca ii pun pe toti ,cum i-as putea distribui in cele 2 acvarii sa fie fericiti.
Multumesc anticipat
PS:ca bonus ca sa nu ziceti ca am prea multi pesti look : http://mrdiscus.bizland.com/sitebuildercontent/sitebuilderpictures/guppy0105.jpg

=-IN ROMANIA MAMA PROSTILOR E GRAVIDA PERMANENT-=
=- Carassius auratus Big FAN -=
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

Mi-au venit in minte 3 variante, dar situatia e destul de spinoasa: nu poti sa-i repartizezi pe toti in cele doua acvarii.

I-a varianta:
- 100l --> scalarii si sanitarii
- 40l --> xipho, moli si betta
- de dat --> caraseii, jandarmii si guramii

A II-a varianta:
- 100l --> caraseii
- 40l --> xipho, moli si 2 sanitari
- de dat --> ceilalti 2 sanitari, scalarii, jandarmii si guramii

A III-a varianta:
- 100l --> betta, xipho, moli, jandarmii, guramii si sanitarii
- 40l --> nimic
- de dat --> caraseii si scalarii

Precum vezi, scalarii si carasii nu au loc in 40 de litri. Cresc prea mari.
De asemenea, jandarmii nu pot fi pusi in 40 de litri pentru ca sunt pesti rapizi, care au nevoie de spatiu de inot.
Nu in ultimul rand, carasii nu pot fi asociati cu nici o alta specie din ce ai tu acolo, pentru ca sunt pesti de apa rece.

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
John
Junior member
[Avatar]

Joined: 04/05/2005 03:39:16
Messages: 62
Location: Bucuresti - Bucur Obor
IP:
Offline

Trist ce imi zici tu . Foarte trist.
De dat din ei...nu imi vine fiindca 1. am dat bani pe ei destul de mult,2.m-am atasat de ei.
Cand vor mai creste scalarii sau gurami sau carasii klar imi voi face unu cat biblioteca .Chiar imi pare rau ca nu am ales daca tot am dat 1,5 mil pe 100L ..ca nu am ales unul de 250 L..unde am dat 1,5 mai dadeam 500
Totusi singurul lucru de care sunt sigur e ca altii nu voi mai cumpara.

PS.Si totusi un cumnat are in acvariu de 35 L...2 scalari destul de mari si inca 4 carasi..mari,nu ca ai mei...si ii are de peste 1 an cel putin si totu e ok.(cel putin asa pare).Ma refer ca sunt sanatosi.
Acum ma gandesc ca si eu m-as simti mai bine intr-o vila insa ma adaptez si traiesc si in 2 camere o viata .Na ce comparatie fac si eu

=-IN ROMANIA MAMA PROSTILOR E GRAVIDA PERMANENT-=
=- Carassius auratus Big FAN -=
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Carasii sunt pesti domli si sunt stresati de alte specii.Sa tii scalari cu ei e crima mai ales daca scalarii sunt pereche si devin teritoriali.Oricum un scalar nu are loc singur in 35 de litri si daca mai are si carasi pe cap e chiar nasol.
Daca unii gresec nu inseamna ca toti trebuie sa faca la fel.Daca sunt mici si nu-ti vine sa-i dai mai strange bani si fa inca un acvaiu de 100 de litri.Sau unul mai mare.Daca nu eu zic ca e mai bine sa-i dai decat sa-i gasesti morti prin acvariu.Si astfel faci un acvariu cu scalari si unul cu , carasi.

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
John
Junior member
[Avatar]

Joined: 04/05/2005 03:39:16
Messages: 62
Location: Bucuresti - Bucur Obor
IP:
Offline

Johnny asta va fi klar...ca nu ii voi mai pune impreuna.Cred ca scalarii,sanitarii, gurami si jandarmii ii voi pune in cel de 100,iar in cel de 40 vor ramane caraseii, 2 sanitari si 2 molly.
Scalarii sunt foarte sociabili insa foarte lenti..puturosi rau :-) .Pana acum nu am separat decat un betta care l-am prins ca era infipt in coada de la un scalar.
Asta pana o sa mai creasca cei mici.Apoi e evident se vede ca trebuie sa imi iau un acvariu de minim 250L.Mama mama si mi-am mai pus si contoare la apa
Caraseii sunt febletea mea,asa ca la ei nu voi renunta niciodata.

