[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Acvariu cadou very low tech  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Mi-am permis sa incerc ceva nou:

Inca nu m-am decis cum sa o plantez. Si a durat 7 zile ca sa ajunga.
[Thumb - Anubias Snow White.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 03/11/2020 20:29:24


Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Asta a fost vestea buna. Vestea proasta e ca a murit cel mai batrin ancistrus care il aveam - cam 5 ani.

Azi dimineata - pe la 6 - era bine mersi, a iesit sa manince . Dupa amiaza - pe la 16 - avea "obrajii" umflati puternic (zona in care are odontodele - in spatele branhiilor) si citeva rani deschise. L-am mutat imediat in carantina cu oxitetraciclina (cca. 30mg/litru - am inteles ca e foarte mult) si Filter Medium, dar degeaba - dupa 2 ore nu mai dadea nici un semn de viata si l-am mutat in congelator. Punct.

Ceilalti ancitrusi (vreo 30-40) sint bine mersi.

Nu mi-a trecut prin cap sa-i fac o poza.

This message was edited 1 time. Last update was at 03/11/2020 21:06:39


Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2471
Location: pitesti
IP:
Offline

Se mai intampla, asa e cu pesticii. Doar sa ai in vedere sa ii observi o perioada.
Ce e în potul acela, gazon?
[ICQ]
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Anubias barteri var. nana Snow White . De aici:

https://www.nevertebrate.ro/aquaflora-anubias-barteri-var-nana-snow-white-in-vitro-cup-35110

Cica vrea CO2, fertilizare si lumina mai multa. Nu arata chiar ca in pozele de prezentare, dar are portiunile albe mult mai extinse decit la nana Pinto. Sper sa reusesc cu ea.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2471
Location: pitesti
IP:
Offline

Nu arata rau in poza, depinde cum este in realitate. Interesante cerinte pentru un anubias, asteptam review cand consideri tu ca este cazul. Pretul e putin cam maricel.
[ICQ]
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Am si 2 Nana Pinto. Si anubias nana. Pinto e ceva mai mare decit nana. Si a inceput sa se dezvolte cam dupa 1-2 luni. Fara Co2 si fertilizare. Dar cu frunze mult mai verzi. Posibil sa aibe nevoie de mult mai multa lumina ca sa isi pastreze frunzele patate cu alb. La Snow White se spune (declara) ca absorbtia luminii se face doar in portiunile verzi. Asta ar insemna ca are ne voie de si mai multa lumina. O sa incerc sa il pun mult deasupra substratului. Si sint multi care spun ca e foarte "fin" si ca incercarea de a il lipi cu super glue a dat gres - deoarece fotosinteza se realizeza doar in rizom si radacini. Nu am desfacut cutia inca (producatorii declara ca rezista 2-3 saptamini daca e pastrat fara sa dezigilezi cutia). Sint cam 5 bucati. o sa incerc sa plantez 3 in acvariu (submers) si inca 2 emers.

Am uitat sa precizez - pozele care le-am pus pina acum sint neprelucrate. Sint salvate pe contul meu de gmail (adica sint comprimate) si la unele facut un crop ca sa incapa in pagina. Fara nici un fel de corectii de culoare si cu temperatura de culoare lasata pe automat (adica ce detecteaza aparatul).

Uite inca o poza din alt unghi:

[Thumb - Anubias Snow White2.jpg]

This message was edited 2 times. Last update was at 04/11/2020 20:35:31


Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Am luat mai multe de fapt: Alternanthera Reinickii mini, Microsorum Pteropus mini, Ludwigia Repens rubin ( a inceput sa se adapteze - are o saptamina si creste) si Ludwigia Palustris (cred ca e).

[Thumb - alternanthera reinickii mini.jpg]

[Thumb - Microsorum pteropus petite.jpg]

This message was edited 2 times. Last update was at 04/11/2020 20:43:56


Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Despre bani ce sa zic. Se gaseste si la 50 de Euro (adica dublu). Ca la orice planta rara pretul e variabil de parca ar fi monezi electronice.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Am dat la diverse persoane toti RCS. Sint simpatici , dar parca vreau altceva. Si oricum am prea puitn timp liber.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com