[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
?PROCEDURA?  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
kata
Member
[Avatar]

Joined: 01/02/2005 18:57:31
Messages: 190
Location: Tg. Neamt
IP:
Offline

Care este procedura (ordinea) de lipire a unui acvariu cu fund dublu?
Primul fund intre peretii acvariului iar pe al II-lea vor sta toate (peretii si fundul - :-) -dintre ei)?
Am cautat si pe forumul vechi si tot ce am gasit sunt doar imagini; explicatii mai putin!
Si care ar fi marca de silicon cea mai indicata la un acvariu de 200 litri (L100, l40, H50) din sticla float de 10mm.?

"Sunt prea sarac sa-mi permit lucruri ieftine!"
[Email] [Yahoo!]
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Nu am facut niciodata acvariu cu fund dublu dar daca as face as lipi intai o latura lunga de fundul mai mare.Apoi as lipi fundul mai mic de fundul mare si de latura.
Dupa aceasta operatie as lipi lateralele mici si mai apoi cealalta latura mare.
Asa mi se pare cel mai usor dar asta-i doar umila mea parere

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
kata
Member
[Avatar]

Joined: 01/02/2005 18:57:31
Messages: 190
Location: Tg. Neamt
IP:
Offline

Asa ma gandeam si eu dar totusi la un asemenea acvariu...........
Oare mai primesc un raspuns de la cei care au facut asa ceva?
Fundul dintre laturi se lipeste cu silicon de celalalt fund?

"Sunt prea sarac sa-mi permit lucruri ieftine!"
[Email] [Yahoo!]
bogdan.panait
Member

Joined: 26/03/2004 10:19:18
Messages: 102
Location: craiova-rovine
IP:
Offline

Cred ca cea mai buna metoda este sa lipesti intai fundurile intre ele, fara sa faci nici un pic de economie de silicon, fie prin puncte multe si foarte dese fie prin linii paralele, ca la caietul de romana.apoi vor veni in mod firesc laturile, cu silicon in toate zonele de contact. Cred ca asta e ideea fundului dublu. Nu am incercat, nici macar nu am vazut, astept si parerea veteranilor in domeniu, se stiu ei care sunt

Another one bites the dust
[Yahoo!]
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Si care ar fi marca de silicon cea mai indicata la un acvariu de 200 litri (L100, l40, H50) din sticla float de 10mm.?


NU ai nevoie de fund dublu... doar pentru linistea sufletului tau

Eu lipesc mai intai fundurile intre ele. Atentie insa daca mergeti pe varianta cu peretii incastrati+sprijiniti la lipirea celor doua foi de fund trebuie sa respectati urmatoarele:
- lasati spatii egale pe toate laturile (poate este pueril dar sa nu ne pomenim cu cine stie ce regrate :p )
- se lipeste banda adeziva de hartie pe marginea foii mai mari (10mm daca sticla este de 10) si se intoarce si se lipeste si pe grosimea sticlei;
- se acopera cu banda adeziva grosimea foii de sticla mai mica si se intoarce pe partea care va fi in interiorul bazinului astfel incat sa protejeze de urme de silicon marginile la lipirea fundurilor;
- se intind pe latimea fundului mare cordoane de silicon cat mai dese si aplatisate si fara a se face s-uri: in felul asta cand punem foaia mai mica aerul va putea iesi;
- se aseaza usor foaia mica se fac miscari usoare de rotatie (~5 grade) pentru uniformizarea siliconului si se preseaza foarte bine (va puteti sui cu picioarele pe ele );
- se astupa fantele cu aer de jurimprejur: nu trebuie sa existe comunicatie intre pungile de aer dintre cele doua foi (daca raman) si viitoarea lipitura a lateralelor bazinului deoarece la umplerea bazinului aerul sub presiune va solicita lipitura lateralelor...
- se indeparteaza siliconul in plus, se dezlipeste banda adeziva si se curata cu eter:
- se lipesc lateralele: mare, mica, mica, mare. Mie mi se pare metoda cea mai buna sa pui cordonul de silicon doar pe coltul imbinarii celor doua funduri: cand se aseaza lateralele siliconul va iesi pe ambele parti: in sus si lateral...

Atentie:
- intra foarte mult silicon.
- Siliconul trebuie sa fie foarte proaspat: sa fie cat mai fluid.
- Se poate utiliza orice silicon...
- se curata foarte bine suprafetele inainte ca sa nu existe corpuri care ar putea tensiona fundurile...

