[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Nano Amazon  XML
Forum Index » Cichlidae
Author Message
FO@NGE
Member
[Avatar]

Joined: 29/02/2012 15:39:31
Messages: 115
Location: Buftea
IP:
Offline

Salutarea tuturor!
Vreau sa va prezint si eu proiectul meu.

Bazin 60x30x30
lampa suspendata cu un neon 24w
Filtru extern DAY tip canistra
Icalzitor 50w
Nisip fin
Fauna:1Msi1F Apistogramma Agassizzi Double Red
Cory panda 2/buc
Cory sterbai3.buc
Lemne cat cuprinde
Frunze de catappa

Acvariul este potnit de aproape 1 luna si apistro deja au depus...cred ca sunt ceva puiuti pe sub frunze pe acolo
Pun cateva poze cu acvariul.
[Thumb - HPIM3197.JPG]

[Thumb - HPIM3203.JPG]

[Thumb - HPIM3198.JPG]


-
[Email] [WWW] [Yahoo!] aim icon [MSN] [ICQ]
Severus
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2012 13:43:13
Messages: 1051
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ideea mi se pare interesanta si lemnele sunt frumoase ... dar unde este fauna ?
Doar in prima poza se vad doi Cory Panda (in stanga-jos). Cred ca ar fi interesant sa surprinzi in poze si restul pestilor, pentru ca sunt niste specii frumoase.
Mult succes si ape limpezi.

Festina lente !
xzibit0
Junior member

Joined: 14/08/2012 19:43:45
Messages: 18
Location: Iasi
IP:
Offline

Imi place, iti voi urmari cu siguranta evolutia .. doar o rugaminte .. daca poti face cateva poze cu o rezolutie mai buna sa vedem puiutii, sa ne bucuram si noi de ei

PS: ce fel de lemne ai folosit acolo ?

This message was edited 1 time. Last update was at 05/02/2013 22:05:31

FO@NGE
Member
[Avatar]

Joined: 29/02/2012 15:39:31
Messages: 115
Location: Buftea
IP:
Offline

Salutare!Aseara m-am uitat mai atent in acvariu si am vazut femela de apisto ca iesea de sun frunza cu ceata de puiuti....
Sincer nu am un aparat asa de profi sa fac mai clar,nu mai zic de filmat.
Lemnele sunt radacina red moor.
O sa pun o poza cu masculul si femela de apisto.
[Thumb - HPIM3187.JPG]


-
[Email] [WWW] [Yahoo!] aim icon [MSN] [ICQ]
Severus
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2012 13:43:13
Messages: 1051
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Sa-ti traiasca puiutzii si sa te bucuri de ei.
Asteptam si poza cu perechea de agassizzi.
Iti dorim ape limpezi si pui multi

Festina lente !
FO@NGE
Member
[Avatar]

Joined: 29/02/2012 15:39:31
Messages: 115
Location: Buftea
IP:
Offline

Multumesc!Poza cu perechea de agassizzi este cea de mai sus.atat cat am putut sa i prind in poza!

-
[Email] [WWW] [Yahoo!] aim icon [MSN] [ICQ]
Severus
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2012 13:43:13
Messages: 1051
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Imi place biotopul tau.
Sa-mi spui daca te pot ajuta cu ceva, pentru ca ar fi interesant sa scoti o intreaga generatie de Apistogramma agassizzi double red.
Iti doresc ape limpezi si pui multi.

Festina lente !
FO@NGE
Member
[Avatar]

Joined: 29/02/2012 15:39:31
Messages: 115
Location: Buftea
IP:
Offline

Multumesc Severus!
Vin cu ceva vesti porase saptamana asta.zic asta pt ca in weekend am fost plecat si cand m-am intors am obseravt sa nu mai era nici un pui de apisto m-am uitat si pe sun frunze nimic.ma intreb oare ce sa intamplat cu ei?ma gandesc sa ii fi mancat cory?chiar nu stiu ce sa zic.

