[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Va rog frumos...este urgent...ajutati-ma!  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
baldoros
Junior member
[Avatar]

Joined: 02/02/2013 17:04:11
Messages: 71
Location: Pitesti
IP:
Offline

Trebuie sa trimit un acvariu cu tot cu pesti prin curier rapid din pitesti in ploiesti.Acvariul are 25 litri si pestii..sunt mai multi: carasi scalari...neoni sanitari betta
Intrebarea mea este:In ce sa pun pestii ca sa nu moara in timpul transoprtului.Va rog frumos ajutati.ma
Multumesc anticipat!
[Email] [Yahoo!]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Pestii pune-i intr-o punga rezistenta, jumatate umpluta cu apa, jumatate cu aer (foarte important sa aiba aer) si legata bine (etans).
Punga o pui intr-o cutie, invelita in ziare, chiar si niste folie cu bule, caci seara se face racoare.


LE: Daca sunt multi pesti, evident ca nu ii pui pe toti intr-o singura punga. Imparte-i incat sa nu stea prea inghesuiti si sa le ajunga oxigenul.
Stiu ca exista si niste pastile care elimina oxigen in apa.

This message was edited 1 time. Last update was at 10/04/2013 21:46:26


Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
baldoros
Junior member
[Avatar]

Joined: 02/02/2013 17:04:11
Messages: 71
Location: Pitesti
IP:
Offline

Eu ma gandeam sa ii pun in 2 bidoane de 5 litri.Si le dau o gaura mica in capac ca sa aiba aer.
[Email] [Yahoo!]
jjojjo
Member
[Avatar]

Joined: 09/12/2012 21:27:03
Messages: 209
Location: Pitesti
IP:
Offline

mai ai pesti de dat?
[WWW] [Yahoo!]
baldoros
Junior member
[Avatar]

Joined: 02/02/2013 17:04:11
Messages: 71
Location: Pitesti
IP:
Offline

Nu mai am,imi pare rau!
[Email] [Yahoo!]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

In bidoane de 5 litri e ok. Sunt mai rezistente si mai mari.
Gaura in capac insa nu mi se pare o idee buna, pentru ca nu stii cum manipuleaza cei de la curier coletul si ti-l intorc cu gaura in jos...si-atunci iti fac o bucurie.

Lasa bidoanele fara gaura, inchide bine capacele, trage cateva straturi de folie alimentara peste capac, ca sa nu se desfileteze si sa fie inchis etans. Lasa jumatate de bidon cu aer.
Cred ca e de ajuns. Ca sa fii mai sigur, ia si niste pastile de care ti-am amintit.


LE: Nu da mancare la pesti in ziua transportului si as zice nici cu o zi inainte. Asa elimini fecalele din ecuatie, ce ar putea vicia calitatea apei.
Nu stiu daca face o mare diferenta, insa eu asa as proceda.

This message was edited 1 time. Last update was at 10/04/2013 22:50:59


Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Dragos Matei
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 19/03/2013 14:17:07
Messages: 487
Location: Jiuleshti-City, Bucares'
IP:
Offline

salut!
daca destinatarul poate sa-i ridice personal, stabiliti in asa fel incat, sa folosesti o cursa directa gen tren sau autocar, stiu ca peste tot sunt curse directe de microbuze intre orase, soferii fac un ciubuc cu chestia asta iar animalele nu au de suferit ...

Forever Two Wheels !!!
[WWW]
baldoros
Junior member
[Avatar]

Joined: 02/02/2013 17:04:11
Messages: 71
Location: Pitesti
IP:
Offline

Multumesc pt sfaturi!
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com