Am auzit si de metode in care:
- cele doua funduri nu sunt lipite de loc - mi se pare OK daca nu ramane aer de loc intre geamuri...
- sunt lipite doar in cateva puncte cu superglue doar pentru a nu se deplasa in timpul lipirii lateralelor: nu mi se pare buna deoarece oricat am presa lipitura tot va avea o grosime si dupa uscare se intareaste: este ca si cand am fi uitat un obiect intre sticle si la presiune creaza puncte de tensiune....
- sunt "lipite" prin ungere cu ulei de silicon si presare pana nu mai sunt pungi de aer - prin tensiunea superficiala care se creaza va tine ca si o lipitura clasica - mi se pare OK daca nu ramane aer de loc intre geamuri...
kata
Member
[Avatar]

Joined: 01/02/2005 18:57:31
Messages: 190
Location: Tg. Neamt
IP:
Offline

MII DE MULTUMIRI!
Deci in privinta fundului chiar nu mi-ar trebui fund dublu?
Ar fi bine sa folosesc pentru fund o grosime de 12mm?
Totusi eu cred ca e mult mai usor de pus lateralele acvariului pe un fund dublu! Sngura problema e intradevar cu aerul dintre cele doua placi de sticla dar o data rezolvata problema asta...........

"Sunt prea sarac sa-mi permit lucruri ieftine!"
[Email] [Yahoo!]
liviujosceanu
Member

Joined: 06/06/2004 00:45:45
Messages: 139
Location: Craiova, cv 9
IP:
Offline

eu mi-am facut un acvariu singur si am reusit. acvariul este mai mare ca al tau are 100L 43latime 54 inaltime si sticla de 6 mm ca deasta am avut. acvariul este superb am apa pesti in el de 1 luna si ceva si vad ca nu are nimic acvariul . am 4 intaritoare pe el si cam atat . deci tu poti sa il faci pe al tau din sticla de 10 fara frica. daca vrei poti sa ii pui si intaritoare sa nu faca burta.
[Yahoo!]
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

liviujosceanu wrote:eu mi-am facut un acvariu singur si am reusit. acvariul este mai mare ca al tau are 100L 43latime 54 inaltime si sticla de 6 mm


Daca tu te simti bine cu o bomba in casa nu sfatui si pe altii sa faca acelasi lucru smilie smilie smilie

Am mai dat exemplul asta: poti merge beat cu masina 10 ani la rand si sa nu fi patit nimic, dar asta nu inseamna ca esti in siguranta ...
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

liviujosceanu wrote:100L 43latime 54 inaltime si sticla de 6 mm ca deasta am avut.
Eu zic sa nu deschizi geamu' in camera cu acvariu' si sa-ti lipesti burete pe talpa papucilor de casa (sa nu produci vibratii periculoase cind umbli prin camera) :soare: .

Poze: smilie ... Poze cu plante
liviujosceanu
Member

Joined: 06/06/2004 00:45:45
Messages: 139
Location: Craiova, cv 9
IP:
Offline

eu nu sfatuiesc pe numeni sa faca ce am facut eu . acvariul e f ff " tzapan " ( asa cred eu ) cand l-am umplut sa vad daca tine sau nu tine l-am umplut pe un balcon ca sa nu se sparga in casa si daca a tinut atunci 4 zile cu apa in el deci o sa tina mereu. asa zic eu daca se sparge ghinionul meu dar oricum nu am dat nici un ban nici pe geamuri nici pe silicon le-am luat moca deci ... aa si am dar si cu pumnul in el sa vad daca pateste ceva si tot nu a cedat. daca vreti puteti sa stergeti ce am scris eu .. ca sa nu faca si altii de am facut eu . sau daca ei vor sa incerce.
[Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

liviujosceanu wrote:daca a tinut atunci 4 zile cu apa in el deci o sa tina mereu.
Nu e deloc asa . Cunosc cazuri de acvarii crapate dupa mai multe luni ba chiar ani. De regula se intimpla noaptea sau cind nu e nimeni acasa.

Poze: smilie ... Poze cu plante
liviujosceanu
Member

Joined: 06/06/2004 00:45:45
Messages: 139
Location: Craiova, cv 9
IP:
Offline

:o :o :o ce sa zic ... va multumesc pt ca m-ati informat . daca se crapa sa-i fie de bine. mai am acvarii mai mici ( 80 , 90 . l si o sa ii mut acolo daca asta nu o sa tina. va multumesc .
[Yahoo!]
soare
Junior member
[Avatar]

Joined: 25/05/2005 14:20:34
Messages: 65
Location: bucuresti-titan
IP:
Offline

si eu amcvariu de 60L 50h 40l cu geam de 6 fara nici un intaritor.... si credeti`ma nu are nimik....si lipid de mine... (primul meu acvariu facut de mana mea) tine domne klumea....

iubesc pestii pt ca iubesc viatza...
[Yahoo!]
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com