[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Interviu cu Chris Lukhaup, shrimp-king!!!  XML
Forum Index » Nevertebrate de apa dulce
Author Message
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

Dupa cum am promis si AICI am dorit sa revitalizez sectiunea de nevertebrate pe care am avut initiativa cu ceva ani buni de zile in urma sa o deschidem. Stiu ca exista din ce in ce mai multi pasionati in cresterea crevetilor. Stiu ca este nevoie de informatie. Din acest motiv am incercat sa obtin informatia de la cel mai bun.
In primul rand pentru acestia, pentru iubitorii shrimp-ilor am obtinut un interviu relaxat si foarte amical, din inima, pentru cei din Romania, facut pot spune, cu un adevarat prieten al acvaristicii din tara noastra.
Nu vreau sa intru in amanunte insa cat de curand interviul o sa apara si in alte publicatii.
In acest sens am dorit ca forumul nostru sa fie primul beneficiar al informatiilor interviului, fiind o bucurie deosebita faptul ca am putut sa vi-l impartasesc intai voua. Interviul se doreste o continuare a traditiei interviurilor realizate de catre mine cu diverse personalitati ale acvaristicii internationale...chiar daca fara sa va desconspir prea mult din surpriza as putea cumva sa il trec si la categoria autohtoni
Credeti-ma a fost o deosebita placere sa il descopar de-a lungul vremii pe OMUL Chris Lukhaup, care indiscutabil este o personalitate marcanta in domeniul cunoasterii crevetilor.
Va sugerez un simplu "search"!
Sper cat de curand sa finalizez lucrarea si sa va surprinda in mod placut ...incerc sa nu va fierb prea mult, dar am vrut sa impartasesc cu voi bucuria interviului chiar daca inca nu este paginat.
Va multumesc si va tin la curent !!!

This message was edited 1 time. Last update was at 13/03/2013 21:40:34


SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Asta este teasing... Nu ma mai joc Cand apare interviul si unde il publici


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Mai asteptam ? Mie imi e pofta.

This message was edited 1 time. Last update was at 13/03/2013 11:48:32


Poze: smilie ... Poze cu plante
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Luati de cititi...

http://www.acvariu.ro/interview-with-chris-lukhaup

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Wow, am citit tot articolul si ma bucur de foarte multe chestii:

a) folosesc mancarea lui deja crevetii sunt innebuniti dupa ea.
b) folosesc totusi un sol care se umple mereu de bacterii si viermi, dar pe de alta parte cica reduce kH-ul.
c) din pacate TDS-ul meu este 110 deja in apa cu osmosa fara sa mai adaug sarea; habar n-aveam ca e important sa fie asa mic si in apa in care se adauga sare. Deci wow, habar n-aveam. Voi masura diseara sa vad ce TDS am.
d) dpdv fotografic am access la acel echipament (chiar obiectivul Canon de 100mm macro, nu Sigma, si tuburile Kenko de extensie pentru macro) - totusi, nu inteleg cum de poate sa le scoata ATAT de impecabile si luminoase; la mine nu e problema cu apa murdara, ci cu faptul ca ai mei creveti prefera locurile intunecate, si chiar si 9W ii sperie. Totusi la 9W de lumina - chiar si cu ISO 3200 pozele ies intunecate, mai ales daca vrei si un F5.6 ca sa fie tot shrimp-ul in planul de focus. Asa ca nu pricep DELOC cum de pozele lui sunt asa luminoase - decat daca are mult mai multa lumina peste acvariu - cel putin in timpul pozelor. Dar nici asta nu face sens, caci crevetii fug de acea lumina, deci chiar nu inteleg.

Oricum, imi place ideea si ma motiveaza sa-i reproduc si eu pe scara mai larga .... si sa devin mai bun la foto

Multumim foarte mult Sandu, e clar ca ceea ce se discuta acolo este peste nivelul RCS care se reproduc nefacand nimic. Din pacate am aflat toate astea pe cont propriu, luptandu-ma aproape jumatate de an sa ii tin in viata (Sakura). Pana nu am scazut kH la 2 si trecut pe apa osmozata, nimic nu a mers. Dupa aceea, doar mentenanta.

