[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Nano - un nou substrat  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
pooops
Member
[Avatar]

Joined: 24/08/2002 13:46:44
Messages: 277
Location: Constanta
IP:
Offline

Dupa un an de zile de la setarea acvariului, mi-am luat inima in dinti si i-am facut un reset, adica i-am pus substratul pe care ar fi trebuit sa il pun din prima zi.
Pana acuma am avut pietris simplu. Am un acvariu Hailea A30, producatorul zice ca are 30 de litri, dar de fapt el este de 20l.
Sambata, 16 februarie am fost la cumparaturi... si am cumparat un substrat JBL Aqua Basis Plus si Manado,

Rezultatul se vede in imagine.

Dotari: pesti: Guppy, Molly, 2 SAE si un botia macracanta. Botia l-am luat in prima faza, temporar ca sa ma scape de melci, se pare ca nu prea are chef sa imi omoare melcii, bine ca am scapat de ei acuma, la reset. Acvariul este destul de populat din punctul meu de vedere; nu mi-am dorit asta, insa s-au inmultit. O sa mai dau din ei, cel putin botia si din molly.

Echipament: Iluminat lampa philips pl4s 827 de 11w, la asta se adauga 4 leduri, 2 albastre si doua albe, impreuna au efectiv 4,5W (tensiune inmultit cu intensitatea curentului). Ele sunt de 3W fiecare, insa nu reusesc sa le racesc suficient, asa ca prefer sa bag in ele curenti de intensitati mai mici. Filtru am un Ferplast Bluecompact 02. Incalzitor, un JBL de 50w, dar nu il mai folosesc. Temperatura din acvariu sta undeva in jurul valorii de 25 de grade pe timpul iernii, iar vara se duce pe la 28-30 (stau la etajul 4/4, asa ca .... cu tot aerul conditionat nu reusesc sa fac mare lucru pentru acvariu).
Fertilizare: CO2 cu bomba cuplata cu un difuzor ceramic, Ferropol 10 ml pe saptamana, Ferropol picaturi zilnice, cate 2, PPS 1 ml pe zi, cu schimb de apa 50-70% saptamanal.

Plante: Hygrophilla, Cryptocorine, Echinodorus tenelus.
[Thumb - IMG_2616.jpg]


Daca totul e minunat inseamna ca esti deja mort!
[Email] [MSN]
catalos
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/01/2009 21:03:51
Messages: 853
Location: Bucuresti
IP:
Offline

la prima vedere crede-ma ca "te rupe la ochi" imensitatea de black molly; intr-un bazin precum al dtale sincer nu avea ce sa caute exemplarul mai sus mentionat, ca sa nu mai pomenim de SAE, de numarul pestilor, cat si de dimensiunile filtrului intern.

daca imi permiti un sfat, renunta la filtrul intern detinut momentan inlocuindu-l cu ceva intern de dimensiuni mult mai reduse precum dennerle eckfilter, sau de ce nu - treci pe un extern apoi renunta(doneaza) exemplarele de pesti prezente acum in acvariu si incearca sa achizitionezi ceva exemplare mai mici, precum rasbore (galaxy ar fi nemaipomenit), neoni, Boraras brigittae, 1-2 triouri de endleri, etc;

de asemenea observ ca ai si CO2, care da o nota in plus per ansamblu, insa la ce plante ai prezente in acest moment in acvariu, e fix frectiela picior de lemn.


spor la treaba si ape limpezi

This message was edited 1 time. Last update was at 20/02/2013 20:08:19

[Yahoo!]
pooops
Member
[Avatar]

Joined: 24/08/2002 13:46:44
Messages: 277
Location: Constanta
IP:
Offline

Acum un an cand am luat acvariul, aveam doar 2 molly, un mascul si o femela. Nu ma asteptam sa supravietuiasca puii.
SAE i-am luat pentru ca la un moment dat am fost napadit de alge filiforme. Botia l-am luat, asa cum am zis, ca sa ma scape de melci. Au fost solutii la doua probleme diferite.

Plantele din momentul de fata sunt ceea ce am ales; nu sunt nici macar 10% din ceea ce aveam, pur si simplu nu se mai vedeau pestii printre ele cand am facut reset. Sunt convins ca peste vreo 3 luni o sa fie iarasi plin, o sa pun imagini periodice cu evolutia acvariului.

Filtrul este un filtru foarte bun, are 3 compartimente, doua sunt cu filtre mecanice, adica bureti iar al treilea compartiment contine inele ceramice pentru biofiltrare. Acesta este motivul pentru care l-am ales, are compartiment separat pentru biofiltrare. Nu pot spune ca este solutia perfecta, insa din punctul meu de vedere este cel mai bun compromis la care am ajuns. Un filtru extern... cum ar fi sa am un filtru extern cu capacitate de 30L la un acvariu de 20L??? ;). Nu am pretentia ca sunt un mare cunoscator in ale acvaristicii, insa imi doresc un lucru pe care si-l doreste oricine de pe acest forum, si anume ape limpezi.

Legat de pesti, si eu ma gandesc sa scap de ei. SAE si botia cresc mult prea mari, deja ma gandesc la cineva care are un acvariu de 200l si imi este prieten, o sa il rog sa ii ia. Daca reusesc sa ii dau, cred ca o sa imi iau neoni. Sfatul tau legat de pesti, este unul foarte bun, la care m-am gandit si eu in ultima vreme; am pesti prea multi si unii prea mari pentru un nano.

Multumesc de sfaturi, tocmai acesta este motivul pentru care am postat

Daca totul e minunat inseamna ca esti deja mort!
[Email] [MSN]
catalos
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/01/2009 21:03:51
Messages: 853
Location: Bucuresti
IP:
Offline

crede-ma ca se poate, cu un filtru hydor 10 (reducere debit din robineti), sau cu un hang on de la dennerle, sau un model mai ieftin insa foarte eficient http://accesorii-acvariu.ro/index.php/echipamente/filtrare/filtre-hang-on/jhbl-501.html



bafta multa
[Yahoo!]
pooops
Member
[Avatar]

Joined: 24/08/2002 13:46:44
Messages: 277
Location: Constanta
IP:
Offline

Update: am dat pestii ... toti. Am adus in locul lor 5 neoni.

Daca totul e minunat inseamna ca esti deja mort!
[Email] [MSN]
pooops
Member
[Avatar]

Joined: 24/08/2002 13:46:44
Messages: 277
Location: Constanta
IP:
Offline

Asa arata dupa 3 luni de la schimbarea substratului si dupa o tunsoare
[Thumb - 20130519_175214.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 19/05/2013 17:56:24


Daca totul e minunat inseamna ca esti deja mort!
[Email] [MSN]
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com