[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
tulburel  XML
Forum Index » Alge
Author Message
hans
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/10/2002 16:30:47
Messages: 612
Location: BUCURESTI
IP:
Offline

Salut. De doua saptamani am patit-o: mi s-a tulburat apa din acvariu.
Parametrii apa: ( la fel in aceste doua saptamani, la fel de vre-un an )
PH: 7,5
KH: 7-10
GH: 4
NO2: 0
NO3: 5

Ceva detalii despre bazin: Dimensiuni: 1500/600/600 mm, aprox 400l apa net, schimb apa la picatura aprox 50 l/zi ( trecuta prin filtru cu corp dublu -
de bumbac si de carbune activ ), filtrare cu fluval4, plante - multe, pesti: 6 scalarei si ceva ramasite de characide - vre-o 6, 1 lera care nu se da prinsa, 3 xifo, 2 corry, 4 ancistrusi, 1 labeo bicolor, 5 SAE.
CO2 - aprox 3 bule/sec, lmina: 288 W combinatie tld930 cu osram flora.

Prima data am stins lumina complet timp de 1 saptamana - nimic.Dupa o saptamana am inceput cu H2O2 - de doua ori pe zi cate 80 ml si am aprins lumina. Nici o schimbare dupa alta saptamana de tratament cu H2O2.

Am atasat ceva poze:

image

image

Are cineva vre-o idee ce sa mai incerc ?

Multumesc
rally
Junior member
[Avatar]

Joined: 05/10/2005 08:35:10
Messages: 41
Location: galati
IP:
Offline

cand eu am patit asa, doar hipermanganatul de K m-a salvat.
in doua-trei zile s-a limpezit.
problema este ca nu-l mai primesti usor la farmacie...ca cica nus-ce legatura are cu nus-ce DROG!!!

aceasta a fost solutia care la mine a mers.
RaresLuc
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/01/2006 14:34:19
Messages: 711
Location: Sibiu
IP:
Offline

Si eu am avut problema asta si tot hipermangan de potasiu am folosit.
S-a rezolvat in vre-o saptamana cand a disparut si culoarea rosiatica a apei!
Hipermanganul e un oxidant puternic, deci poti sa incerci si cu altceva, albastru de metil de exemplu.
[Email]
fishtecine
Member
[Avatar]

Joined: 19/08/2005 21:18:47
Messages: 298
Location: Bucuresti, Mall Vitan
IP:
Offline

Si eu m-am batut cu chestia asta de la inceputul anului incoace si tot nu e 100% rezolvat. Era setup nou, deci neciclat. In disperare de cauza dupa ce am epuizat toate metodele biologice, cu ceratopteris, salcie, schimbat moderat de apa 15% zilnic si bezna 2 zile am cumparat un sterilizator UV. Dupa primele 2 zile nici o diferenta notabila. Si atunci am trecut la 25-30% schimb de apa zilnic si am dat debitul la filtru mic de tot ca apa sa stea cat mai mult in sterilizator. Dupa 2 sapt aproape a trecut. Dar eu nu aveam pesti acolo, la tine e mult mai complicat din cauza asta.

Parerea mea e ca schimbul masiv de apa sustinut a fost solutia si nu sterilizatorul pe care probabil am aruncat banii degeaba. Ar trebui sa gazduiesti pestii la cineva pana se rezolvi problema.

Din trecut
[Email]
hans
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/10/2002 16:30:47
Messages: 612
Location: BUCURESTI
IP:
Offline

Am terminat si cu H2O2. Am schimbat filtrele(aquador) - erau cam vechi. Cu ocazia asta am constatat ca si apa de la chiuveta este tulbure. Nu cred ca am ce sa-i fac ... decat poate schimbari masive de apa tratata cu ceva gen aqua-safe. O sa incerc in week.
Multumesc pentru raspunsuri.
Intros
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/02/2004 00:00:07
Messages: 823
Location: Bucuresti Titan
IP:
Offline

Hans, nici eu nu am idei la problema ta, dar voiam sa te intreb (stiu ca ai plante sensibile) ai avut probleme cu plantele la trat cu H2O2?

Acei care cer minuni nu se indoiesc ca ei cer naturii intreruperea minunilor ei.
hans
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/10/2002 16:30:47
Messages: 612
Location: BUCURESTI
IP:
Offline

INTROS wrote:Hans, nici eu nu am idei la problema ta, dar voiam sa te intreb (stiu ca ai plante sensibile) ai avut probleme cu plantele la trat cu H2O2?


Nu. Sau nu am observat. E drept ca au cazut foarte multe din frunzele de la proserpinaca dar numai din cele vechi. In rest pare totul ok. Acum am schimbat filtrele de la instalatia de schimbat apa si-i bag schimburi mai mari de apa...daca pana in week nu se rezolva => apa statuta + aquasafe.
hans
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/10/2002 16:30:47
Messages: 612
Location: BUCURESTI
IP:
Offline

Am reusit sa scap de porcaria aia Am tinut bazinul inca 5 zile fara lumina si schimb de apa cam 40-50 % din volum.
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

Bravo ma...gand la gand cu bucurie, chiar vroiam sa te mai sun azi sa iti mai vin cu o solutie...da` las` ca e bine ca s-a rezolvat.