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Absolut super omu' si interviu' .

viulian wrote:dpdv fotografic am access la acel echipament (chiar obiectivul Canon de 100mm macro, nu Sigma, si tuburile Kenko de extensie pentru macro) - totusi, nu inteleg cum de poate sa le scoata ATAT de impecabile si luminoase.

Zice ceva acolo despre lumina, cum ca ar fi cel mai important aspect ....... priceperea fotografului si lumina sint un pic mai importante decit sculele.

Poze: smilie ... Poze cu plante
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Multumim Sandu pentru interviu!

Am ramas surprins sa aflu ca este vorba de un ... roman, chiar daca de etnie germana.
Cu atat mai importante mi se par realizarile lui si acest interviu mie imi arata ca se poate si
la romani.

O zi buna,
Dragos

LE @Iulian daca TDS-ul masurat in apa de osmoza este 110 ai o problema cu osmozorul. Apa de
osmoza ar trebui sa aiba o valoare de sub 10 microsiemens (recomandat mai ales pentru marine).

This message was edited 1 time. Last update was at 13/03/2013 12:19:03


Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Dragos, am mai discutat din pacate la mine apa la chiuveta are vreo 700 uS ... initial osmozorul abia scotea 56 uS dar acum s-a dublat, o sa schimb cartusele in curand. Poate ar trebui sa iau si cu DI - asa ceva n-am deocamdata .......

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Multumim!

Am ramas gura casca...

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Deocamdata nu pot sa zic decat Wow Trebuie studiat nu citit.
Sandu, ai facut o treaba super


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

Si eu va multumesc pentru aprecieri, dar multumirile trebuie adresate in primul rand lui Chris, care este un tip deosebit, de o modestie remarcabila si care poarta Romania oriunde calatoreste, in suflet. Nu-i putin lucru, multi dintre cei care locuiesc in tara au uitat acest sentiment...
Sper ca interviul a raspuns intrebarilor pe care le aveati legat de shrimpi.
Dupa interviul cu Takashi Amano, un etalon in domeniul aquascape, consider si acest interviu un top-level in domeniu.
Sper ca am reusit incaodata sa dovedesc ca pe www.acvariu.ro nu cautam decat adevarata calitate tintind ca cititorii nostrii sa fie informati de cele mai autorizate voci in domeniul acvaristic.
De aceia sfatuiesc pe toti userii forumului nostru sa fie tot timpul conectati la aceasta realitate autorizata si nu la demagogii din alte parti.
Putini oameni de valoare au o recunoastere atat de plenara in materie de taxonomie, habitat si etologie in domeniul crevetilor precum Chris...deci culegeti informatia cu grija de la cine trebuie.

kirucd wrote:Am ramas surprins sa aflu ca este vorba de un ... roman, chiar daca de etnie germana.
Cu atat mai importante mi se par realizarile lui si acest interviu mie imi arata ca se poate si
la romani.

Tocmai asta mi s-a parut si mie stupid...un om care este atat de apreciat in strainatate si care a reusit, sa nu fie cunoscut in tara de unde a plecat, e drept cu foarte multi ani de zile in urma...
Ma rog...e tipic romanesc si asta
Intamplarea a facut ca de data asta sa-mi pot pune la bataie conexiunile in slujba forumului si sa pot realiza acest interviu care sper sa aduca popularitatea meritata lui si in randul celor de acasa.
Legatura exista...am discutat si despre alte colaborari pe viitor, pe care speram sa le punem in slujba forumului, deci sper ca vor mai aparea surprize placute pe viitor si sunt convins ca veti mai auzii despre Chris in viitorul apropiat. Dar asta face parte dintr-un alt proiect
Ramane numai sa vad ca popularitatea cresterii crevetiilor creste pentru ca eu mi-am onorat partea de promisiune fata de voi.

Acum gasiti AICI, interviul in Lb. Romana!





This message was edited 2 times. Last update was at 13/03/2013 22:29:34


SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Am recitit interviu' c-am avut un pic mai mult timp, e super, mi se pare de top, pentru mine e cel mai interesant .

Sandu wrote:Putini oameni de valoare au o recunoastere atat de plenara in materie de taxonomie, habitat si etologie in domeniul crevetilor precum Chris...deci culegeti informatia cu grija de la cine trebuie.