-
[Email] [WWW] [Yahoo!] aim icon [MSN] [ICQ]
Severus
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2012 13:43:13
Messages: 1051
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Imi pare tare rau ca ai pierdut toti puiutzi. Oricum, nu te descuraja. Precis o sa urmeze o noua depunere si sunt sigur ca de data asta o sa ai mai mult noroc.
In ce-i priveste pe cory, nu cred ca au mancat puii. Eu am 5 cory panda intr-un acvariu cu creveti si nu am nici o problema cu ei (iar in acvariu sunt si multi pui de la creveti).
Poate ar fi bine ca la viitoarea depunere sa scoti jumatate din pui si sa-i cresti separat si sa lasi numai jumatate cu parintii. Cine stie ? Poate o sa ai mai mult noroc asa.
Multa bafta si sa auzim numai de bine.

Festina lente !
FO@NGE
Member
[Avatar]

Joined: 29/02/2012 15:39:31
Messages: 115
Location: Buftea
IP:
Offline

Severus wrote:Imi pare tare rau ca ai pierdut toti puiutzi. Oricum, nu te descuraja. Precis o sa urmeze o noua depunere si sunt sigur ca de data asta o sa ai mai mult noroc.
In ce-i priveste pe cory, nu cred ca au mancat puii. Eu am 5 cory panda intr-un acvariu cu creveti si nu am nici o problema cu ei (iar in acvariu sunt si multi pui de la creveti).
Poate ar fi bine ca la viitoarea depunere sa scoti jumatate din pui si sa-i cresti separat si sa lasi numai jumatate cu parintii. Cine stie ? Poate o sa ai mai mult noroc asa.
Multa bafta si sa auzim numai de bine.

Nu ma descurajez dar na...nu stiu de ce au disparut toti...din ce am inteles si ce am mai citit despre ei, e ca primele ponte pe care le depun parinti nu prea au sanse sa supravietuiasca puiuti, pt. ca parinti nu prea au experienta....
Despre cory...ma gandeam ca poate ei iau mancat.Dar nu eram atat de sigur, si din ce imi spui tu nu cred ca ei sa.i fi mancat.
Am pus si burete pe sorbul filtrului extern am zis sa nu ii traga pe acolo.
Referitor la scoaterea puilor si sa ii separ nu cred ca am timp pt asa ceva si plus de asta nu am un alt acvariu...
Astept sa mai depuna si o sa fiu cu ochii pe ei!

-
[Email] [WWW] [Yahoo!] aim icon [MSN] [ICQ]
Severus
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2012 13:43:13
Messages: 1051
Location: Bucuresti
IP:
Offline

FO@NGE wrote:...din ce am inteles si ce am mai citit despre ei, e ca primele ponte pe care le depun parinti nu prea au sanse sa supravietuiasca puiuti, pt. ca parinti nu prea au experienta ...

Dap ... Asa este !
Asteptam cu interes urmatoarele depuneri.
Multa bafta si ape limpezi

Festina lente !
FO@NGE
Member
[Avatar]

Joined: 29/02/2012 15:39:31
Messages: 115
Location: Buftea
IP:
Offline

Severus wrote:
FO@NGE wrote:...din ce am inteles si ce am mai citit despre ei, e ca primele ponte pe care le depun parinti nu prea au sanse sa supravietuiasca puiuti, pt. ca parinti nu prea au experienta ...

Dap ... Asa este !
Asteptam cu interes urmatoarele depuneri.
Multa bafta si ape limpezi

Multumesc! o sa va tin la curent!

