[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Problema la discusi  XML
Forum Index » Boli/tratamente
Author Message
bozeta
Member
[Avatar]

Joined: 13/02/2004 21:38:03
Messages: 264
Location: Iasi
IP:
Offline

Problema este urmatoarea: perechea de discusi avea pui in varsta de de 16 zile si depusese din nou cu 2 zile inainte.Puii fiind aproape independenti(mancau artemia) i-am separat.Probabil ca manopera a fost cam stresanta pt parinti desi sunt obisnuiti cu prezenta mainilor mele in acvariu.
Urmatoarea zi au eclozat larvele dar nu au avut grija de ele, toti erau morti la baza placutii de depunere.
De aici incepe problema.Ambii discusi au acceptat mancarea dar se ascundeau intr-un colt din acvariu si din cand in cand incercau sa se scuture si se frecau de plante.
Am crecut temperatura, am schimbat apa si am monat un fluval 204 la bazin, cu care au mai fost obisnuiti ( poate acest lucru a amplificat stresul)
Am pus doza indicata pe prospectul de mycopur si am adaugat sare ( ma gandeam la o micoza sau o protozooza deoarece epiderma pestilor era sensibilizata in urma hranirii puilor)
Dupa acest tratament femela si-a mai revenit dar masculul face in continuare miscari bruste( scoate niste pocnituri cand loveste apa) parca ar da sa se scarpine.
Perechea a depus aseara din nou iar masculul a fecundat icrele.
Toata treaba s-a declansat in urma cu o saptamana.
Astept opinii.

foto1 , masculul (in spate) care adopta aceiasi pozitie cu aripioarele stranse si in momentul de fata
[Yahoo!] [ICQ]
RaresLuc
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/01/2006 14:34:19
Messages: 711
Location: Sibiu
IP:
Offline

Dupa ce ti-au depus odata si au avut si grija de o tura de pui trebuia sa le scoti placuta de depunere si sa-i lasi fara sa mai depuna vre-o luna sau doua sa se refaca. Dupa o serie de pui parintii sunt foarte stresati si nu e bine sa-i lasi sa mai aiba grija de inca o serie pentru ca s-ar putea sa-ti si moara!
Plus de asta tu ai mai si schimbat o gramada de chestii fara sa stii sigur ce au. Asta s-a adaugat la stresul de la pui:
bozeta wrote: Am crecut temperatura, am schimbat apa si am monat un fluval 204 la bazin, cu care au mai fost obisnuiti ( poate acest lucru a amplificat stresul)
Am pus doza indicata pe prospectul de mycopur si am adaugat sare

Foarte multe schimbari. Trebuia sa o iei mai usor.
[Email]
bozeta
Member
[Avatar]

Joined: 13/02/2004 21:38:03
Messages: 264
Location: Iasi
IP:
Offline

RaresLuc wrote:Dupa ce ti-au depus odata si au avut si grija de o tura de pui trebuia sa le scoti placuta de depunere si sa-i lasi fara sa mai depuna vreo luna sau doua sa se refaca. .

Daca le scot placuta depun oricum pe sticla acvariului.
Oare sa separ masculul de femela pentru o perioada?
Astept si alte pareri.
Mersi!
[Yahoo!] [ICQ]
RaresLuc
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/01/2006 14:34:19
Messages: 711
Location: Sibiu
IP:
Offline

Sa nu separi perechea ca le faci si mai rau.
Ca sa nu-ti mai depuna scade temperatura pe la 23-24 de grade, si scoate si placuta. La temperatura asta parintii se simt bine insa nu mai au conditii de depunere.
Nu e neaparat sa-i tii la temperatura asta o luna. Poti sa mai cresti temperatura pana cand vezi ca dau iarasi semne de depunere: aici te opresti, si-ti stabilesti un prag astfel incat sa se simta si pestii cat mai bine dar sa nu poata depune.
Parerea mea este ca sub 26 de grade nu depun.
[Email]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

bozeta wrote:Urmatoarea zi au eclozat larvele dar nu au avut grija de ele, toti erau morti la baza placutii de depunere.

Daca au murit larvele dupa ce au eclozat cred ca apa a fost toxica ....... n-ar fi trebuit sa moara chiar daca au fost neglijate de catre parinti.

Poze: smilie ... Poze cu plante
bozeta
Member
[Avatar]

Joined: 13/02/2004 21:38:03
Messages: 264
Location: Iasi
IP:
Offline

Aseara au eclozat larvele doar femela avea grija de ele...acum dimineata nu am mai vazut nici una..cred ca lea mancat pentru ca nu erau moarte prin acvariu.
C e sa fac de acum....sa le cresc temperatura/scad ?(momentan sunt 29 de grade in acvariu)...masculul este in continuare cu aripioarele stranse si se freca de plante( are un exces de mucus).......sa fie apa de vina.
Nu am nici o idee.
Astept in continuare opinii , in special de la cei care au discusi.
[Yahoo!] [ICQ]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

bozeta wrote:C e sa fac de acum....sa le cresc temperatura/scad ?(momentan sunt 29 de grade in acvariu)...masculul este in continuare cu aripioarele stranse si se freca de plante( are un exces de mucus).......sa fie apa de vina.

Io n-as creste temperatura. S-ar putea sa se inmulteasca parazitii aia de pe piele (daca despre asta e vorba).
Am mai avut probleme asemanatoare si le-am rezolvat cu sare - 4-5 grame/litru. Adultii rezista la o astfel de concentratie daca pui sarea treptat.


Sper sa nu fie vorba de chestia aia la care nici nu stiu cum ii spune :paperbag: si mi-a decimat cindva discusii. Corpu' pestelui arata ca o harta. Le trecea cu Tetraciclina - 1 capsula la 30-40 litri.

Poze: smilie ... Poze cu plante
 
Forum Index » Boli/tratamente
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com