[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
compatibilitatea pestilor  XML
Forum Index » Alte familii
Author Message
alexutzur
Junior member

Joined: 02/01/2013 00:28:06
Messages: 25
Location: SALONTA
IP:
Offline

buna am o intrebare am luat din animax un crab,un caras auriu si un guramii intrebarea mea este daca acesti pesti sunt compatibili cu moly,xipho,guppy,neoni,tetrazona,zebre si kuhli.
ERSINV
Junior member

Joined: 13/04/2012 23:25:05
Messages: 75
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salut, du crabul,carasul si guramul la Animax. Nu sunt compatibili; carasul este de apa rece (20-22C), guramul prefera apa mai calda 24-26C.
Ce volum are acvariul tau, ai plante, ce filtre ai?
Crabul o sa pape in prima faza plantele si apoi o sa se serveasca din pestisori ( noaptea, neonii,guppy, etc). De care crab este?

This message was edited 1 time. Last update was at 14/02/2013 22:10:09

alexutzur
Junior member

Joined: 02/01/2013 00:28:06
Messages: 25
Location: SALONTA
IP:
Offline

ERSINV wrote:Salut, du crabul,carasul si guramul la Animax. Nu sunt compatibili; carasul este de apa rece (20-22C), guramul prefera apa mai calda 24-26C.
Ce volum are acvariul tau, ai plante, ce filtre ai?
Crabul o sa pape in prima faza plantele si apoi o sa se serveasca din pestisori ( noaptea, neonii,guppy, etc). De care crab este?

am 25 de grade in acvariu am 3 plante acvariul e de 112 litri si are filtru diversa nush as vrea sa ii tin pe toti dar am citit ca crabului ii trebuie uscat poate trai si fara?
Cricky
Member
[Avatar]

Joined: 12/07/2011 16:39:00
Messages: 191
Location: Topoloveni, Arges
IP:
Offline

Crabul, intr-adevar o sa atace cam tot ce misca si trece pe langa el...carasul este peste de apa rece asa cum a spus si colegul ERSINV, iar gurami este un peste linistit, ce prefera sa aibe pe langa el pesti linistiti, de reula este sfios, iar cu atat agitatie precis o sa caute sa stea ascuns tot timpul.....in plus, tetrazonele se pot agata de organele cu care acestia "pipaie" substratul.... Pacat ca nu ai intrebat aici inainte de achizitionarea lor...speram sa ii poti schimba.... Toate cele bune...
Cricky
Member
[Avatar]

Joined: 12/07/2011 16:39:00
Messages: 191
Location: Topoloveni, Arges
IP:
Offline

la crabi nu ma pricep, dar am observat ca sunt unii ce traiesc numai in apa si altii ce au nevoie/pot iesi si pe uscat...aici las sa raspunda cei ce se pricep mai bine...
alexutzur
Junior member

Joined: 02/01/2013 00:28:06
Messages: 25
Location: SALONTA
IP:
Offline

crabul daca il scot afara si il pun intrum vas cu capac si ii pun ceva de care sa stea la uscat va trai?
Cricky
Member
[Avatar]

Joined: 12/07/2011 16:39:00
Messages: 191
Location: Topoloveni, Arges
IP:
Offline

pune mai bine o poza cu crabul poate ne spune cineva de care este...
oase
Junior member
[Avatar]

Joined: 08/11/2007 21:23:08
Messages: 76
Location: Bucuresti - Sector 3
IP:
Offline

Nu e prima vanzare reusita a celor de la celebra retea de magazine.
Incearca sa te bazezi mai mult pe cunostintele tale decat pe "profesionalismul" acestora.
Este dreptul tau de a returna "produsele" ( retur la bon fiscal ). Esti cetatean european , ai drepturi!
[ICQ]
alexutzur
Junior member

Joined: 02/01/2013 00:28:06
Messages: 25
Location: SALONTA
IP:
Offline

le-as returna daca as putea am trecut pe langa magazin si lam luat si nu sunt din orasul de unde l-am luat [
Cricky
Member
[Avatar]

Joined: 12/07/2011 16:39:00
Messages: 191
Location: Topoloveni, Arges
IP:
Offline

@colegu Oase "produsele" da....asa ar trebui...insa cu fiintele vii eu consider ca este o cu totul alta poveste.....majoritatea magazinelor ce le cunosc au o politica de genul: "fiintele vii nu se returneaza" tocmai din cauza stresului sau a altor factori ce pot afecta pestii. Singurul caz in aceasta privinta, a fost ca unii (nu toti) schimba vietatile ce nu ajung in casa omului vii...adica decedeaza in urma transportului....si ca sa nu deviem de la subiect, asteptam in continuare poze cu "inclestatul"...

This message was edited 1 time. Last update was at 14/02/2013 23:00:14

kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

O fi avand el drepturi ca e cetatean european, dar de drepturile vietatilor cine se ingrijeste?
Nu de alta dar a "uitat" sa ne spuna ca in cei 112 litri are 45 de pesti. Ce ar mai fi de comentat?


Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
oase
Junior member
[Avatar]

Joined: 08/11/2007 21:23:08
Messages: 76
Location: Bucuresti - Sector 3
IP:
Offline

Cu siguranta ati remarcat ironia referitor la returnare. Cat despre suprapopulare vina nu poate fi decat de partea acvaristului. Trist.
[ICQ]
simpfzoli
Membru de baza

Joined: 05/05/2011 20:05:49
Messages: 458
Location: satu mare
IP:
Offline

daca nu asculti de sfaturile colegilor de forum ar fi mai bine sa duci totul inapoi si in acvariu sa plantez flori(si asa vine primavara) . majoritatea colegilor de forum iubesc la nesfirsit animalele si incsarca sa le ofere conditii cit mai bune de viata. ceea ce faci tu este chiar invers.
ma rog asta este doar parerea mea si eu sunt nimeni asa ca parerea mea nu prea conteaza
[WWW] [Yahoo!]
 
Forum Index » Alte familii
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com