[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Bacterii denitrificatoare  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
RaresLuc
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/01/2006 14:34:19
Messages: 711
Location: Sibiu
IP:
Offline

Din cate am citit pe forum sunt niste bactrii care elimina nitratii (sau nitritii ) din apa, si traiesc in filtre, pe substrat sau pe buturugi.
Cu siguranta nu am nevoie de nitrati (sau nitriti ) in apa, deci am nevoie de bacterii.
De unde fac rost de cultura, si daca le am de unde stiu ca sunt acolo?
[Email]
g.g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/08/2002 04:30:55
Messages: 1728
Location: Bucuresti
IP:
Offline

http://www.prodibio.fr/

O sa zica lumea ca iar fac reclama la produse de marca, dar ce sa facem, le-am adus si pe astea in Romania. Toate produsele sunt pe stoc.

O sa pun maine preturile. Pana atunci cei interesati pot studia pagina web a producatorului.

Just for fun!
www.REEF.ro
[WWW]
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

RaresLuc wrote:Cu siguranta nu am nevoie de nitrati (sau nitriti )...

Nitratii sunt un bun fertilizant pentru plantele tale.

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
sorel777
Junior member
[Avatar]

Joined: 27/11/2005 08:47:56
Messages: 34
Location: Brasov
IP:
Offline

Cu nitratii se hranesc plantele, intr-adevar, dar in concentratie prea mare hranesc si algele care se dezvolta excesiv.

Viata-i scurta, dar nasoala.
[Email]
RaresLuc
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/01/2006 14:34:19
Messages: 711
Location: Sibiu
IP:
Offline

Dalles wrote:Nitratii sunt un bun fertilizant pentru plantele tale.

Din cate stiu eu nitratii se produc din materie organica aflata in descompunere. Care-i diferenta dintre nitriti si nitrati si cu ce se hranesc bacteriile (nitriti sau nitrati)?
[Email]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

RaresLuc wrote:Care-i diferenta dintre nitriti si nitrati si cu ce se hranesc bacteriile (nitriti sau nitrati)?

Nitriti - NO2
Nitrati - NO3

Nitritii sint extrem de toxici in concentratii foarte mici.
Nitratii sint mai putin toxici.

Amoniac ---> Nitriti ---> Nitrati (prin actiunea bacteriilor Nitrobacter, Nitrosomonas parca ....... )

Aflai toate astea + multe altela daca citeai articolu' "Ciclul azotului" :citeste: de pe site .

Poze: smilie ... Poze cu plante
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

sorel777 wrote:Cu nitratii se hranesc plantele, intr-adevar, dar in concentratie prea mare hranesc si algele care se dezvolta excesiv.


E adevarat, dar algele apar la orice fertilizant folosit in exces.

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

Dalles wrote:E adevarat, dar algele apar la orice fertilizant folosit in exces.


.. dar schimburile mici si dese de apa rezolva multe probleme.
fish_lover
Member

Joined: 15/01/2006 21:33:27
Messages: 184
Location: Iasi
IP:
Offline

nush dak trebuie cumparata o cultura de bacterii..din cate stiu eu se formeaza singure...nu?

WELCOME to FISH land
[Email] [Yahoo!]
RaresLuc
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/01/2006 14:34:19
Messages: 711
Location: Sibiu
IP:
Offline

MARELE PORC wrote:Aflai toate astea + multe altela daca citeai articolu' "Ciclul azotului" :citeste: de pe site .

Am incercat si cu searchu' dar cum stau cam prost cu chimia numa "azot" n-am scris. O sa citesc articolu.

fish_lover wrote:nush dak trebuie cumparata o cultura de bacterii..din cate stiu eu se formeaza singure...nu?

Eee, aici e treaba interesanta (inca n-am citit articolu' dat de MARELE PORC( )), se formeaza ele singure??? si daca da, cum se formeaza si cum stiu ca le am acolo?
[Email]
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

RaresLuc wrote:se formeaza ele singure??? si daca da, cum se formeaza si cum stiu ca le am acolo?


In articolul 'Ciclul Azotului' Lucian wrote:Bacteriile care realizează transformările din ciclul azotului se găsesc peste tot în mediul nostru (apă, aer...). Tot ce ne rămâne de făcut este să le creăm un mediu propice de dezvoltare. Ele se dezvoltă, în general, pe suprafaţa oricărui obiect dintr-un acvariu (geamuri, pietre, filtre, etc.) şi foarte puţin în apă. Pentru a-şi îndeplini rolul trebuie să dipună de o suprafaţă foarte mare şi să intre în contact cu o cantitate mare de apă oxigenată. Din aceste cauze cel mai bun mediu de dezvoltare a coloniilor de bacterii sunt filtrele (în acestea o circulaţie lentă a apei favorizează procesul).
Un factor foarte important în stăpânirea Ciclului Azotului este înlocuirea periodică a unei cantităţi de apa. Prin această acţiune se îndepărtează nitraţii în exces şi se introduc în acvariu, odată cu apa proaspătă, micronutrienţi necesari creşterii plantelor.

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com