[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Cel mai agreat substrat?  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
John
Junior member
[Avatar]

Joined: 04/05/2005 03:39:16
Messages: 62
Location: Bucuresti - Bucur Obor
IP:
Offline

1.Care este cel mai "agreat" substrat care se pune in acvariu? In care pestii sa se simta bine.Sa fie fin...mai mare...etc. ce recomnadati pentru 100L sa zicem ca e un acvariu mediu.
2.Exista si vreun substrat alb? Pietris alb? Daca da cum se numeste si unde se poate gasi.Fiindca sincer sunt foarte dezamagit de ce se gaseste prin piete..ma refer ca mai mult ca sigur astia iau pietrisul din constructii si nici macar nu il dezinfecteaza bine. prima teapa..in prima zi de instalare a acvariului..am luat pietris din obor ..si desi l-am spalat io in 5 ape..a 2-a zi era acvariul negru.Acum m-am invatat cand iau pietris..il fierb si il dau prin 100 de ape..doamne cata mizerie poate sa iasa din el. smilie

=-IN ROMANIA MAMA PROSTILOR E GRAVIDA PERMANENT-=
=- Carassius auratus Big FAN -=
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

1. Depinde de pesti... Poti folosi nisip din constructii, pietris, pietris+nisip, etc
2. De vrei substrat alb? In general se foloseste substratul de culoare inchisa - pune mai bine in evidenta culorile pestilor.
Chestia cu dezinfectatul...chiar te asteptai sa faca cineva asa ceva? :o Si apoi, nu e nevoie sa fie fiert si dezinfectat, ci doar spalat pina iese mizeria din el.
g.g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/08/2002 04:30:55
Messages: 1728
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Vulcanit, Terralit - Aqua-Medic
Floredepot - Sera

daca vrei sa fii adevarat

Just for fun!
www.REEF.ro
[WWW]
viviparu'
Senior member

Joined: 31/08/2004 20:19:34
Messages: 1131
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Daca vrei pietris alb aveau la un moment dat la magazinul din Moghioros. Culoarea substratului trebuie s-o alegi functie de culorile pestilor din acvariu astfel incat substratul sa le potenteze culorile nu sa le estompeze sau sa le anihileze.

Oare unde vom gasi atatea intrebari pentru cate solutii avem?
[Email]
fipilica
Senior member
[Avatar]

Joined: 04/03/2004 10:52:05
Messages: 609
Location: Brasov, Calea Bucuresti nr. 106
IP:
Offline

viviparu'"]Culoarea substratului trebuie s-o alegi functie de culorile pestilor din acvariu astfel incat substratul sa le potenteze culorile nu sa le estompeze sau sa le anihileze.[/quote:dc4cb431e7 wrote:
Cred ca ar fi o idee buna dc am avea un thread separat bazat pe tema asta ce spuneti ? Poate cu ceva exemple de pe net sau de acasa

...
[Yahoo!] [MSN]
BLeeD
Up In Smoke
[Avatar]

Joined: 23/09/2004 01:25:22
Messages: 677
IP:
Offline

pietris alb -> in Cismigiu
pietris din ala micutz de rau -> in parc la Eroilor
Ala de la Eroilor rulz :sic:

*Ai grija sa nu bagi pietris de dimensiuni mai mari decat un bob de mazare. Am avut eu unul mai maricel si era chinul dreacu cu el, se baga mizeria pe sub pietre si nu puteam s-o scot

image
[Email]
Iskebible
Member
[Avatar]

Joined: 03/03/2005 19:32:17
Messages: 145
Location: Bucuresti, Balta
IP:
Offline

Pai si ce fac ma duc cu galeata in parc si iau pietrisu de acolo, alergat fiind de jandarmi?

eu si mintea mea cea de pe urma!
"Me little site"
[Yahoo!] [MSN] [ICQ]
BLeeD
Up In Smoke
[Avatar]

Joined: 23/09/2004 01:25:22
Messages: 677
IP:
Offline

Faci sport !

image
[Email]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com