[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Schimbare apa  XML
Forum Index » Apa
Author Message
Bobu
Junior member
[Avatar]

Joined: 25/12/2005 15:45:03
Messages: 55
Location: Bucuresti - Dr. Taberei
IP:
Offline

Salutare,

Am si eu o curiozitate. Cei de la petsho-uri lasa apa la declorinat sau baga direct de la lavoar? Eram curios sa aflu cat la suta din apa din acvariu o pot pune direct de la chiuveta, fara sa afectez siguranta pestilor.

Ar mai fi interesant de stiu care este ciclul declorinarii. N-am nici o idee.

Un exemplu ar fi chiar util, ceva la genul:
dupa 1 ora - 10% din clor s-a evaporat, dupa 6 ore 60% din clor s-a evaporat, dupa 12 ore 80% din clor s-a evaporat, etc.

Vreau sa-mi fac o idee de treaba asta cu declorinarea. Eu mi-am luat-o de capital, las apa 24 de ore, chiar daca schimb 10% din ea. Si zau ca mi-ar place sa rezolv mai repede problema.

Precizez ca am un acvariu de 126 de litri.

Viata e complexa si are multe aspecte
[Email]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Bobu wrote:las apa 24 de ore, chiar daca schimb 10% din ea.

E bine asa. Poti grabi evadarea clorului daca aerezi bine apa. Cit de mult? Habar n-am. Daca am avea teste de masurat concentratia de clor, am putea da niste informatii exacte asa cum vrei.

Poze: smilie ... Poze cu plante
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

In general se baga apa de la robinet...chiar unii baga apa calda direct, au fost discutii pe forum ca apa calda mai dizolva din plumbul de pppaaa teava, n-am sa te aburesc ca eu unul nu am facut `frun test in domeniu ca sa-ti spun daca treaba e reala sau zvon...asa la bunul simt intuiesc ca s-ar putea sa aibe dreptate.
Cam asta este si menirea unui studiu...experiment ce s-ar putea face la sectiunea DIT. E simplu si te-ar lamurii.

Acuma ca procent de regula se zice ca un procent de 10-20% din apa unui acvariu stabilizat poate fi schimbat lejer.
Eu pot sa schimb cata apa vreau doar pentru ca mi-am adaugat la retea 2 filtre aquator...nu-i mare filozofie, ai apa de baut buna (daca ai vedea ce ne dau astia la retea...) si cred ca investitia de aproximativ 2 mil daca o iei ca una generala pentru casa nu e groaznica.

Daca nu se poate ca de la zona la zona, de la an la an, de la zi la zi sa apara momentul fatidic. Chiar dupa `89 un grup mai mare de acvaristi experimentati au avut o astfel de zi de cosmar cand concentratia unui poluant din apa a fost prea mare si Cu toti schimbam "in procent" totusi...

SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
BLeeD
Up In Smoke
[Avatar]

Joined: 23/09/2004 01:25:22
Messages: 677
IP:
Offline

Cred ca timpul evaporarii clorului depinde si de cantitatea de clor din apa...care poate varia de la zona la zona sau de la o perioada a anului la alta asa ca nu poti fi niciodata sigur decat daca o testezi de fiecare data, asa ca cel mai potrivit este sa procedezi in continuare la fel, 48 de ore cred ca sunt suficiente in orice situatie.
In petshopurile de pe la noi nu stiu cum se procedeaza dar parerea mea este ca majoritatea schimba in fiecare zi 5-10% din apa asa ca nu sunt riscuri prea mari. Si oricum daca le mai crapa cate un peste il scot afara cu minciogul fara remuscari

PS: misto avatar

image
[Email]
 
Forum Index » Apa
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com