Acum citind titlul inteleg ca aveam chiar doua solutii ...trebuia sa-l tragi la sticla ca eu asa fac cu tulburelu` dupa ce s-a mai limpezit

SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
fishtecine
Member
[Avatar]

Joined: 19/08/2005 21:18:47
Messages: 298
Location: Bucuresti, Mall Vitan
IP:
Offline

Super!
Plantele tale cum arata dupa cele 5 zile de bezna? Proserpinaca, tonina, glosso?

Din trecut
[Email]
hans
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/10/2002 16:30:47
Messages: 612
Location: BUCURESTI
IP:
Offline

fishtecine wrote:Super!
Plantele tale cum arata dupa cele 5 zile de bezna? Proserpinaca, tonina, glosso?

5 zile de bezna in ultima saptamana, dar au avut f mult de suferit ....
- tonina se pare ca-i cea mai afectata - frunzele noi sunt ingalbenite, sper sa nu io pierd
- glosso a inceput sa rugineasca ( frunzele mai vechi ) si sa o ia in sus ... dar in principiu e ok.
- proserpinaca e mai verde si si-a cam pierdut din frunzele mai batrane
- uruguaensysul ( rosu si verde ) este destul de afectat iarasi - frunze galbene, etc.
Mare mirare cu ammania - e ok. A mai crescut in aceasta perioada.
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

hans wrote:Am reusit sa scap de porcaria aia Am tinut bazinul inca 5 zile fara lumina si schimb de apa cam 40-50 % din volum.
Spre consolarea ta si sarcofagu' meu e sub stapinirea zeului intunericului de vreo doua zile .

Care ne-ati blestemat acvariile ?

Poze: smilie ... Poze cu plante
hans
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/10/2002 16:30:47
Messages: 612
Location: BUCURESTI
IP:
Offline

MARELE ALB wrote:Spre consolarea ta si sarcofagu' meu e sub stapinirea zeului intunericului de vreo doua zile .

Nu-i nici o consolare .....
MARELE ALB wrote:
Care ne-ati blestemat acvariile ?

...de asta tu ar trebuii sa te ocupi si sa raspunzi ca atare ... lacuste, ploaie de meteoriti si tot tacamul
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

MARELE ALB wrote:

Care ne-ati blestemat acvariile ?

Pai de, Marite Faraon...se mai intoarce roata... ) Aia de i-ai "blestemat" or fi pus mina de la mina de vreun acatist ceva, si iacata rezultatul. :sic:
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Hans wrote:ar trebuii sa te ocupi si sa raspunzi ca atare ... lacuste, ploaie de meteoriti si tot tacamul


Dolly wrote:Pai de, Marite Faraon...se mai intoarce roata... ) Aia de i-ai "blestemat" or fi pus mina de la mina

Las' ca-l prind io p-ala cu blestemu' ....... si cind mi-oi pogori asupra impricinatului toata cooltura™ mea blestemateasca ....... il blestem sa raspunda la toate posturile anapoda dddaaa pppaaa forum ....... pin-o sa se roage sa-i dau lacuste sau ploaie de meteoriti .......

Poze: smilie ... Poze cu plante
canadezu
Member
[Avatar]

Joined: 24/02/2006 08:18:36
Messages: 155
Location: Vancouver BC Canada
IP:
Offline

Sunt doar curios ce cantitate de lumina ai la bazinul asta?
Poti sa dai si temperatura de culoare?
hans
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/10/2002 16:30:47
Messages: 612
Location: BUCURESTI
IP:
Offline

canadezu wrote:Sunt doar curios ce cantitate de lumina ai la bazinul asta?
Poti sa dai si temperatura de culoare?


Pai am 5 tld830/36W si 4 osram flora/36 W.
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

hans wrote:
canadezu wrote:Sunt doar curios ce cantitate de lumina ai la bazinul asta?
Poti sa dai si temperatura de culoare?

... si 4 osram flora/36 W.


@canadezu poate ne spui tu temperatura de culoare la osram flora/36 W ca la noi "bajetii" de la osram nu au catadixit...

SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

hans wrote:
MARELE ALB wrote:Spre consolarea ta si sarcofagu' meu e sub stapinirea zeului intunericului de vreo doua zile .

Nu-i nici o consolare .....

Zeul intunericului si-a facut datoria ....... a crapat nenorocirea aia dddaaa alga si la mine .

Poze: smilie ... Poze cu plante
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Sandu wrote:
@canadezu poate ne spui tu temperatura de culoare la osram flora/36 W ca la noi "bajetii" de la osram nu au catadixit...

Da' chiar asa...poate la voi, in Canada, sunt mai destupati la minte si ofera informatii complete, nu ca la noi. Nu de alta, dar tocmai ne pregatim sa intram in lumea civilizata si anumite cunostiinte de baza ne cam lipsesc. :sic:
 
Forum Index » Alge
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com