-
[Email] [WWW] [Yahoo!] aim icon [MSN] [ICQ]
FO@NGE
Member
[Avatar]

Joined: 29/02/2012 15:39:31
Messages: 115
Location: Buftea
IP:
Offline

De cand am pus bucata de nuca de cocos am observat ca femela statea numai in ea.Peste ceva vreme vad ca iese din ea o ceata de puiuti.Ii hranesc de ceva vreme si acum zburdaie prin acvariu!Si femela tot timpul in preajma lor.ii pazeste non-stop.Am ramas surprins de comportamentul ei .Foarte tare!
Pun si cateva poze cu bazinul!Acvariul incepe sa se mai maturizeze umpic!S-au mai pus si ceva alge Pe lemne, arata mult mai natural acum...
In curand o sa fac si o filmare!
[Thumb - DSCN1168.jpg]

[Thumb - DSCN1155.jpg]

[Thumb - DSCN1136.jpg]


-
[Email] [WWW] [Yahoo!] aim icon [MSN] [ICQ]
Severus
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2012 13:43:13
Messages: 1051
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ma bucur ca femela de Apistogramma a depus din nou. Sper ca de data asta sa fie cu mai mult noroc.
Daca mai ai nevoie de inca o nuca de cocos pentru acvariul tau, ma ofer sa o donez eu.
Trimite-mi un pm si se rezolva.
Ape limpezi

Festina lente !
FO@NGE
Member
[Avatar]

Joined: 29/02/2012 15:39:31
Messages: 115
Location: Buftea
IP:
Offline

Multumesc Severus! Dar cred ca e de ajuns bucata de nuca de cocos.Si eu sper ca de data asta sa fie cu noroc.
Oricum, acum deja sunt maricei puiutii fata de data trecuta.
Sunt impresionat de comportamentul femelei cu puii

-
[Email] [WWW] [Yahoo!] aim icon [MSN] [ICQ]
FO@NGE
Member
[Avatar]

Joined: 29/02/2012 15:39:31
Messages: 115
Location: Buftea
IP:
Offline


In sfarsit am reusit sa fac si eu un filmulet.Nu este el cel mai bun dar pt un incepator cred ca a iesit cat decat bine....
Mai am o problema in acvariu si anume.
Am o invazie de melci si nu mai stiu cum sa scap de ei.daca puteti sa-mi spuneti cum sa scap de ei?Am bagat si 4 melci asasini in speranta ca o sa mai scap din ei .degaba parca sunt din ce in ce mai multinu stiu ce sa mai fac???sunt pe geamuri pe filtru peste tot(
Va multumesc!

by koala: Am editat eu linkul ala de Youtube, ca sa vedem despre ce vorbesti .

This message was edited 1 time. Last update was at 06/03/2013 16:49:07


-
[Email] [WWW] [Yahoo!] aim icon [MSN] [ICQ]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pentru melci recomandam cu incredere "metoda digitala"... adica, pui degetu' pe ei si ii strivesti de geam .

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
FO@NGE
Member
[Avatar]

Joined: 29/02/2012 15:39:31
Messages: 115
Location: Buftea
IP:
Offline

Multumesc maestre Koala!
Iti spun sincer ca am tot adunat din ei,i-am strivit i-am adunat si apar din ce in ce mai multi nu stiu ce sa fac.sunt depoasit de situatie...am tot vazut pe jos cochili de melci goale cred ca mai omoara si asasini dar nu fac fata la asa invazie)

-
[Email] [WWW] [Yahoo!] aim icon [MSN] [ICQ]
McDrive
Junior member
[Avatar]

Joined: 15/02/2013 21:48:43
Messages: 60
Location: suceava-udine
IP:
Offline

Am citit pe net ca ar fi o solutie ... se curata un cartof si se pune in acvariu (mai bine il tai pe jumatate in lungul lui)
si cica melcii se strang pe cartof...si tu il scoti cartoful.... si repeti actiunea pana ramai fara...asa am citit
EU NU AM PROBAT! SPER SA FUNCTIONEZE.

NE VEI SPUNE SI NOUA DUPA ...

This message was edited 1 time. Last update was at 06/03/2013 17:22:45


Pasiunea nu se cumpara!
[Yahoo!]
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Incearca un tratament cu apa oxigenata (10ml/100litri) dar scoate corydoras daca ai pe acolo.


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
 
Forum Index » Cichlidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com