[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Mebendazol  XML
Forum Index » Boli/tratamente
Author Message
RaresLuc
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/01/2006 14:34:19
Messages: 711
Location: Sibiu
IP:
Offline

Am facut curatenie prin raftu cu ustensile pentru pesti si am gasit o substanta pe nume Mebendazol, folosit in tratarea oilor, DAR si in acvaristica.
Problema este ca nu mai stiu la ce se foloseste pentru ca l-am folosit foarte demult, si in ce dozaje. (Presupun ca pentru tratarea bolilor pestilor, dar ce boli? chiar am ceva probleme prin acvariu....).
[Email]
viviparu'
Senior member

Joined: 31/08/2004 20:19:34
Messages: 1131
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Du-te si tu la o farmacie si cere un prospect.

Oare unde vom gasi atatea intrebari pentru cate solutii avem?
[Email]
hans
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/10/2002 16:30:47
Messages: 612
Location: BUCURESTI
IP:
Offline

http://www.farmaline.ro/sp.php?pid=3575&

Google sa traiasca !
RaresLuc
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/01/2006 14:34:19
Messages: 711
Location: Sibiu
IP:
Offline

De pe prospect stiu sa tratez : porcine, pasari, cabaline, ovine si caprine.
Am aflat de substanta de la un crescator de pe-aici care mi-a zis despre ea cu juma' de gura... o fi vre-un secret profesional si eu il dezvalui pe-aici .
@Hans: Substanta este pura: numai mebendazol, si este pentru uz veterinar. Ma gandeam ca stie cineva si cum se foloseste la pesti. Daca o caut pe google o sa gasesc ce scrie si pe prospect.
[Email]
bozeta
Member
[Avatar]

Joined: 13/02/2004 21:38:03
Messages: 264
Location: Iasi
IP:
Offline

RaresLuc wrote:De pe prospect stiu sa tratez : ovine si caprine.

La speciile acestea determina embriotoxicitate.
Mebendazolul are actiune asupra majoritatii nematodelor: ascarizi( anisakide,oxyuride),spiruride,dar in special asupra trichocefalidelor categorie in care intra capilaria un parazit des intalnit la discusi....mare secret.
Despre dozarea medicamentului........raspunsul il afli doar pe pielea ta si evident,a pestelui( in foarte multe cazuri pestele este omorat de medicamentul menit sa il trateze doar ca vina cade pe boala de care suferea).
[Yahoo!] [ICQ]
RaresLuc
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/01/2006 14:34:19
Messages: 711
Location: Sibiu
IP:
Offline

bozeta wrote:discusi...

Asta era! Parca i-l foloseam sa nu-mi moara icrele la discus. Stiam si dozajele.
@bozeta: M-ai luminat. Mersi.
[Email]
 
Forum Index » Boli/tratamente
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com