[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
lumina acvariu pt plante  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
octavian
Member
[Avatar]

Joined: 22/04/2004 15:41:25
Messages: 185
Location: Bucuresti
IP:
Offline

am o intrebare: daca lampile mele au un geam protector si mai am si un geam pe post de capac sub lampi, e adevarat ca multe din proprietatile luminii emanate se pierd? mi s-a spus ca razele ultraviolete nu prea trec prin geam.
care e secretul platelor bacopa? au inceput sa mi se usuce sau mai bine zis frunzele se "topesc" pt ca nu exista nici o pata de maro pe verdele lor. se poate sa fie din cauza luminii? acum am scos geamul care sta pe port de capac si sper sa se opreasca topitul.
ca lampi pentru un o coloana de 50 de cm am 2 de 18W si 60 lungime unul cu spectru normal daylight si unul cu albastru si mai am unul de 55cm nu stiu cat are ca W dar cred ca 16W nu sunt sigur, este un osram sau un philips special pt plante de culoare roz.

multumesc anticipat pentru ajutor.

... haideti sa ne haidem....
[Yahoo!] [MSN]
vyrussu
Junior member
[Avatar]

Joined: 11/12/2005 10:15:29
Messages: 91
Location: Cluj-Napoca - Manastur
IP:
Offline

Nu cred sa fie asa . Sticla normala din cate stiu eu nu modifica spectrul luminii in nici un fel, cel putin daca nu este mai groasa de 6 mm.
Daca bine stiu, chiar si serele pt productia de legume, flori .... tot cu sticla sunt facute si nu se plange nimeni ca le mor plantele.
In cazul tau e bine ca ai luat capacul de sticla, poate acuma se va remedia situatia. Dar daca te iei dupa regulile referitoare la W/litru cred ca te aflii sub limita, am inteles ca ai 2x18 + 14W(asa cred ca e cel de 55 cm). In cazul in care acvariul tau depaseste 80 l ai cam depasit si tu limita .
Dar asteapta si parerea celor mai "invatzati" de pe aici, poate sunt printre ei care ar stii exact remediul

"Compasiunea faţă de animale e intim legată cu bunătatea caracterului şi se poate afirma cu siguranţă că cel crud faţă de animale nu poate fi un om bun."
Arthur Schopenhauer
[Email] [Yahoo!]
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Din cate stiu eu asa se intampla la bacopa, nu are destula lumina si frunzele mai de jos mor.

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

octavian wrote:daca lampile mele au un geam protector si mai am si un geam pe post de capac sub lampi, e adevarat ca multe din proprietatile luminii emanate se pierd?

Pierzi un procent din lumina cu geamurile alea protectoare.

octavian wrote:care e secretul platelor bacopa?

Care Bacopa? caroliniana? Asta-i cea mai raspindita => pina vii cu precizari o sa presupun ca asta e.

octavian wrote:au inceput sa mi se usuce sau mai bine zis frunzele se "topesc" pentru ca nu exista nici o pata de maro pe verdele lor. se poate sa fie din cauza luminii?

Nu e de la lumina. Bacopa caroliniana nu-i pretentioasa la lumina. La mine creste binisor intr-un acvariu de 450 litri cu 36 W care merge numai vreo 6 ore zilnic.
Probabil ii lipseste haleala.

Poze: smilie ... Poze cu plante
fish_lover
Member

Joined: 15/01/2006 21:33:27
Messages: 184
Location: Iasi
IP:
Offline

Am si eu o intrabre ,dar mai intai sa va spun dim acvariului meu :

L=50
L=25
H=30 Intrebare : pentru capacitatea asta de cate neoane am nevoie si de cati W ? Relativ urgent ca mor plantele ......

WELCOME to FISH land
[Email] [Yahoo!]
Anubias
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/08/2004 00:35:02
Messages: 839
Location: Finlanda
IP:
Offline

Aici

Sa aveti apa cristal in acvariu!
Galeria mea
betta
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/07/2003 18:44:39
Messages: 1207
Location: Timisoara (Circumvalatiunii)
IP:
Offline

mi s-a spus ca razele ultraviolete nu prea trec prin geam.


DA! Sticla obisnuita absoarbe radiatia UV dar asta nu are de-a face cu dezvoltarea plantelor.

Traieste ca si când ai muri mâine! Învata ca si când ai trai vesnic!
[Yahoo!]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com