[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
A incercat pana acum cineva cresterea crapilor intr- acvariu  XML
Forum Index » General info
Author Message
yonutz
Junior member
[Avatar]

Joined: 04/06/2003 01:54:57
Messages: 55
Location: bucuresti - balta alba
IP:
Offline

a crescut cineva crapi pana acum (intr-un acvariu)?

am un amic care a avut aceasta tentativa...intr-un bazin de 300l au supravietuit aproximativ 120 zile ...si au crescut de la dimensiunea initiala (1.5 cm) pana la 10 cm...dupa deces a renuntat ... si s-a apucat de discusi...
exista cineva care a incercat o astfel de experienta...

sunt pe cale de a ma apuca de aceasta "indeletnicire" (care cred ca nu se poate cataloga acvaristica) ...si sunt binevenite orice informatii, detalii...

in mod normal sansa lor de a rezista in captivitate...este destul de mica (in mediul natural cunosc comportamentul, conditiile in care traiesc etc...)

in general baltile se populeaza cu exemplare peste 100 g ... dar acum cativa ani aflandu-ma la o partida de pescuit pe langa dunare...cautatand momeala ptr salau (carasel)...am luat in plasa si cateva exemplare de pui de crap ... si de atunci "ma macina" creerea unui bazin in care "sa cresc" astfel de exmplare

se spune despre crap ca este cel mai inteligent peste din "seria lui"... si ar fi interesant de observat comportamentul lui in captivitate...

Poate postul asta o sa vi se para "tampit" si hobbyul "periculos" ... dar incerc ...

M-am gandit sa incep cu un bazin de 250-300 l, 100-120 x 50 x 50, steril ptr inceput si cu 2-3 exemplare de maxim 1.5 cm (o saptamana)... ce ziceti o sa-mi reuseasca experimentul?
[Email] [Yahoo!]
RaresLuc
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/01/2006 14:34:19
Messages: 711
Location: Sibiu
IP:
Offline

Eu stiu pe cineva care are vreo 4 sau 5 crapi koi, fiecare de 4 kile intr-un acvariu de 400 de litri.
Le merge destul de bine dar mananca foarte mult si stau cam inghesuiti acolo.
Crapii sunt pesti de lac, nu de acvariu. Dar poti sa incerci sa-i cresti pana nu mai incap in acvariu, ca sa-i studiezi, si apoi sa faci o "mini populare" intr-un lac sau.... sa-i mananci daca nu vrei sa le dai drumul... Daca nu sa le faci un acvariu de vre-o 1000 de litri.
[Email]
yonutz
Junior member
[Avatar]

Joined: 04/06/2003 01:54:57
Messages: 55
Location: bucuresti - balta alba
IP:
Offline

ideea este ca intr-un bazin de 250-300 l ajung 2 nu?

acest peste se adapteaza...cel putin asa stiu eu din inf pe care le am ...
poate trai intr-un lac artificial (fara izvoare) - helesteu, lac natural - cu izvoare, apa curgatoare ... stiu ca mananca mult (in general noaptea) ... eu nu vb de o specie exotica de crap eu vb de cyprinus carpio
[Email] [Yahoo!]
RaresLuc
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/01/2006 14:34:19
Messages: 711
Location: Sibiu
IP:
Offline

Paarerea mea este ca 2 crapi indigeni o sa se dezvolte binisor intr-un acvariu de 250-300 de litri dar va trebui sa le asiguri o aerare puternica, si sa te limitezi la buturugi in acvariu, fara plante, pentru ca scormonesc fundu in continuu.
E o idee interesanta.
[Email]
yonutz
Junior member
[Avatar]

Joined: 04/06/2003 01:54:57
Messages: 55
Location: bucuresti - balta alba
IP:
Offline

ma gandeam sa incep cu un bazin steril
[Email] [Yahoo!]
acata
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 16/01/2004 10:55:17
Messages: 368
Location: Bucuresti, Iuliu Maniu - Politehnicii
IP:
Offline

De unde ai auzit tu ca se adapteaza la acvarii? Eu cred ca mai mult o sa ii chinui.

Acvariul meu
[Email]
yonutz
Junior member
[Avatar]

Joined: 04/06/2003 01:54:57
Messages: 55
Location: bucuresti - balta alba
IP:
Offline

n-am zis ca am auzit ... am zis doar ca "orice informatie imi e de folos" - chestii de jenul "ii chinui" sau "nu o sa reusesti" nu ma intereseaza ... orice noi informatii pe care eu nu le stiu ... sunt mai mult decat binevenite multumesc
[Email] [Yahoo!]
acata
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 16/01/2004 10:55:17
Messages: 368
Location: Bucuresti, Iuliu Maniu - Politehnicii
IP:
Offline


acest peste se adapteaza...cel putin asa stiu eu din inf pe care le am ...


n-am zis ca am auzit ... am zis doar ca "orice informatie imi e de folos" - chestii de jenul "ii chinui" sau "nu o sa reusesti" nu ma intereseaza ... orice noi informatii pe care eu nu le stiu ... sunt mai mult decat binevenite multumesc


Atunci la ce bun postul asta? Asa de florile marului?

Tu ai spus ca acesti pesti se adapteaza. Nu eu.
Si chestii de "jenul" asta cu chinuitul pestilor ar trebui sa te intereseze. Asta e un site de acvaristica. Daca vrei sa cresti crapi atunci fa-ti un helesteu sau altceva. Sau gaseste un site de piscicultura.
De fapt , ai dreptate. Postul asta chiar mi se pare tampit!

Acvariul meu
[Email]
yonutz
Junior member
[Avatar]

Joined: 04/06/2003 01:54:57
Messages: 55
Location: bucuresti - balta alba
IP:
Offline

acata wrote:
Atunci la ce bun postul asta? Asa de florile marului?
Tu ai spus ca acesti pesti se adapteaza. Nu eu.
Si chestii de "jenul" asta cu chinuitul pestilor ar trebui sa te intereseze. Asta e un site de acvaristica. Daca vrei sa cresti crapi atunci fa-ti un helesteu sau altceva. Sau gaseste un site de piscicultura.
De fapt , ai dreptate. Postul asta chiar mi se pare tampit!



uf, limba asta romaneasca are multe sensuri: am spus ca pestele se adapteaza, adik se dezvolta si supravietuieste in ape statatoare cu sau fara izvoare, in ape curgatoare ... nu am nici cea mai mica intentie de a chinui un peste...sau vreo alta vietuitoare...am intrebat doar daca exista cineva care a mai incercat asta ... si sa cresti un "peste de balta" intr-un acvariu nu mai inseamna piscicultura, sorry ... cred ca tine de acvaristica, sau ma rog aproape ... chestia cu "jenu" s-a intamplat ca mi-a sarit deshtu peste taste si mi-am dat seama tarziu, nu mai puteam sterge postu k ?... in cazul in care postul meu vi se pare "tampit" ... nu va obliga nimeni sa il deschideti si mai ales sa imi raspundeti asa... (mai ales ca la subiect scria clar ceea ce vreau)... nu va suparati ...

[Email] [Yahoo!]
acata
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 16/01/2004 10:55:17
Messages: 368
Location: Bucuresti, Iuliu Maniu - Politehnicii
IP:
Offline

Nu se supara nimeni. Tonul tau si faptul ca spunei ca nu te intereseaza mi-a atras putin atentia. Eu mi-am spus doar parerea ca nu au ce cauta in acvariu. In rest ai dreptate, poti sa faci ce vrei.

Acvariul meu
[Email]
 
Forum Index » General info
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com