[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
curatenia in acvariu  XML
Forum Index » Vivipari
Author Message
fish_lover
Member

Joined: 15/01/2006 21:33:27
Messages: 184
Location: Iasi
IP:
Offline

de cate ori pe saptamana schimbati apa ...stiu ca se schimba maxim 30%din ea o data pe saptamana ....eu am facut asa dar apa la mine cand se murdaresste nu mai este la fel de limpede si chiar dak eu inlocuiesc cei 30%apa ramane aproape la fel de murdara ...nush ce sa fac ..chestia asta ma omoara ....nu mai e la fel ca in prima zi dupa ce schimbi apa ...cateodata e chiar enervant ...(dak nu-i place apa murdara asta nu inseamna ca fug de responsabilitatea principala "ingrijirea acvariului)..ce sa fac ?

WELCOME to FISH land
[Email] [Yahoo!]
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

Indeseste schimburile de apa pana cand se reglementeaza situatia. Nu intreba acum daca schimburile mai dese nu dauneaza pestilor ca raspunsul este NU. Dimpotriva, schimburile mai RARE dauneaza pestilor.

Din pacate, o sa ai aceasta problema pana cand o sa mai reduci numarul de pesti. Sau pana cand o sa pui un filtru mai performant (dar asta n-o sa te scuteasca de schimburile saptamanale, vezi discutia de aici: LINK).

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

Dalles wrote:Indeseste schimburile de apa pana cand se reglementeaza situatia.

Mare vorba ...chiar asa si eu imi pun problema ce se va intampla dupa marea regularizare (si aici mi puneam problema costului apei nu al situatiei lui )

SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
danyel
Junior member
[Avatar]

Joined: 30/01/2006 12:35:58
Messages: 66
Location: Pantelimon(Delfinului)
IP:
Offline

ai mai putea sa folosesti carbunele activ pt limpezirea apei si nu numai ca este bun ca absoarbe ... nu mai stiu ce era o chestie chimica .. cum isi deschide carbunele pori si absoarbe chestile alea din apa .Poate fii si asta o solutie dar cred ca ce-a mai buna solutie ti-a propus-o Dalles
[Email] [Yahoo!] [MSN]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

danyel wrote:ai mai putea sa folosesti carbunele activ pentru limpezirea apei si nu numai ca este bun ca absoarbe ... nu mai stiu ce era o chestie chimica .. cum isi deschide carbunele pori si absoarbe chestile alea din apa .Poate fii si asta o solutie dar cred ca ce-a mai buna solutie ti-a propus-o Dalles

Carbunele activ se foloseste dupa ce faci un tratament in acvariu. Tot schimburile de apa sunt baza. Si un numar de pesti rezonabil, in concordanta cu volumul acvariului.
fish_lover
Member

Joined: 15/01/2006 21:33:27
Messages: 184
Location: Iasi
IP:
Offline

cred ca raman tot la varianta cu schimbul des de apa ... Am facut rost de inca un acvariu ca al meu (50X25X30)dar cu sticla mai groasa de 6 mm respectiv 8 mm , si o sa mut cei 12 tetrazoni in el ...Cred c ae buna si varianta asta ... nu? ps :like your status Dolly..

WELCOME to FISH land
[Email] [Yahoo!]
viviparu'
Senior member

Joined: 31/08/2004 20:19:34
Messages: 1131
Location: Ploiesti
IP:
Offline

La 12 sumatrani in volumul de apa pe care-l ai in acvariu e clar ca trebuie sa schimbi cat mai des apa. Ce filtru ai?

Oare unde vom gasi atatea intrebari pentru cate solutii avem?
[Email]
 
Forum Index » Vivipari
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com