=-IN ROMANIA MAMA PROSTILOR E GRAVIDA PERMANENT-=
=- Carassius auratus Big FAN -=
g.g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/08/2002 04:30:55
Messages: 1728
Location: Bucuresti
IP:
Offline

John wrote:
PS.Si totusi un cumnat are in acvariu de 35 L...2 scalari destul de mari si inca 4 carasi..mari,nu ca ai mei...si ii are de peste 1 an cel putin si totu e ok.(cel putin asa pare).Ma refer ca sunt sanatosi.


Asta nu inseamna ca el a procedat cum trebuie. smilie

Just for fun!
www.REEF.ro
[WWW]
John
Junior member
[Avatar]

Joined: 04/05/2005 03:39:16
Messages: 62
Location: Bucuresti - Bucur Obor
IP:
Offline

g.g wrote:
John wrote:
PS.Si totusi un cumnat are in acvariu de 35 L...2 scalari destul de mari si inca 4 carasi..mari,nu ca ai mei...si ii are de peste 1 an cel putin si totu e ok.(cel putin asa pare).Ma refer ca sunt sanatosi.


Asta nu inseamna ca el a procedat cum trebuie. smilie


De asta nu ma indoiesc..tocmai de asta nu ii las sa se chinuie si am mai achizitionat inca 1 acvariu.Pacat ca nu am spatiu sa imi iau unul imens.

=-IN ROMANIA MAMA PROSTILOR E GRAVIDA PERMANENT-=
=- Carassius auratus Big FAN -=
tyamathis
Junior member
[Avatar]

Joined: 19/04/2005 23:05:01
Messages: 16
Location: Iasi
IP:
Offline

:o carasi + scalari + betta???? :ycard:
frumos ghiveci.....

image
[Yahoo!]
John
Junior member
[Avatar]

Joined: 04/05/2005 03:39:16
Messages: 62
Location: Bucuresti - Bucur Obor
IP:
Offline

Mda..imi dau seama ca am facut un ghiveci..insa asa e la inceput.
Deja cand se face ciclarea la cel de 100 o sa separ scalarii de carasei.
Acum incerc sa indrept din greseala.

=-IN ROMANIA MAMA PROSTILOR E GRAVIDA PERMANENT-=
=- Carassius auratus Big FAN -=
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

John wrote:.Pana acum nu am separat decat un betta care l-am prins ca era infipt in coada de la un scalar
.
Ai grija cu betta, ca ciupeste tot ce le flutura prin fata ochilor...pentru simplul motiv ca are ii confunda pestii cu aripiare lungi cu hrana vie...
John wrote:.Caraseii sunt febletea mea,asa ca la ei nu voi renunta niciodata.

Din pacate, carasii sunt vinduti ca fiind printre pestii ideali pentru un incepator, dar este exact invers...
John
Junior member
[Avatar]

Joined: 04/05/2005 03:39:16
Messages: 62
Location: Bucuresti - Bucur Obor
IP:
Offline

Gata i-am separat ..daca o fi bine ..nu cred ca parerea mea ca e cea mai buna solutie.

In cel de 40 : 3 carasei , 2 molly si 2 pui de sanitar.
In cel de 100 : 2 scalari,2 gurami si 2 jandarmi.

=-IN ROMANIA MAMA PROSTILOR E GRAVIDA PERMANENT-=
=- Carassius auratus Big FAN -=
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

John wrote:
In cel de 40 : 3 carasei , 2 molly si 2 pui de sanitar.
In cel de 100 : 2 scalari,2 gurami si 2 jandarmi.

E ceva mai bine, dar ai nevoie de acvarii pe masura dimensiunii pestilor. Grabeste-te - carasii au un ritm de crestere rapid si in curind se vor lovi unii de altii in 40l. In plus, nu stiu cit sunt de incitati de compania celorlati 4...
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com