Stii, la inceputu' anilor '90 cind ascultam Atrocity stiam ca-i si-unu' de-al nostru printre ei ....... da' nu-mi imaginam ca peste 20 ani o sa citesc un interviu cu el despre ....... creveti.
Interesanta si fascinanta combinatia dintre death metal, Mozart, taxonomie si etologie intr-un singur om .


Sandu wrote:Intamplarea a facut ca de data asta sa-mi pot pune la bataie conexiunile in slujba forumului si sa pot realiza acest interviu care sper sa aduca popularitatea meritata lui si in randul celor de acasa.
Legatura exista...am discutat si despre alte colaborari pe viitor, pe care speram sa le punem in slujba forumului, deci sper ca vor mai aparea surprize placute pe viitor si sunt convins ca veti mai auzii despre Chris in viitorul apropiat. Dar asta face parte dintr-un alt proiect

Poate reusim sa beneficiem mai mult de cooltura™ omului tinind cont de originea lui . Ar fi frumos un jurnal cu poze dintr-o expeditie, eventual niste posturi pe forum desi timpu' lui liber e minuscul ....... cine stie, poate apare cindva la o intilnire .

Poze: smilie ... Poze cu plante
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

De curand am avut sansa ca sa particip la o prezentare marca Chris Lukhaup. A fost o placere deosebita, o intalnire plina de continut, un suport video la cel mai inalt nivel de prezentare...ce sa va spun, pe scurt, numai de bine. De asemeni in introducerea materialului prezentat de Chris, Stefan Walter(Dennerle) a facut o prezentare complexa a firmei pe care o repezinta de aproape 30 de ani. Serele Denneele sunt o minunatie, iar calitatea plantelor prezentate de ei este la cel mai inalt nivel! Cam atat pot sa va spun pe scurt.

In rest... ca tot ne-am convorbit de curand, alaturi de Chris va uram un Paste fericit tuturor!
[Thumb - P1020643.JPG]

This message was edited 1 time. Last update was at 04/05/2013 22:00:28


SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
alexandruv
Member
[Avatar]

Joined: 08/11/2009 16:50:17
Messages: 285
Location: Varsovia
IP:
Offline

viulian wrote:
d) dpdv fotografic am access la acel echipament (chiar obiectivul Canon de 100mm macro, nu Sigma, si tuburile Kenko de extensie pentru macro) - totusi, nu inteleg cum de poate sa le scoata ATAT de impecabile si luminoase; la mine nu e problema cu apa murdara, ci cu faptul ca ai mei creveti prefera locurile intunecate, si chiar si 9W ii sperie. Totusi la 9W de lumina - chiar si cu ISO 3200 pozele ies intunecate, mai ales daca vrei si un F5.6 ca sa fie tot shrimp-ul in planul de focus. Asa ca nu pricep DELOC cum de pozele lui sunt asa luminoase - decat daca are mult mai multa lumina peste acvariu - cel putin in timpul pozelor. Dar nici asta nu face sens, caci crevetii fug de acea lumina, deci chiar nu inteleg.


Vezi ca el zice ca foloseste un (sau mai multe poate) Softbox(uri).
Asta inseamna ca si la el in bazin poate e intuneric dar in alea 1/125s + f3-4-5.6 whatever lumina e asa cum trebuie pentru ca a masurat-o in prealabil cu un lightmeter SAU la ... ochiometru.


====
Alex
[WWW] [Yahoo!]
Koh-i-Noor
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/10/2012 17:51:31
Messages: 420
Location: Suceava
IP:
Offline

Cool guy!

Am fost surprins sa aud ca a cantat in Atrocity... pe vremuri ascultam deatheraie din aia

ma intorc in timp, cu gandul, 1992, tinand in mana caseta cu albumul Todessensucht, originala, versuri, tot tacamul si o caseta goala CrO2 nu FeO ul clasic (ai cu mai multe fire albe in cap stiu despre ce-i vorba) milogindu-ma la un prieten care stia pe cineva cu un deck Technics care-ti inregistra la marea arta casetele... in fine, vremuri apuse deacum

Death metal old school


M-am uitat si Chris inca nu era in trupa pe albumul asta

This message was edited 1 time. Last update was at 12/02/2014 02:21:10

 
Forum Index » Nevertebrate de apa dulce
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com