[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Filtre Externe J B L  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

narcis wrote:Am desfacut si capacul..nimic. Ce am observat, cand pun rotorul, capacul acela care prinde rotorul are un inel 0, agata si nu se închidea bine. Am reusit în final sa il pun bine, dar degeaba. Cred ca aici ar fi buba, poate nu inchide corect...


Am mers eu vreo 3-4 luni fara garnitura aia. Nu e nici o diferenta la zgomot.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

@ Adrian - Siporaxul il am de prin 2016. Cred ca se face asa fiindca dau cam prea multa mincare. Si avind initial culoarea alba se vad foarte clar diferentele. Nu ma intereseaza culoarea. Cit timp nu detectez amoniac si nitriti inseamna ca isi face treaba. Singura data cind am detectat amoniac a fost dupa o intrerupere de tensiune de cam 16 ore. Si atunci si-a schimbat culoarea - s-a facut gri deschis. De frica am bagat Seachem Prime la fiecare 2 zile in urmatoarele 2 saptamini ca si cind as fi schimbat 20 litri de apa. Nu am avut pierderi nici la RCS, nici la ancistrusi. Si se inmultesc in continuare fara probleme - am donat peste 300 din fiecare.

Nu as schimba mediile filtrante biologice. Nu se consuma, nu se deterioreaza in timp, deci nu vad nici un motiv sa le schimb. Daca tii neaparat sa le cureti le bagi 24 de ore in apa oxigenata sau clor, dupa care le speli foarte bine si le mai tii inca citeva ore in o solutie de declorinare. Materialele organice vor fi "arse" si o sa revina la culoarea initiala (nu am incercat asa ceva - e doar din ce am citit).

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

liv , mersi.. m-am linistit....cum nu am vazut niciodata un material filtrant bio colmatat.. ma gandeam ca ... poate e timpul... nu vreau sa astept pana se intampla

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

narcis wrote:Am desfacut si capacul..nimic. Ce am observat, cand pun rotorul, capacul acela care prinde rotorul are un inel 0, agata si nu se închidea bine. Am reusit în final sa il pun bine, dar degeaba. Cred ca aici ar fi buba, poate nu inchide corect...


Si la mine a devenit mult mai zgomotos. Nu e deranjant, ca nu dorm in aceeasi camera si e de ajuns sa inchid usa. Am comandat un rotor, revin dupa ce ajunge si il montez - dupa 29.04.2020. Oricum are 6 luni de cind nu l-am curatat si ar trebui sa vad ce mai e prin el.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Am reusit azi sa schimb rotorul. Nici o schimbare.

Dar daca tot aveam timp am zis sa il curat ca avea cam 9 luni de la ultima intretinere serioasa. Asa ca : am mutat siporaxu intr-o galeata cu apa din acvariu, am facut bucatele tot filtrul si au scapat sa fie desfacute doar suruburile de la capac. Curatat furtunele cu peria, curatat inca o data locasul rotorului (cu periutele furate de la sefa), bagata peria si pe robinetii de aquastop, spalate toate de mai multe ori sub presiune, unse toate garniturile si piulitele cu vaselina siliconica si montat totul la loc. Am pus si rotorul vechi la loc. Din greseala am montat sertarele corect la prima incercare (e prima data din 2016 cind reusesc asa ceva).

E mult mai silentios, desi nu imi dau seama de motiv.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com