[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Ghidul pestilor de acvariu  XML
Forum Index » Pesti marini
Author Message
Gabriel
<'))))<
[Avatar]

Joined: 23/11/2001 02:00:00
Messages: 2030
Location: Constanta
IP:
Offline

Deoarece am gasit absolut intamplator o aplicatie excelenta pentru cei cu dispozitive Android [cred ca si pentru fanii Apple dar nu sunt chiar sigur]
cred ca nu e frumos s-o tin doar pentru mine

Este un ghid al numeroaselor specii de pesti oceanici ce se gasesc sau se preteaza a fi tinuti in acvarii.

P.O.T.O. - Pieces Of The Ocean

Folositor celor care ajung intr-un pet shop, le place un peste si doresc sa stie daca este indicat sau nu sa il cumpere [stiu ca este putin probabil ca acest lucru
sa se intample in Romanica dar aplicatia ramane totusi folositoare].

In josul fiecarei pagini [sub fotografia pestelui] se gasesc informatii cum ar fi numele comun, numele stiintific, reef safe sau nu, volumul sau dimensiunea minima
a acvariului in care acest peste poate fi tinut, hrana specifica/indicata, scurte remarci etc.

Are si o functie de cautare a bazei de date.

Enjoy


LE - ca fanii Apple sa nu se simta lezati https://itunes.apple.com/us/app/potos-guide/id595464007?mt=8&affId=2101225

This message was edited 1 time. Last update was at 01/03/2013 08:54:53

Severus
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2012 13:43:13
Messages: 1051
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Avand in vedere ca Gabriel a postat un link catre un ghid al speciilor de pesti oceanici care pot fi tinuti in acvarii, m-am gandit sa postez si eu un link catre o aplicatie software asemanatoare, dar destinata iubitorilor de pesti tropicali.

Pentru moment aplicatia este disponibila doar pentru Andriod (versiunea 2.1 sau superioara) si costa 6,51 Ron. Aplicatia poate fi descarcata de pe Google Play, de la acest link.

Cei care doresc sa fie notificati cand apar versiunile pentru iPhone sau Windows Phone, pot sa se inregistreze gratuit aici: http://www.ollapp.com/app/tropical-fish-guide-pocket-ed

Festina lente !
Gabriel
<'))))<
[Avatar]

Joined: 23/11/2001 02:00:00
Messages: 2030
Location: Constanta
IP:
Offline

Severus,

Te rog pune link-ul si in sectiunea de apa dulce a forumului pentru ca nu toti cei pasionati de acvaristica de apa dulce vor vizita aceasta sectiune.

Multumesc
Gabriel
AdrianS
Junior member

Joined: 22/02/2010 10:37:40
Messages: 69
Location: Gura-Humorului
IP:
Offline

Buna seara Gabriel,
Eu acum am citit postul tau despre acest soft.
Ma voi baga in pat si am sa butonez tableta pana ii sare vopseaua
Multumesc mult.

Stie cineva si un soft pt android sau pt pc cu care sa tii un jurnal ?
O seara buna.
Adi S.
[Email] [Yahoo!]
Gabriel
<'))))<
[Avatar]

Joined: 23/11/2001 02:00:00
Messages: 2030
Location: Constanta
IP:
Offline

Salut Adrian,

Exista si o aplicatie pentru jurnal. Eu o folosesc pe aceasta [varianta in limba engleza].

Din pacate nu este free dar cred ca isi merita banii.

Este mai complexa decat un simplu jurnal, poate tine evidenta parametrilor mai multor bazine si poate afisa acesti parametri tabelar sau grafic, iti calculeaza automat dozajul solutiilor balling in functie de consum, calculeaza cantitatea de sare necesara unei cresteri date a salinitatii in functie de sarea folosita [are o baza de date cu mai multe branduri de sare], calculeaza cata sare e nevoie pentru un schimb de apa functie de salinitatea dorita si sarea folosita etc.

Insa ceea ce m-a uimit cel mai tare este ca are o sectiune in care poti calcula ce cantitati de solutie stoc ai nevoie pentru o crestere data/dorita a NO3 si/sau PO4 [desi este un calculator exclusiv pentru acvarii marine] ba chiar indica metoda de obtinere a solutiilor stoc.

Daca te intereseaza pm o adresa de e-mail valida deoarece iti pot trimite fisierul de instalare [*.apk].

O zi buna
Gabriel
Gabriel
<'))))<
[Avatar]

Joined: 23/11/2001 02:00:00
Messages: 2030
Location: Constanta
IP:
Offline

Pentru cei interesati de aplicatia de mai sus pm cu o adresa de e-mail valida va rog.

O zi buna
Gabriel
Severus
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2012 13:43:13
Messages: 1051
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Gabriel, m-ar interesa si pe mine programul mentionat de tine [pentru jurnal]. Am inteles ca nu poate fi utilizat decat pentru bazine marine, dar sunt sigur ca pot invata multe folosindu-l o perioada.
Crezi ca as putea sa primesc si eu o copie a programului, daca iti trimit o adresa de e-mail pe pm ?
Daca se poate, iti multumesc anticipat.

Festina lente !
Gabriel
<'))))<
[Avatar]

Joined: 23/11/2001 02:00:00
Messages: 2030
Location: Constanta
IP:
Offline

Sigur se poate
 
Forum Index » Pesti marini
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com